Lietuvos vėliava keliauja į kosmosą
Lietuvos etnokosmologijos muziejus, siekdamas pažymėti vos prieš kelias dienas minėtą Valstybės atkūrimo dieną bei artėjančią Nepriklausomybės atkūrimo dieną, lietuvių proveržį ir pasiekimus kosmoso srityje, nutarė į Tarptautinę kosminę stotį nugabenti lietuvišką trispalvę. Šią idėją įgyvendinti padėjo dr. Vlado Lašo parama.
„MITA, kurioje įsikūręs Lietuvos kosmoso biuras, didžiuojasi visais Lietuvos talentų pasiekimais ir didėjančiomis galimybėmis įsitraukti į įvairias kosmoso iniciatyvas ir veiklas. Mūsų šalis tampa vis labiau pripažįstama ir stipria partnere tarptautiniu mastu, Lietuvos kosmoso biuro veiklomis to ir siekiame“,- puikia iniciatyva džiaugiasi Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) vadovas Gintas Kimtys.
Trispalvė keliaus JAV kompanijos „Northrop Grumman“ Cygnus NG – 15 misijos metu, o jos startas planuojamas vasario 20 d. 19.36 Lietuvos laiku. Krovininiam laivui pasiekus kosminę stotį, Lietuvos trispalvė bus perkelta ant MISSE įrenginio stoties išorėje, skirto testuoti medžiagoms. Šį darbą atliks kosminės stoties įgula naudodama robotizuotą ranką. Taip Lietuvos vėliavėlė, kartu su kitomis medžiagomis, keliaus apie mūsų planetą šešis mėnesius. Tuo metu ji bus veikiama kosmoso aplinkos, patirs ekstremalias temperatūras, elektromagnetinę spinduliuotę, kosminius spindulius, mikrogravitaciją ir kosmoso vakuumą. Tada, po 127 milijonų kilometrų kelionės, trispalvė grįš į Žemę SpaceX Dragon kapsulėje. Planuojamas trispalvės grįžimas – 2021 m. rugpjūčio mėn. Dar 4-6 savaites užtruks NASA procedūros. Tikėtina, kad Lietuvą vėliava pasieks 2021 m. spalio-lapkričio mėnesiais.
„Tarptautinis bendradarbiavimas yra ypač svarbus kuriant ir plėtojant Lietuvos kosmoso sektorių“,- pastebi Lietuvos kosmoso biuro vadovė Eglė Elena Šataitė. MITA 2014 m. pasirašė bendradarbiavimo sutartį su NASA, kuri atvėrė kelią lietuvių studentams stažuotis Nacionalinėje aeronautikos ir kosmoso administracijoje – iš viso stažuotėmis jau išsiuntė 26 studentus. Iki sutarties pasirašymo, pirmieji išvykę studentai buvo Laurynas Mačiulis ir Vytenis Buzas. Netrukus jie grįžo su idėja – pagaminti ir paleisti lietuvišką palydovą. Tai skambėjo fantastiškai ir nerealiai iki pat 2014 m. vasario 28 d., kai iš Tarptautinės kosminės stoties savarankiškai skrieti buvo paleisti du pirmieji lietuviški nano palydovai – LituanicaSAT-1 ir LitSat-1. Buvo padarytos žemės nuotraukos, ištransliuoti pirmieji lietuviški žodžiai. Dabar Lietuvoje jau veikia tarptautine tapusi kompanija „NanoAvionics“, kuri Vilniuje kuria ir gamina palydovus, taip pat įmonė „GEOMATRIX“, kuri apdoroja palydovinius duomenis ir kt., o Lietuva jau šiais metais taps asocijuota Europos kosmoso agentūros nare.
Keliaujanti trispalvė – suvenyrinė vėliava. Tačiau tikime, kad šis simbolinis žingsnis prisidės prie lietuvių, dirbusių ir tebedirbančių įvairiose srityse, susijusiose su kosmoso tyrimais, pagerbimo, o kartu paskatins jaunimą prisidėti prie žmonijos kelio arčiau žvaigždžių. Lietuvos etnokosmologijos muziejus turi idėją į kosminę stotį nugabenti ir didesnę vėliavą ir surengti tiesioginę video transliaciją su kosminės stoties įgula.
2021 m. rudenį grįžusią Lietuvos vėliavą planuojama eksponuoti atnaujintoje Lietuvos etnokosmologijos muziejaus ekspozicijoje.