„Mano mokykla – želmenėlis, iš kurio išaugo Atžalynas“
Susitikimą su knygos mylėtojais pradėjusi bibliotekos direktorė Romualda Kulšytė pasidžiaugė, kad knygos pristatymas – tai vienas iš Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei skirtų renginių, kurių, kaip ir kiekvienais metais, būna didelė įvairovė.
Mokytoja Inga Ušinskaitė pasidalijo knygos rašymo patirtimi, nes padėjo parengti du jos skyrius („Jais didžiuojasi gimnazija“ ir „Mokytojų ir mokinių prisiminimai apie „Atžalyno“ gimnaziją“). Mokytoja dėkinga visiems buvusiems gimnazijos mokiniams ir auklėtiniams, jų tėveliams, pakruojiečiams, bičiuliams, pažįstamiems ir kolegoms, kurie rašė savo atsiminimus, pasidalijo nuotraukomis, kitais dokumentais, be to, labai pagelbėjo ieškant reikalingų žmonių, informacijos, kitos labai vertingos medžiagos knygai. Didelės pagalbos, patarimų ir pastabų knygos skyriui „Jais didžiuojasi gimnazija“ sulaukta iš Pakruojo rajono Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos vyresniosios bibliotekininkės Genės Juodytės (darbe buvo remtasi biografiniu žinynu „Pakruojo krašto žmonės“ Kaunas, 2005, autorė – Genė Juodytė).
Knygos bendraautorei, mokytojai Joanai Skirmantienei teko darbuotis rašant didelės apimties skyrių apie mokyklos užklasinės veiklos momentus, rengiant ir redaguojant buvusių mokinių ir mokytojų prisiminimus. Mokytoja Joana labai nuoširdžiai džiaugėsi ir dėkojo visiems, kurie atsiliepė ir išsamiai rašė, pasakojo, dalijosi prisiminimais apie Pakruojo mokykloje praleistus metus. Dauguma atsiminimų autorių yra garbaus amžiaus, kai kurie jau išėję Anapilin, todėl medžiagos, fotografijų ar kitų dokumentų teko prašyti jų artimųjų. Vyresniosios kartos medžiagos pateikėjai atsiminimus rašė ranka, todėl daug laiko užėmė tų tekstų rinkimas kompiuteriu. Po knygos išleidimo jau sulaukta ir jos įvertinimo, nuoširdžių žodinių padėkų, laiškų.
Popietėje su skaitytojais dalyvavo ir atsiminimais apie mokyklą dalijosi buvusi mūsų mokyklos auklėtinė, ilgametė Rozalimo vidurinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Janina Slanksnytė-Mykolaitienė. Mokytoja Janina labai žaismingai pasidalijo savo atsiminimų rašymo patirtimi: „Sunku buvo rasti atspirties tašką: ką rašyti, ko nerašyti knygai, kam tai bus įdomu?“ Rašyti skatino pakruojietės kolegės Redos Jėčiūtės raginimas, net savotiška kontrolė, ji vis klausdavo: „Ar jau parašei?“ Kai jau atrodė, kad to darbo ponia Janina „atsikratė“, t. y. parašė, sulaukė knygos sudarytojų prašymo savo atsiminimus pratęsti!
Poniai Janinai Pakruojo mokykloje teko mokytis pirmuoju pokario dešimtmečiu, kuris buvo labai sunkus: mokykla buvo įsikūrusi keliose miestelio pastatuose, teko patirti nepriteklių, kitų sunkumų. Pakruojo mokykloje mokėsi mokiniai ne tik iš Pakruojo miestelio, bet ir Lygumų, Rozalimo, net Šiaulių. Besimokydama pradėjo ir mokytojauti, teko dėstyti anglų kalbą. Mokytojo idealas buvo istorijos mokytoja, mokyklos direktorė Felicija Kreslauskienė. Mokytoja Janina nuoširdžiai džiaugėsi, kad tokia knyga išvydo dienos šviesą ir kad likimas lėmė mokytis Pakruojo mokykloje: „Mano mokykla – želmenėlis, iš kurio išaugo Atžalynas, kuriuo galima didžiuotis.“
Pakruojietė, VIII laidos Pakruojo mokyklos abiturientė Genovaitė Damalakaitė-Stankevičienė kuklinosi pasakodama, kaip gimė jos atsiminimų pluoštelis knygai: „Aš esu tik viena tūkstantoji Pakruojo mokyklos dalis. Kai mokytojas V. Skirmantas paprašė parašyti atsiminimus, didelio entuziazmo neparodžiau. Kaip sakoma, pro vieną ausį įėjo, pro kitą išėjo. Tik kai kažkuriame renginyje vėl sutikau mokytoją Vidutį ir buvau dar kartą paraginta, ėmiausi atsakingo darbo.“ Ponia Genovaitė paskaitė savo atsiminimų ištraukas, pasidžiaugė, kad, praėjus šešiasdešimt metų po mokyklos baigimo, klasės draugai renkasi į susitikimus ir net jau turi įsigiję knygą apie gimnaziją!
Gimnazijos direktorius Kęstutis Razumas kalbėjo apie metų tėkmę ir pokyčius mokykloje, mokinių ir mokytojų pasiekimus, kuriais didžiuojasi „Atžalyno“ gimnazija. „Esu laimingas, kad teko laimė dirbti su tokiais mokytojais. Mano komanda tikrai gera!“ – teigė gimnazijos vadovas.
Istorijos mokytojas, „Atžalyno“ gimnazijos muziejaus įsteigėjas ir vadovas, knygos „Pakruojo „Atžalyno“ gimnazija. Praeitis ir dabartis“ sudarytojas Vidutis Skirmantas trumpai apžvelgė mokyklos istoriją, papasakojo apie mokyklos direktorių kaitą, mokyklos gyvenimą įvairiais istorijos tarpsniais. Pristatydamas knygą mokytojas rodė fotografijas, kuriose užfiksuoti svarbūs mokyklos faktai, istorinės datos, ugdymo įstaigos pastatai (mokykla buvo įsikūrusi Vytauto Didžiojo gatvės keliose vietose), taip pat mokytojas papasakojo apie gimnazijos muziejaus įsikūrimą, kaip kilo knygos idėja, padėkojo gimnazijos direktoriui K. Razumui, nes be vadovo pritarimo ir palaikymo nieko nebūtų.
Mokytojas V. Skirmantas plušėjo prie sunkiausio ir didžiausio knygos skyriaus apie mokyklos istoriją. „Pradėję domėtis Pakruojo mokyklos istorija, susidūrėme su tam tikrais sunkumais, pavyzdžiui, neturėjome duomenų apie Pakruojo mokyklos pradžią, todėl reikėjo ieškoti informacijos, ją tikslinti. Daug vertingos medžiagos gauta iš Lietuvos valstybės istorijos archyvo, kuris leido susidaryti vaizdą, kokia buvo Pakruojo mokykla iki 1944 metų, pokario istorinės medžiagos teko ieškoti Šiaulių apskrities archyve, remtis kitais šaltiniais. Per visus mokyklos gyvavimo metus joje dirbo apie 300 mokytojų, iš viso ją yra baigę 3 676 mokiniai. Taigi, mokykla nugyveno ilgą ir sudėtingą laikotarpį“, – teigė mokytojas.
Knyga dienos šviesą išvydo 2016 metų lapkričio 10 dieną, likus vos parai iki gražaus Pakruojo gimnazijos jubiliejaus. Knygos pristatymo popietėje dalyvavusieji turėjo galimybę įsigyti šią knygą ir gauti jos sudarytojų autografus. Ką gali žinoti, galbūt šalia šios knygos bus parašyta dar viena?
Nuotraukos Rimos Livanienės ir Ingos Ušinskaitės