17 rugpjūčio, 2017
Genovaitė Paulikaitė

Lietuvos žuvininkystės pradininko M. K. Girdvainio palikimas – Trakų Vokės upėtakynas – lašišinių žuvų veislynas

„Trakų Vokės poskyris – pritaikytas konkrečioms žuvims veisti. Kiršlių, upėtakių, o taip pat artimoje ateityje numatytas ūsorių, skersnukių, meknių, veisimas Trakų Vokėje pasirinktas vadovaujantis 2007 metais mokslininkų parengtos galimybių studijos išvadomis, – poskyrį apibūdina Žuvininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktorė Indrė Šidlauskienė. – Šiandien čia veikia šaltavandenių žuvų – margųjų upėtakių, kiršlių – moderni žuvivaisos įmonė, kurioje galimas visas veisimo ciklas – nuo ikrelio, jauniklių, šiųmetukų paauginimo ir išleidimo į upes iki kokybiškų reprodukcinių bandų suformavimo ir gyvybingo, tvaraus palaikymo.“

Kiršlių veisimas – sudėtingas procesas

Pasak žvejų mėgėjų, ne taip dažnai ant kabliuko užkimba gražuolis kiršlys, pasipuošęs, burę primenančiu, nugaros peleku. Šių lašišinių žuvų ištekliai Lietuvos upėse pradėti atkurti tik  prieš kelerius metus. Trakų Vokės poskyris kiršlių veisimu užsiima nuo praėjusių metų. Šioms žuvims veisti čia įrengtas atskiras uždarosios vandens apytakos  cechas.

Trakų Vokės poskyrio vyriausiojo specialisto Rolando Morkūno teigimu, veisiant kiršlius daugiausia rūpesčių sukelia ikrų paėmimas – reikalingas ypatingas tikslumas. „Jei išspausi ikrelius diena anksčiau, apvaisinimas ir juo labiau skilimas nebus sėkmingas, nes ikrai dar nebus subrendę. Jei nors dieną pavėlavai, patelė išneršia“, – patyrimais dalijasi R. Morkūnas.

Kadangi reprodukcinė banda gyvena po atviru dangumi įrengtuose tvenkiniuose, norint patikrinti pateles, ar jau subrandinti ikrai, reikia nuleisti tvenkinį. Tam reikia daugiau žmonių. Tad, pasak poskyrio laikinojo vadovo Sauliaus Bukausko, pirmieji bandymai inkubuoti kiršlius jiems nebuvo sėkmingi. Dabar, pasak laikinojo poskyrio vadovo, specialistai kiršlių veisimo egzaminą jau išlaikė. „Artėjant nerštui, etapais atrenkame perspektyvius, subrendusius reproduktorius ir perkeliame į upės tipo baseinus su pakankamu vandens keitimu. Kasdien arba kas antrą dieną tikriname patelių pasirengimą nerštui ir kai tik pastebime, kad žuvis pasirengusi neršti, iš karto  imame ikrus, pienius, ir „užvedame“ dirbtinį inkubacijos procesą“, – apie daug atsakomybės ir žinių reikalaujantį dirbtinės inkubacijos procesą pasakoja vyriausiasis specialistas Rolandas Morkūnas.

Išspaudus ikrus jie plunksna sumaišomi su pieniais. Apvaisinti ikreliai supilami į inkubatorius, kuriuose vandens temperatūra reguliuojama, stengiantis palaikyti natūralaus upės vandens neršto metu esančią temperatūrą.  Procesas stebimas ištisą parą, nes temperatūros svyravimai gali ikrelius pražudyti.

Kiršlių ikriukai skyla per 6-10 dienų. Lervutės išsirita iš 40-80 proc. ikriuku. Natūralioje aplinkoje išsiritimas žymiai mažesnis, o lervučių išlieka dar  mažiau. Inkubatoriuje lervutės laikomos ant tinklinio dugno kol „pakyla“ – pradeda plaukti. Po to jos perkeliamos į vonias, iš pradžių maitinamos artemijos nauplijais (vėžiagyviai), po savaitės, dviejų jau pratinami prie dirbtinių pašarų ir auginami iki tinkamo paleisti į upes dydžio.  „Dabar auginame apie 12 tūkst. šiųmečių krišliukų, kuriuos rugpjūčio pabaigoje išleisime į upes. Tuo metu jų svoris bus apie 10 gramų“, – sako R. Morkūnas.

„Kiršliai – upinė žuvis. Ji mėgsta upes graužėtu ir akmenuotu dugnu, kur greta sraunių vietų pakaitomis yra ramios gelmės. Paplitęs Šventojoje, Merkyje, Ūloje, Žeimenoje ir kitose šaltavandenėse Lietuvos upėse. Mažesni kiršliai gyvena nedidelėmis grupelėmis, o stambūs daugiausiai mėgsta vienatvę. Minta moliuskais, vėžiagyviais, kirmėlėmis, vabzdžių lervomis, smulkiomis žuvimis, skraidančiais virš vandens vabzdžiais, kitų žuvų ikrais. Subręsta 3-4 metų.
Neršia balandžio-gegužės mėnesiais srauniuose šaltavandeniuose intakuose ant graužėto dugno“, –pasakoja S. Bukauskas.

Kiršliai dideli neužauga – dažniausiai sugaunami 25–35 centimetrų ilgio ir sveriantys 150 – 300 gramų.

Vieninteliai veisia marguosius upėtakius

Pagrindinė Trakų Vokėje veisiama žuvų rūšis – margasis upėtakis. „Esame vieninteliai Lietuvoje surinkę kokybišką margųjų upėtakių reproduktorių bandą ir veisiantys šias lašišines žuvis dideliu kiekiu. Žuvininkystės tarnybos Trakų Vokės poskyryje labai tinkamos sąlygos užsiimti šios žuvų rūšies veisimu: turime puikų vandenį iš šaltinių, temperatūros, deguonies režimus, natūralų metų kaitos režimą, kas teigiamai veikia šių žuvų vystymąsi, kokybišką reproduktorių subrendimą, – apie margųjų upėtakių veisimą pasakoja šio poskyrio specialistas Rolandas Morkūnas.

Šiais metais poskyris jau išleido 190 tūkst. margųjų upėtakių jauniklių. Rudenį dar planuojama išleisti 25 tūkst. šiųmetukų. Daugiausia jų apsigyvens Neries, Merkio, Šventosios bei Žemaitijos upių baseinuose.

„Trakų Vokės poskyryje veisiami bei auginami ir vaivorykštiniai upėtakiai – M.Girdvainio atvežta į Europą ir Lietuvą žuvų rūšis. Tačiau jų valstybės įžuvinimo į natūralius vandens telkinius programoje nėra, į upes jie neišleidžiami, nes tai ne mūsų vandenų žuvis. Jie parduodami privatiems žuvų augintojams tolimesniam auginimui, o Trakų Vokės poskyryje, tuose pačiuose baseinuose, kuriuose augo per pavasarį – vasarą margieji upėtakiai, juos pakeičia vaivorykštiniai. Taip tose pačiose patalpose ir baseinuose užauginame du derlius per metus Efektyviau, našiau išnaudojame turimą įrangą, žmogiškuosius išteklius“, – poskyrio veiklą pristato S. Bukauskas.

Saugomas žuvininkystės pradininko atminimas

Užsukančius į Trakų Vokės poskyrį, pasitinka paminklinis akmuo, primenantis, kad poskyrio istorija siekia XIX amžiaus pabaigą. Tai vienintelė iki mūsų dienų Lietuvoje išlikusi žuvininkystės pradininko Mykolo Kazimiero Girdvainio įsteigta žuvų veisykla. 2015 metais Trakų Vokės poskyris minėjo savo 130-ąjį gimtadienį. Trakų Vokės lašišinių žuvų veisykla – vienas pirmųjų tokio pobūdžio objektų Lietuvoje. Senesnė lašišinių žuvų veisykla išlikusiais istoriniais duomenimis galėjo būti įrengta tik Verkiuose – apie 1870–1878 m.

Istorijos šaltiniuose teigiama, kad Trakų Vokę valdęs grafas Jonas Tiškevičius susižavėjo lenkų dvarininkų jau pradėta vystyti žuvininkyste. Lenkai grafui patarė susirasti ne vieno jų dvaruose dirbusį žuvininkystės specialistą Mykolą Kazimierą Girdvainį.

Upėtakių inkubatoriui ir jų auginimo tvenkiniams įrengti buvo parinkta šaltiniuota įdauba – visas žuvims reikalingas vanduo gaunamas iš šaltinių. Žemiau upėtakinių tvenkinių buvo įrengti didesni gruntiniai, geriau įšylantys tvenkiniai, kur buvo galima auginti karpines žuvis. Be žuvų auginimo bajorų stalui, M. K.Girdvainis Trakų Vokėje vykdė įvairius žuvų tyrimus bei žuvininkystės eksperimentus ir juos aprašė. Deja, per Pirmąjį pasaulinį karą šie užrašai dingo. Yra išlikęs M. K.Girdvainio parengtas ir 1881 m. įgyvendintas labai panašaus į Trakų Vokės šaltinių vandeniu maitinamo žuvų ūkio pietų Lenkijoje, Čenstachovo vaivadijoje archyvinis projektas. Šis ūkis, mažai pakitęs nuo įkūrimo laikų, iki šių dienų sėkmingai veisia ir augina vaivorykštinius ir marguosius upėtakius. Išlikę istoriniai duomenys teigia, kad 1881 m. M. K.Girdvainis organizavo pirmos partijos vaivorykštinio upėtakio ikrų atplukdymą į Lenkiją tiesiai iš šių upėtakių gimtinės – Šiaurės Amerikos. Ikrai atplukdyti drėgnose samanose ir ledu apdėtose medinėse skryniose. Vėliau vaivorykštiniai upėtakiai ir jų ikrai buvo eksportuojami į daugelį Europos šalių.

Iš išlikusių fragmentinių duomenų žinoma, kad 1885 m. M. K.Girdvainis įveisė į Trakų ežerus karpius, kurie galimai buvo išauginti Trakų Vokės veisykloje. 1894 m. M. K.Girdvainis įveisė į Trakų ežerus sykų, išinkubavęs jų ikrus Trakų Vokės veisykloje.

Trakų Vokės žuvų veisykla sėkmingai veikė iki Pirmojo pasaulinio karo ir buvo ypač reikšminga Vilniaus krašto žuvininkystės plėtrai. Tačiau Pirmasis pasaulinis karas neigiamai paveikė visą Lietuvos žuvininkystę. Trakų Vokės veisyklos veikla 1914 metais sustojo, M. K.Girdvainio veiklos užrašai dingo.

Žuvininkystės veikla Trakų Vokėje vėl atgimė tik 1953 metais žuvų veisyklą su tvenkiniais perdavus Lietuvos mokslų akademijos Biologijos institutui. Čia buvo įkurta instituto Eksperimentinė žuvivaisos ir žuvų aklimatizacijos bazė, davusi stiprų postūmį akvakultūros mokslinių tyrimų vystymuisi Lietuvoje.

Šiandien poskyris užima nedidelį ir 8 ha nesiekiantį plotą. Jame įrengta 13 šaltavandenių betoninių tvenkinių, kurių bendras plotas daugiau kaip 90 arų. Prieš kelerius metus

pasinaudojant Europos Žuvininkystės fondo lėšomis rekonstruotas poskyrio pastatas, kuriame įsikūrę vesimo cechai.


Petro Skargos toga ir biretas VU 350 metų jubiliejaus parodoje Pranciškaus Smuglevičiaus salėje / Fot. J. Bulhak. LNM
6 vasario, 2025

Du Lietuvos muziejai praėjusių metų pabaigoje sulaukė ypatingos dovanos: atlikus tyrimus buvo įrodyta, kad Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje saugoma pelerina […]

5 vasario, 2025

28-ąsias įkūrimo metines neseniai paminėjusi Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) trečiadienį pristatė naująsias patalpas Vilniuje, Sporto gatvėje. „Tikimės, kad naujose […]

5 vasario, 2025

Vilniaus miesto savivaldybė pradėjo rengti Lazdynų paveldosauginės vietovės tvarkymo gaires, kurios padės nustatyti, kaip ši unikali sostinės vietovė gali būti […]

4 vasario, 2025

Antradienio ryte Vilniaus oro uoste iškilmingai atidarytas naujasis keleivių išvykimo terminalas, atveriantis naujas galimybes aptarnauti augančius keliautojų srautus ir gerinti […]

3 vasario, 2025

Regionų administracinis teismas priėmė nagrinėti nepriklausomų elektros tiekėjų „Enefit“ ir „Elektrum“ skundus, bendrovėms reikalaujant panaikinti Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) […]

3 vasario, 2025

Gautas leidimas Utenoje statyti viešbutį su restoranu, konferencijų centru bei nedidele SPA zona, pranešė nekilnojamojo turto projektų valdymo bendrovė „EIKA Development“.  […]

2 vasario, 2025

Šilumos rekordais pasižyminti žiema Lietuvoje auginamoms grūdinėms kultūroms gali turėti tiek įvairių pasekmių, sako žemės ūkio specialistai. Anot jų, nors […]

1 vasario, 2025

Lietuvos geologijos tarnyba (LGT) baigė reikšmingą projektą – visos Lietuvos teritorijos inžinerinių geologinių sąlygų sudėtingumo vertinimą. Šio darbo rezultatas – […]

Laukinių paukčių platinamas paukčių gripas gali sunaikinti visą naminių paukščių ūkį
31 sausio, 2025

Šilutėje, „Vilkyčių paukštyne“ užfiksavus pirmąjį paukščio gripo protrūkį, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) primena, kad gyvulių savininkams, tinkamai besilaikantiems saugos priemonių, […]

31 sausio, 2025

Vilniaus miesto savivaldybė ketina dar šiais metais paskelbti konkursą dėl paminklo pirmajam Lietuvos prezidentui Antanui Smetonai įamžinti. „Šiuo metu vyksta […]

30 sausio, 2025

Vilniaus verslo kolegijai pradeda vadovauti Gabija Skučaitė – edukacinės grupės „Synergetica“, kuriai priklauso ir kolegija, įkūrėja bei savininkė. G. Skučaitė […]

Inga Ruginiene / Martyno Juro nuotr.
30 sausio, 2025

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė siūlo pertvarkyti kaupimą antrojoje pensijų pakopoje, daliai gyventojų leidžiant lanksčiau išsiimti visas ar […]

30 sausio, 2025

Preliminariais duomenimis, „Luminor“ banko 2024 metų grynasis pelnas išaugo 3,9 proc. iki 202,2 mln. eurų. Užpernai banko pelnas siekė 194,7 […]

30 sausio, 2025

Valstybės duomenų agentūra (VDA) praneša, kad 2024 m. minimalioji mėnesinė alga Lietuvoje augo 10 proc. ir sudarė 924 eurus, Estijoje – […]

29 sausio, 2025

Trečiadienį sostinės savivaldybės taryba pritarė siūlymui įrengti atminimo lentas, skirtas Nepriklausomybės Akto signatarui Bronislovui Genzeliui bei Pasaulio tautų teisuolei Aleksandrai Dževeckai. […]

29 sausio, 2025

Vilniaus miesto taryba ragina sostinės menininkus, švietimo įstaigas bei renginių organizatorius nebendradarbiauti su Rusijos kūrėjais, o dar aktyviau remti ir […]

29 sausio, 2025

Vilniaus miesto savivaldybės nuosavybėn Vyriausybė nutarė perduoti iki šiol Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) patikėjimo teise valdytą ilgalaikį materialųjį turtą – […]

29 sausio, 2025

Po atlikto tyrimo aiškėja pagrindinė pernai lapkritį įvykusios DHL siuntas gabenusio lėktuvo avarijos versija, remdamasis šaltiniais skelbia 15min.  Su tyrėjų […]

28 sausio, 2025

Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščionių šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) kaltina Vilniaus rajono mero Roberto Duchnevičiaus komandą savivaldybėje nepotizmu ir mobingu. Partijai priklausantis […]

28 sausio, 2025

Tamsius ir pilkus vasario savaitgalius kasmet praskaidrinanti šiuolaikinio meno iniciatyva „SU-MENĖK” šiemet pristatys ne tik įspūdingą meno maršrutą, bet ir […]