M. K.Oginskio gimimo metinėms skirtas projektas „Sugrįžimas į Tėvynę“ keliavo po rajoną
2015 metai mums ypatingi tuo, kad minime 250-ąsias garsaus kompozitoriaus, visuomenės veikėjo Mykolo Kleopo Oginskio gimimo metines. Pasaulinę šlovę jam atnešė polonezas „Atsisveikinimas su Tėvyne“, bet yra išlikęs ir nemažas jo rašytinis palikimas. Didelio istorikų dėmesio sulaukė M. K. Oginskio „Atsiminimai“ (I–IV tomai).
Minėdama šią datą, Trakų viešoji biblioteka parengė ir vykdo projektą, skirtą Mykolo Kleopo Oginskio 250-osioms gimimo metinėms – „Sugrįžimas į Tėvynę“, kurį remia Lietuvos kultūros taryba ir Trakų rajono savivaldybė.
Spalio 13 dieną projekto veiklos buvo pristatytos Paluknio ir Rykantų bendruomenėms. Renginiai vyko Paluknio vidurinėje mokykloje ir Rykantų universaliame daugiafunkciame centre. Renginių metu lankytojai galėjo susipažinti su M. K. Oginskio asmenybe ir jo veikla, buvo pristatoma kilnojamoji literatūros paroda – „Mykolas Kleopas Oginskis“. Susirinkusieji klausėsi skaitomų ištraukų iš M. K. Oginskio knygos „Atsiminimai“, prisiminė neeilinės asmenybės gyvenimo momentus.
Muzikinę programą parengė ir atliko projekto partneriai Trakų meno mokyklos moksleiviai ir mokytojai. Justina Masiukaitė (fleita), Erikas Sadauskas (akordeonas), Elena Buivytė (fleita) ir Vismantė Michalkevičiūtė (fleita) atliko žinomus kurinius. Skambėjo M. K. Oginskio „Valsas“, Marc-Antoine Charpentierio „Preliudas“ iš himno „Te Deum“, A. Foseno „Skrajojantys lapai“, Geoffry Russel-Smitho „Braziliukas“. Mokinius lydėjo ir programoje dalyvavo muzikos mokytojos Rasa Mikiškienė ir Justina Orlovskytė.
Savo kelionę projektas pratęsė spalio 15 dieną Rūdiškėse ir Aukštadvaryje. Nors ir atsitiktinai, bet parinkta diena sutapo M. K. Oginskio mirties metinių diena (1833-10-15). Tai buvo tarsi dar vienas pagarbos ženklas šiai iškiliai asmenybei. Renginio metu lankytojai galėjo susipažinti su M. K. Oginskio asmenybe ir jo veikla parengtoje kilnojamoje literatūros parodoje – „Mykolas Kleopas Oginskis“. Renginiuose dalyvavo ir M. K. Oginskio kūrinius atliko instrumentinis ansamblis „Trio de Vilna“. Apie Oginskių sąsajas su Trakais papasakojo ansamblio narys, Oginskių giminės muzikinio paveldo puoselėtojas, kultūros istorikas, pianistas Andžejus Pileckis. Mintimis apie M. K. Oginskio knygas pasidalino vertėjas, kraštietis Virginijus Baranauskas, kuris yra išvertęs M. K. Oginskio kūrinius: „Atsiminimai“ (I–IV tomai) (2006–2010 m. ), „Priesakai sūnui“ (2012 m. ) ir naujausią knygą „Laiškai apie muziką“ (2014 m.).
Aukštadvariečiai turėjo ne vieną progą geriau pažinti M. K. Oginskį, praturtinti žinias apie jo laikmetį, visuomeninę aplinką, visą veiklią ir talentingą Oginskių giminę. Rugsėjo 18–19 dienomis Aukštadvario seniūnija surengė kelionę po Žemaitiją, kurios vienas iš tikslų buvo aplankyti vietoves, kuriose likęs ženklus Oginskių pėdsakas – Rietavą ir Plungę. Keliauninkai grįžo sužavėti pasakojimų, reginių ir naujų žinių. M. K. Oginskiu domėjosi ir Aukštadvario gimnazijos bendruomenė, skyrusi šiai asmenybei turiningą projektą.
Trakų viešosios bibliotekos projektas „Sugrįžimas į Tėvynę“ ir jo dėka Aukštadvaryje įvykęs renginys buvo tarsi šių jubiliejinių metų kulminacija. Anksčiau daugumai buvusi tik „girdėta“ asmenybė, dabar atsiskleidė įvairiomis spalvomis. Suprantamesnė mums tapo XVIII– IX a. Lietuva, jos padėtis Europoje ir to meto didikų įtaka politinei ir ekonominei valstybės raidai. Susitikimo metu kultūros istorikas A. Pileckis padovanojo Trakų viešajai bibliotekai M. K. Oginskio kūrinių gaidų rinkinį, kuriuo galės naudotis visi bibliotekos lankytojai.
Projektą „Sugrįžimas į Tėvynę“, skirtą M. K. Oginskio 250-osioms gimimo metinėms vainikuos baigiamasis renginys – edukacinė teatralizuota, muzikinė programa ,,M. K. Oginskis. Tėvynei skiriu turtus, darbus ir gyvenimą“, kuris vyks spalio 29 d. 16 val. Trakų viešojoje bibliotekoje. Šios programos autorė ir režisierė – aktorė Virginija Kochanskytė. Jai talkins tarptautinių konkursų laureatės – pianistė Šviesė Čepliauskaitė ir dainininkė Giedrė Zeicaitė. Programoje M. K. Oginskio laiškai, memuarų, autobiografijos, knygos „Atsiminimai“ fragmentai, romansai ir kūriniai fortepijonui.
Daugiau informacijos galima rasti www.trakubiblioteka.lt.