„LitPol Link“ poveikis aplinkai bus stebimas trejus metus
2016-2018 m. per Lazdijų ir Alytaus rajonus besidriekiančioje elektros perdavimo oro linijos „LitPol Link“ trasoje nuolat sukiosis gamtos apsaugos specialistai. Aplinkos apsaugos agentūra ir kitos suinteresuotos institucijos jau patvirtino „LitPol Link“ poveikio aplinkai monitoringo programą, pagal kurią Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ netrukus pradės monitoringo paslaugų viešąjį pirkimą.
„Bet kuri žmogaus veikla turi tiesioginį poveikį aplinkai. Mums dėmesys gamtai ir priemonių mažinti šį poveikį paieška jau yra savaime suprantama ir neatsiejama darbo dalis. „LitPol Link“ linija eina per išskirtinio kraštovaizdžio vietoves, todėl nuo pat linijos planavimo pradžios buvo aišku, kad siekis išvengti arba sumažinti poveikį aplinkai bus mūsų prioritetas net ir pabaigus visus statybos darbus“, – sakė „Litgrid“ Perdavimo tinklo departamento direktorius Vidmantas Grušas.
Su Lietuvos ir Lenkijos jungties poveikio aplinkai monitoringo programa galima susipažinti „Litgrid“ internetinėje svetainėje, skiltyje apie „LitPol Link“.
Pagal programą, ateinančius trejus metus bus stebimos specialios zonos, kur nustatyta esant vertingų gamtinių buveinių ar retų augalų rūšių. Papildomai bus atliekami elektromagnetinio lauko tyrimai tose trasos dalyse, kur elektros perdavimo linija eina netoli gyvenamųjų ir visuomenės paskirties patalpų.
Ypatingas dėmesys bus skiriamas retoms roplių ir varliagyvių rūšims. Manoma, kad „LitPol Link“ linijos apsaugos zonose gali gyventi 11 varliagyvių ir šešios roplių rūšys. Monitoringo metu bus nustatomos jų radaviečių buveinių būklė, individų skaičius.
Be to, netoli elektros perdavimo linijose esančiuose vandens telkiniuose – Žuvinto biosferos rezervate, prie Rimiečio, Simno ežerų – gausu rudenį ir pavasarį migruojančių paukščių. Tvyrant rūkui ar prieblandai skrendantys paukščiai gali atsitrenkti į laidus ir žūti, todėl pagal programą bus tiriamos jų sankaupos, ir teikiamos rekomendacijos pagerinti laidų matomumą. Dalyje „LitPol Link“ trasos jau statybų metu buvo įrengti paukščių dėmesį atkreipiantys atšvaitai bei neleidžiančios paukščiams ant atramų nutūpti šakutės.
Lietuvos ir Lenkijos jungtis „LitPol Link“ normaliu režimu pradėjo veikti šių metų pradžioje. Dar planuojant 400 kV elektros perdavimo oro liniją ir atlikus jos poveikio aplinkai vertinimą, buvo užsibrėžta stebėti poveikį aplinką jungties apsaugos zonose trejus metus po statybos darbų užbaigimo. Ekologinė priežiūra „LitPol Link“ trasoje buvo vykdoma ir prieš linijos statybas, 2014 -2015 metais. Nuo Alytaus iki Lenkijos sienos „LitPol Link“ ilgis yra 63 kilometrai.