Lizdeikiečiai Aleksandro Stulginskio universitete
Radviliškio Lizdeikos gimnazija, bendradarbiaudama su Lietuvos aukštosiomis mokyklomis, kasmet organizuoja išvyką į kurį nors Lietuvos universitetą. Toks bendradarbiavimas yra reikalingas ir tikslingas, nes mokiniams sudaroma galimybė ne tik susipažinti su studijų programomis, bet ir pabendrauti su studentais, išgirsti, kokių savybių reikia pasirinkus tam tikrą profesiją ir kokie iššūkiai laukia studijų metais. Be to, mokiniams sudaromos sąlygos patiems pabūti tyrėjais ir padirbėti laboratorijose, atliekant eksperimentus ar įvairius skaičiavimus.
Šiemet penkiasdešimt lizdeikiečių lapkričio 9 dieną lankėsi Aleksandro Stulginskio universitete. Pirmiausia studijų skyriaus specialistė Giedrė Giedraitytė supažindino su ASU siūlomomis studijų kryptimis, apžvelgė stojimo sąlygas, aptarė specialybių perspektyvumą ir tolesnės veiklos galimybes. Docentas dr. Vytautas Liakys paskaitoje akcentavo šiuolaikinio žemės ūkio plėtros galimybes, naujųjų technologijų pritaikymą šioje srityje ir inovatyvių sprendimų įtaką verslui.
Mokiniai turėjo galimybę universiteto laboratorijose atlikti keletą eksperimentų. Doktorantė Vita Smalstienė supažindino su augalų mitybos procesu, mokiniai tyrė dirvožemį, nustatė jo rūgštingumą, analizavo augalų, kuriems trūksta tam tikrų maisto medžiagų, savybes. Agrolaboratorijoje lektorė dr. Ramunė Masienė papasakojo apie genetiškai modifikuotus organizmus, apie naujas augalų veisles, išvedamas pasitelkus biotechnologijas.
Mokiniai apžiūrėjo sudaigintus įvairių augalų, kuriems yra sudaromos sterilios sąlygos, mėginukus, stebėjo jų augimo procesą. Moksleiviais kartu su doktorantė Dalia Televičiūte nustatė antioksidacinėmis savybėmis pasižyminčio vitamino C kiekį morkose ir bulvėse, obuoliuose ir citrinose.
Viešnagė ASU neprailgo, išklausytos teorinės paskaitos ir atlikti eksperimentai laboratorijose praturtino ir papildė žinių bagažą, galbūt kai kam atvėrė karjeros perspektyvą. Juk jaunam žmogui apsispręsti, ką studijuoti, nėra lengva, neužtenka vien perskaityti specialybių aprašus, būtina pačiam pamatyti ir patirti. Todėl gyvas pokalbis su patirtį turinčiais specialistais, besidalijančiais savo profesinėmis subtilybėmis ir negailinčiais patarimų, yra labai svarbus renkantis specialybę, galimybė aplankyti mokslines laboratorijas, atlikti keletą bandymų ar tiriamųjų darbų kaip ir pasivaikščiojimas studentų miestelyje, susipažįstant su studentiško gyvenimo privalumais ir trūkumais, taip pat gali padėti renkantis studijų kryptį.