Lietuvos žmonėms reikia skaidraus ir atsakingo verslo
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su skaidraus verslo iniciatyvos „Baltoji banga“ nariais ir paskelbė akcijos „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“ pradžią. Akcijos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į šešėlinės ekonomikos mastą ir žalą valstybei bei kiekvienam gyventojui.
Pasak Prezidentės, politinė atmosfera rodo, kad skaidrumas – vis dar didelis iššūkis mūsų valstybei. Protekcionizmas, glaudūs politikų ir verslo ryšiai, neskaidri parama politinėms partijoms, korupcija viešuosiuose pirkimuose ir toliau išlieka didelės ydos, stabdančios spartesnę valstybės pažangą.
„Už šešėlinės ekonomikos slepiasi korupcija ir žmonių apiplėšinėjimas. Tai reiškia, kad šalis vystosi lėčiau, gyventojai uždirba mažiau ir valstybė gali suteikti mažiau paslaugų savo piliečiams. Kova su korupcija, šešėlio mažinimas yra ir verslo atsakomybė. Lietuva jau pribrendo skaidriam ir atsakingam verslui“, – sako Prezidentė.
Prezidentės teigimu, būtina skatinti visuomenės nepakantumą korupcijai – kovoti su šešėliu ne tik kontrole ir baudomis, bet ir per gyventojų ir verslo bendruomenės švietimą, prisidėti prie skaidrumo kultūros šalyje formavimo.
Lietuva yra padariusi svarbių žingsnių, siekiant mažinti šešėlinę ekonomiką – imtasi veiksmingų priemonių mažinant nelegalių pajamų mastą, pradėtos taikyti atgrasančios priemonės algos „vokeliuose“ mokėtojams, didelis dėmesys skiriamas pinigų plovimo prevencijai. Artimiausiu metu rengiamasi diegti išmaniąją mokesčių administravimo sistemą – tai užtikrins skaidresnę įmonių buhalterinę apskaitą.
Prieš 9 metus įkurta iniciatyva „Baltoji banga“ vienija 57 įmones, kurios įsipareigoja skaidriai dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, laikytis įstatymų, skaidriai ir sąžiningai mokėti mokesčius valstybei ir algas darbuotojams. Prezidentė visuomet palaiko ir skatina sąžiningą, skaidrų ir socialiai atsakingą verslą, skaidrią konkurenciją.
Iniciatyvos „Baltoji banga“ nariai taip pat prisijungė prie Prezidentės inicijuotos socialinės nacionalinės kampanijos „Už saugią Lietuvą“, kurios tikslas spręsti skaudžiausias socialines problemas – skatinti vaikų globą šeimose ir įvaikinimą, mažinti smurtą ir patyčias, mažinti priklausomybes, savižudybių mastą ir užtikrinti efektyvią prevenciją.