Mantas Varaška: Kazlų Rūdos savivaldybės taryba – jauniausia Lietuvoje
Kazlų Rūdos savivaldybės meru išrinktas teisininkas, socialinių mokslų daktaras Mantas Varaška, gimęs 1979 m. gegužės 26 d. Kazlų Rūdoje. Už jį balsavo 58 proc. savivaldybės rinkėjų. Mano Varaškos kandidatūrą iškėlė visuomeninis rinkimų komitetas „Už jaunąją Sūduvą“.
Gerbiamas Mantai, kokių motyvų vedamas ryžotės dalyvauti tiesioginiuose mero rinkimuose?
Todėl, kad per 20 metų savivaldybėje nesulaukėme esminių pokyčių. Tai ir paskatino suvienyti viduriniosios kartos, nuo 25 iki 45 metų amžiaus, Kazlų Rūdos žmones, kurie čia mato savo ilgalaikes perspektyvas, turi pakankamą karjeros, verslo, kūrybos patirtį.
2008 metais buvote išrinktas į Seimą. Ar ketverių metų darbo šalies parlamente patirtis pasitarnaus vadovaujant savivaldybei?
Manau, kad taip. Politinė patirtis yra reikalinga. Seimas gali priimti įstatymų pataisas, kurias gali pateikti ir savivaldybių tarybos nariai, ir Lietuvos savivaldybių asociacija, kurios veikloje ketiname dalyvauti.
Be to, nesu vienintelis meras, turintis darbo Seime patirties. Be abejo, teikiant įstatymų pataisas labai svarbi Lietuvos savivaldybių asociacijos veikla. Po gero mėnesio bus asociacijos suvažiavimas, kuriame bus išrinkta vadovybė, bus nusistatyti prioritetai, peržiūrėti, kokius įstatymų pataisų pasiūlymus nespėta pateikti, kokius reikia teikti. Teisėkūros iniciatyvos tikimės ir iš tarybos narių. Teko bendrauti su kelių savivaldybių naujai išrinktais ar perrinktais merais. Yra labai įvairių minčių ir dėl švietimo, ir dėl higienos normų, ir dėl socialinių paslaugų finansavimo, dėl kitų klausimų, kad teisės aktų pakeitimai būtų priimami ne vienos savivaldybės siūlymu, bet klausimą suderinus su visomis šalies savivaldybėmis.
Pokalbio pradžioje paminėjote, kad Kazlų Rūdos savivaldybėje nebuvo esminių pokyčių. Jūs buvote savivaldybės tarybos narys ir praėjusią kadenciją. Ar tai reiškia, kad vadovybė ne į visų tarybos narių siūlymus įsiklausydavo?
Tai natūralu. Juk pagrindinė savivaldybės valdžia sutelkta mero, savivaldybės administracijos direktoriaus, vicemero rankose. Reikėtų įvertinti ir kartų skirtumą. Buvusių kadencijų savivaldybės vadovai buvo brandesnės kartos ir viską matė kiek kitaip.
Gal jau paskaičiavote, koks dabartinės Kazlų Rūdos savivaldybės tarybos narių amžiaus vidurkis?
Girdėjome džiugią statistiką, kad Lietuvoje esame jauniausia taryba. Amžiaus vidurkis – 43 metai.
Kokias Kazlų Rūdos savivaldybės galimybes ir perspektyvas matote?
Kazlų Rūdos savivaldybė pagal geografinę padėtį yra susijusi su Kaunu. „Investuok Lietuvoje“ teigimu, didmiesčių žiedą sudarančios savivaldybės turėtų labiau orientuotis į miestų gyventojų miegamųjų perspektyvą ir viliojant juos pigesnėmis ir geresnėmis gyvenimo sąlygomis, ramybe, mažesniu nusikalstamumu, švietimo paslaugų prieinamumu, nes mieste būvis yra kur kas sudėtingesnis. Žinoma, ne visi miestiečiai pasirinks gyvenimą žiedinėse savivaldybėse, bet apklausos rodo, kad apie 30 proc. šalies gyventojų norėtų gyvent ramesnėje aplinkoje. Taigi dėl jų norų patenkinimo ir bandysime konkuruoti.
Kazlų Rūda turite nemažai ir gamybinių objektų? Kokias tos srities perspektyvas matytumėte?
Taip, savivaldybės teritorijoje yra nemažai gamybinių objektų. Medienos apdirbimo srityje dirbantis verslas yra sukūręs apie tūkstantį darbo vietų. Tekstilės srityje – apie 250. Nemažai darbo vietų yra paslaugų, viešajame sektoriuose. Tai, be abejo, džiugina, bet matome, kad reikalingas pokalbis su įmonių vadovais dėl jų ilgalaikio požiūrio į Kazlų Rūdos savivaldybės plėtrą. Turėsime dar kartą svarstyti ir savivaldybės bendrojo plano pakeitimus. Prieš 3–4 metus jie buvo atlikti gan skubotai. Tikimės, kad ir didžiojo kapitalo atstovai ieškos būdų, kaip darbą jų įmonėse paversti patraukliu, nes dabartinės darbo sąlygos jose yra viena priežasčių, kodėl Kazlų Rūdos savivaldybėje yra didelis nedarbas.
Paminėjote paslaugų sektorių. Kokias šio sektoriaus plėtros galimybes įžvelgiate?
Paminėčiau šiuo metu esamas menkas ir labiau mėgėjiškas turizmo paslaugas. Koalicijos programoje esame numatę jas skatinti ir plėtoti, apjungiant sveikatinimą, laisvalaikio praleidimą, pramogas. Iki šiol esame viena iš nedaugelio Lietuvos savivaldybių, neturinčių ne tik turizmo informacijos centro, bet ir turizmo vystymo pajėgumų. Dabartinės savivaldybės tarybos dauguma sutarėme, kad per pusmetį bus peržiūrėtos turizmo plėtros galimybės ir pradėsime kurti turizmo paslaugų infrastruktūrą, kuri pritrauktų tiek maitinimo įstaigas, tiek užeigos namus, tiek ir namudininkus, net pačius smulkiausius.
Ateities planus pristatote kaip jau daugumos formuojamas nuostatas. Kokios politinės jėgos sudaro koaliciją?
Tai visuomeninis rinkimų komitetas „Už jaunąją Sūduvą“, Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionių demokratai ir liberalų sąjūdis.
Tai reiškia, kad ir savivaldybės vadovai keisis?
Taip, vadovybė visiškai pasikeis.
Dėkoju už pokalbį. Sėkmės.