Maišiagalos dvare posėdžiavo Vilniaus regiono plėtros taryba

Atnaujintame Maišiagalos dvare 2016 m. balandžio 8 d. rinkosi Vilniaus regiono plėtros tarybos posėdžio dalyviai.
Vilniaus rajono merė Marija Rekst, pasveikinusi susirinkusiuosius, pasiūlė pasiklausyti pranešimo apie Maišiagalos miestelio ir Houvalto rūmų istoriją. Merė pasidžiaugė, kad Vilniaus rajono savivaldybės parengtam dvaro renovavimo projektui įgyvendinti buvo gauta Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų. Renovavimo darbai jau baigti, o birželio mėnesį planuojamas iškilmingas sutvarkyto pastato atidarymas, į kurį buvo pakviesti ir visi posėdžio dalyviai.
Švietimo ir mokslo viceministrė Svetlana Kauzonienė pristatė STEAM (trumpinys iš anglų k. Science, Technology, Engineering, Art (creative activities), Mathematics) atviros prieigos centro steigimo idėją Vilniaus regione. Pastebima, kad ateityje gali pritrūkti pagrindinių gamtos mokslų, technologijų profesijų specialistų, todėl siekiant didinti mokinių susidomėjimą gamtos mokslais, technologijomis, inžinerija, matematika, dešimtyje šalies miestų bus steigiami STEAM atviros prieigos centrai, kurie prisidės prie inovacijų kultūros formavimo.
Būsimų tyrėjų ir inovatorių auginimas nuo mokyklos suolo
Mokyklos dažniausiai neturi resursų įrengti modernių, daug investicijų reikalaujančių laboratorijų, todėl Švietimo ir mokslo ministerija planuoja steigti mokiniams pritaikytus STEAM centrus. Švietimo ir mokslo viceministrė atkreipė dėmesį, kad ši idėja nėra atsitiktinis „nušvitimas“, pasaulinė patirtis rodo, jog tai yra viena efektyviausių priemonių ugdyti visuomenės mokslinę kultūrą ir išprusimą. Centruose bus kuriami įvairūs gamtos mokslų ir technologijų moduliai pagal kiekvieno regiono specifiką. Moksleiviams bus įrengtos modernios laboratorijos (medicinos, fizikos, IT ir kt.), mokytojams – kompetencijų tobulinimo bazė.
Vilniaus regiono plėtros taryba pritarė Švietimo ir mokslo ministerijos siūlymui STEAM centrus steigti Vilniaus mieste. Buvo nutarta Vilniuje įsteigti ne vieną, kaip kituose regionuose, bet du STEAM atviros prieigos centrus. Sostinėje, palyginus su kitomis savivaldybėmis, mokosi daugiausia moksleivių. Taip pat čia yra didžiausia mokslo ir studijų institucijų, inovatyvių įmonių dalis, su kuriais bus glaudžiai bendradarbiaujama siekiant sukurti tinkamą aplinką vaikų gebėjimų ugdymui bei rengiant STEAM mokytojus.
STEAM mokslo centrų kūrimą numatoma finansuoti 2014-2020 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis.
Neliko neaptartos Vilniaus regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos problemos
Neliko neaptartos Vilniaus apskrities komunalinių atliekų tvarkymo sistemos problemos, kurios pastaruoju metu yra itin aktualios. Vyko diskusijos dėl 2014-2020 m. Europos Sąjungos fondų investicinių veiksmų programos 5 prioriteto „Aplinkosauga, gamtos išteklių darnus naudojimas ir prisitaikymas prie klimato kaitos“ priemonės „Komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra“ įgyvendinimo galimybės. Savivaldybių merai išsakė aktualias problemas atliekų tvarkymo srityje. Vilniaus rajono savivaldybės mero pavaduotojas Česlav Olševski sakė, kad Vilniaus rajonas – vienintelė savivaldybė, kurioje gyventojų skaičius per pastaruosius metus ženkliai auga, todėl skirstant paramos lėšas nebūtų sąžininga vadovautis komunalinių atliekų kiekiu už 2013 metus ar akcijų UAB „VAATC“ skaičiumi, kaip siūlo Vilniaus miesto savivaldybė.
Taryba nutarė artimiausiu metu dar kartą UAB „VAATC“ valdybai, savivaldybių merams ir jų atstovams susirinkti bei aptarti visus galimus kriterijus, kad priemonės „Komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra“ lėšos tarp savivaldybių būtų paskirstytos kuo efektyviau.
Paramos lėšų efektyvus panaudojimas ir kiti klausimai
Posėdyje taip pat svarstyti kiti aktualūs klausimai. Patvirtintas Vilniaus regiono projektų sąrašas pagal 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ priemonę „Socialinio būsto fondo plėtra“.
Patvirtinus Vilniaus regiono projektų sąrašą pagal 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 7 prioriteto „Kokybiško užimtumo ir dalyvavimo darbo rinkoje skatinimas“ priemonės „Pereinamojo laikotarpio tikslinių teritorijų vystymas. II“, lėšos (beveik 1,7 mln. Eur) bus panaudotos Šalčininkų ir Švenčionių savivaldybių projektų įgyvendinimui.
2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 5 prioriteto „Aplinkosauga, gamtos išteklių darnus naudojimas ir prisitaikymas prie klimato kaitos“ priemonės „Paviršinių nuotekų sistemų tvarkymas“ kvotą (beveik 23,5 mln. Eur) pasidalijo Vilniaus miesto ir Ukmergės rajono savivaldybės.
Svarstant specialiųjų projektų atrankos kriterijus ir galimų didžiausių jų reikšmių nustatymą dėl Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“ veiklų „Parama investicijoms į visų rūšių mažos apimties infrastruktūrą“ ir „Parama investicijoms į kaimo kultūros ir gamtos paveldą, kraštovaizdį“, įgyvendinamų Vilniaus regione regioninio planavimo būdu, darbo grupei buvo pavesta pateikti papildomus pasiūlymus.
Taip pat tarybos sprendimu buvo patikslinta Vilniaus regiono plėtros tarybos 2015 m. spalio 16 d. sprendimu Nr. 51/1S-22 patvirtinto Vilniaus regiono plėtros plano 2014-2020 m. dalis „Priemonių planas“.
Siekiant paspartinti darbo grupės, skirtos 2014-2020 nacionalinės pažangos programos horizontaliojo prioriteto „Regioninė plėtra“ tarpinstitucinio veiklos plano įgyvendinimo pasirengimui, veiklos organizavimą, buvo atsisakyta personalinės darbo grupės sudėties tvirtinimo Vilniaus regiono plėtros tarybos sprendimu. Taryba nutarė, kad savivaldybių administracijų atstovus (tikrąjį ir pakaitinį) raštu deleguoja savivaldybių administracijų direktoriai, o Regioninės plėtros departamento Vilniaus apskrities skyriaus atstovus – skyriaus vedėjas.
Vilniaus regiono plėtros taryba į 2014-2020 m. Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programos priežiūros komitetą delegavo Švenčionių rajono savivaldybės merą Rimantą Klipčių, pakaitinis atstovas – Šalčininkų rajono savivaldybės meras Zdzislav Palevič.
Taryba taip pat pritarė Vilniaus rajono savivaldybės merės Marijos Rekst siūlymui į Lietuvos-Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programos priežiūros komitetą vietoj merės paskirti Vilniaus rajono savivaldybės mero pavaduotoją Gabrielį Janą Mincevič.
Po posėdžio tarybos nariai apžiūrėjo prieš 200 metų pastatytus Houvalto rūmus, kurie po renovacijos pritaikyti kultūros, tradicinių amatų bei bendruomenės poreikiams.