LSA ir LR Finansų ministrė derėjosi dėl 2017 metų savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių
Rugsėjo 22 dieną Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas, Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas kartu su LSA specialistais lankėsi LR Finansų ministerijoje, kur susitiko su finansų ministre Rasa Budbergyte bei ministrės komanda. Kaip ir kasmet, teisės aktų numatyta tvarka, susitikime vyko diskusijos ir derybos dėl 2017 metų valstybės ir savivaldybių biudžetų. Minėtos derybos yra labai svarbios, nes LSA prezidentas R. Malinauskas išsako savivaldybių lūkesčius bei problemas dėl savivaldybių finansų – ne išimtis ir šių metų susitikimas, kurio metu buvo keliama daugiau kaip dešimt esminių klausimų, susijusių su savivaldybių biudžetų rodikliais, kurie buvo išanalizuoti ir aptarti derybų proceso metu. Derybų metu LSA prezidentas R. Malinauskas akcentavo savivaldybių skolinimosi galimybių 2017 metais problemas. „Nuo 2016 metų įsigaliojo konstitucinis fiskalinės drausmės įstatymas ir net 57-ioms Lietuvos savivaldybėms skolinimosi galimybės praktiškai užkirstos. Tai kelia didžiulę grėsmę jau prasidėjusio 2014-2020 metų finansavimo laikotarpio projektų sėkmingam įgyvendinimui. Be jokios abejonės džiugu, kad Vyriausybė kartu su Finansų ministerija deda pastangas ieškodamos būdų, kaip padėti savivaldybės nesiskolinant išspręsti projektų įgyvendinimo klausimus, yra numatytos dotacijos, tačiau to nepakanka. Savivaldybėms vis tiek gali tekti skolintis, sąlygos rinkoje skolinimuisi yra labai palankios, tad reikėtų spręsti minėtus apribojimus ir sudaryti sąlygas savivaldybėms tinkamai įgyvendinti projektus, kurie yra svarbūs Lietuvai ir ypač reikšmingi regioninėms savivaldybėms kaip galimybė pagerinti infrastruktūrą, pritraukti investicijų, sukurti naujų darbo vietų“, – kalbėjo R. Malinauskas.
Derybose keltas klausimas dėl savivaldybėms tenkančio gyventojų pajamų mokesčio procento didinimo 2017-iems metams – pagrindinė didinimo priežastis yra dėl neapmokestintų pajamų dydžio ir papildomai už kiekvieną vaiką įplaukų padidinimo.
Diskusijoje atkreiptas dėmesys, kad minimali mėnesinė alga nuo šių metų liepos buvo padidinta ir dar planuojama didinti nuo 2017 metų sausio, kas taip pat reikalauja papildomų lėšų.
Akcentuota, kad yra priimti sprendimai dėl kultūros ir meno darbuotojų atlyginimų didinimo, o tai turėtų būti sprendžiama savivaldybėms taip pat atiduodant papildomas lėšas.
Susitikime taip pat buvo aptarta socialinių darbuotojų ir švietimo srities darbuotojų darbo užmokesčio didinimo finansavimo poreikis bei šaltiniai.
Derybose didelis dėmesys buvo skirtas valstybės savivaldybėms perduotų funkcijų finansavimo klausimams. Valstybė yra delegavusi funkcijas savivaldybėms, tačiau tokioms funkcijoms kaip melioracija, civilinė sauga, priešgaisrinė sauga, civilinės būklės aktų registravimas, Valstybės garantuojama pirminė teisinė pagalba, duomenims suteiktos valstybės pagalbos registrui teikimas, gyvenamosios vietos deklaravimo duomenų ir gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitos duomenų tvarkymas ir kitoms yra skiriama nepakankamai lėšų. Valstybė turėtų skirti pakankamai lėšų tam, kad funkcijos būtų įgyvendintos efektyviai, nes šiuo metu gyventojų poreikiai minėtose srityse tenkinami per savivaldybių biudžetus, kurie yra įtempti ir per maži, kad galėtų pilnai dengti valstybės deleguotų funkcijų kaštų trūkumus.
Jau keletą metų LSA siūlo nuo 2016 metų neriboti savivaldybių teisių, susijusių su nepanaudotomis specialiomis tikslinėmis dotacijomis valstybės perduotoms savivaldybėms funkcijoms atlikti, ir nereikalauti šių dotacijų nepanaudotą dalį grąžinti valstybės biudžetui.
Diskusijos metu taip pat kalbėta apie žemės ūkio funkcijų finansavimą, konkrečiai šiemet akcentuota praėjusių metų aktualija, kelti klausimai dėl afrikinio kiaulių maro prevencijos priemonių finansavimo.
Diskusijos metu aptarus 2017 metų savivaldybių biudžetų rodiklius, LSA ir LR Finansų ministerijos specialistai artimiausiu metu išanalizuos išsakytas pastabas ir komentarus ir toliau bus tęsiamas darbas tam, kad būtų surasti geriausi sprendimai.