Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui alsėdiškiai ruošiasi iš anksto
Alsėdžiai yra vienintelė seniūnija rajone, galinti pasigirti, jog, nepaisydama visų patvirtintų renginių artėjančiam Valstybės šimtmečiui, tam jau pradėjo ruoštis. 2018 metais miestelį ir jo apylankes turėtų aplankyti dar didesnis nei įprastai turistų būrys, mat, Alsėdžiai – savitas Žemaitijos istorijos lopšys. Čia buvo pirmoji Žemaičių vyskupų vasaros rezidencija, iš čia kilę net du Nepriklausomybės Akto signatarai – Stanislovas Narutavičius ir Jonas Smilgevičius.
Galvodami apie jubiliejinius metus, bendruomenės nariai metų pradžioje Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bendruomenės veiklos stiprinimo projektų finansavimo konkursui pateikė projektą „Kūrybinių metodų taikymas Alsėdžių bendruomenės sutelktumo didinimui, pasitinkant Vasario 16-osios šimtmetį“.
Per visus metus, gavus dalinį projekto finansavimą, vyko vienokios ar kitokios numatytos veiklos. Į jas įsijungė nemažas būrys bendruomenės narių, savanorių, aktyviai projekto veiklose dalyvavo ir Alsėdžių gimnazijos bendruomenė.
Pats pirmasis darbas, kuris buvo atliktas už projekto lėšas – tai Vyskupų tvenkinio išvalymas. Pradėjus darbus išgirsta pačių įvairiausių gyventojų nuomonių. Gyventojai teigė girdėję įvairiausių pasakojimų apie išgrįstą vandens telkinio dugną, tad visi darbai buvo atliekami, stebint Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto archeologams, kuriems vadovavo šio instituto jaunesnioji mokslo darbuotoja Raimonda Nabažaitė. Tvenkinio dugne rastų daiktų kolekcija ne tokia jau ir menka. Daugiausia tai įvairių puodų, lėkščių, vazonų, glazūruotų rudai ir žaliai, šukės. Iškastas rankų darbo (gali būti XIX amžiaus) stiklinis buteliukas su juostele, aptikta amatininkų ar kalvių darbų liekanų.
„Dar sunku ką detalizuoti, bet, atidžiau patyrinėjus šiuos daiktus, galima daryti prielaidą, kad tvenkinys iškastas XIX amžiaus pradžioje. Šiandien ne visus radinius galiu ir įvardyti. Štai aptikome medinį daiktą, kuris galėjo būti lankas, sutvirtintas kaltinėmis vinimis, bet kas jis yra iš tiesų ir kam naudojamas, kol kas neaišku“, – kalbėjo archeologė.
R. Nabažaitė teigė girdėjusi, jog alsėdiškiai pasakojo, kad tvenkinio dugnas buvęs išgrįstas plytelėmis ar akmenimis. „Žmonių kalbos nebūna iš piršto laužtos, aptikome apie du metrus šlaito, grįsto akmenimis“, – dėstė mokslininkė.
Į šią veiklą R. Nabažaitę įtraukė jos doktorantūros darbo vadovas profesorius habilituotas daktaras Vladas Žulkus. Anot jo, kasinėjimo darbų stebėjimus turi atlikti jaunas žmogus.
Archeologė itin džiaugėsi vienu radiniu, kurio pritaikymo dar nėra išsiaiškinusi. Aptikta išskirtinio metalo, turinčio specialų žvilgesį, vonelė – dubenėlis. Tai galįs būti net krikšto apeigoms naudotas indas. „Paprastiems alsėdiškiams tokio indo kažin ar reikėjo. Tikėtina, kad jis čia pateko iš vyskupų rezidencijos“, – teigė tyrinėtoja. Jos nuomone, būtų puiku, jeigu radinius būtų galima eksponuoti mokykloje – krašto praeitį ir dabartį sietų tiesioginis ryšys. Šiuo metu visi radiniai baigiami aprašyti ir turėtų būti pristatyti bendruomenės nariams.
Išvalius tvenkinį, vasaros pabaigoje surengta jaunimo kūrybinė stovykla – pleneras. Jaunimui vadovavo profesionalūs menininkai – medžio drožėjas Rimantas Laima ir kalvis Egidijus Druskinis. Tris dienas vykusioje stovykloje jaunimas kūrė eskizus, kaip būtų galima papuošti viešą erdvę prie išvalyto tvenkinio. Nestokota idėjų, kad ta viešoji erdvė vienaip ar kitaip būtų susieta su čia gimusiais Nepriklausomybės Akto signatarais. Po vasaros stovyklos šalia tvenkinio atsirado visus praeivius pasitinkanti gervė, tvenkinio pakrantės iki projekto pabaigos pasipuošė pačių bendruomenės narių pagamintais suoliukais, atsirado kukli informacinė lenta. Sutvarkytoje aplinkoje galima rasti ir Alsėdžių miestelio herbo ir Nepriklausomybės Akto pasirašymo simbolių.
Projekto veiklos lapkričio pabaigoje buvo aptartos ir konferencijoje, kurioje dalyvavo ir Signatarų klubo vadovė Birutė Valionytė.
Visos vykdytos veiklos sugulė į labai gražią fotografijų parodą, kuri sulaukė itin gerų atsiliepimų. Parodą aplankęs Savivaldybės meras A. Klišonis pasiūlė šios parodos atidarymą ir alsėdiškių pasiruošimą Valstybės 100-mečiui pristatyti Lietuvos Respublikos Seime.
Džiugu, kad visos projekto veiklos turi išliekamąją vertę. Gimnazijoje įkurtos Bendruomenės keramikos dirbtuvės. Jau surengti 4 seminarai bendruomenės gyventojams. Itin didelis susidomėjimas buvo jaučiamas artėjant šv. Kalėdų šventėms – seminarų dalyviai džiaugėsi ne tik įgiję žinių apie keramikos gaminių pradžiamokslį, bet ir galėjo patys pasigaminti įvairių dovanėlių šventėms.
Šio projekto veiklos bus tęsiamos ir šiais metais. Kiekvieną penktadienį nuo 16.00 val. bendruomenės gyventojai kviečiami į nemokamus keramikos užsiėmimus gimnazijoje įrengtose Bendruomenės keramikos dirbtuvėse, toliau numatyta puoselėti ir pritaikyti poilsiui viešąsias erdves šalia išvalyto tvenkinio, ieškoma galimybių apsodinti šį, pačiame miestelio centre esantį, vandens telkinį.
Bendruomenių metai baigėsi. Projektas pasiekė savo tikslą per kūrybines veiklas dar labiau sutelkti Alsėdžių seniūnijos bendruomenę ir bendromis veiklomis pasitikti Valstybės 100-metį.