Margutis – šv. Velykų simbolis
Pavasaris pažadina augalus ir gyvūnus bei šaukia visus į pagrindinę prisikėlimo šventę – šv. Velykas. Tai – viena gražiausių pavasario švenčių, kurios nekantriai laukia ir maži, ir dideli.
Balandžio 5 d. Rūdiškių miesto bibliotekos „Kūrybiškumo saviraiškos studijos“ vaikai susirinko į edukaciją „Margučių marginimas vašku“. Ją pradėjome pasakojimu apie prosenelių tradicijas. Šv. Velykos turi pagoniškas šaknis, bet atėjus krikščionybei ši šventė šiek tiek pasikeitė. Senovėje žmonės tikėjo, kad pavasarį nubunda ne tik gamta, bet ir prisikelia vėlės ir jos klajoja iki pirmo perkūno, kuris priverčia jas grįžti atgal ir vėl pasinerti į ramybę. Senoliai, bijodami vėlių ir norėdami joms įtikti, per šv. Velykas lankydavo mirusiųjų kapus ir padėdavo margintus kiaušinius.
Lietuvoje senovėje pasiruošimą šv. Velykoms pradėdavo dar gerokai iki šventės. Išblizgindavo, iššveisdavo namus. Didysis penktadienis – rimties ir susikaupimo, atgailos diena. Margučius dažydavo šv. Velykų išvakarėse – Didįjį šeštadienį. Tai savo namuose darydavo kiekviena šeimyna: ir dideli, ir maži. Po šio ritualo eidavo į bažnyčią atsinešti šventinto vandens ir velykinės ugnies. Tik parnešus šventintą ugnį įkurdavo pečių. Prieš tai jį gerai išvalydavo.
Vaikučiai papasakojo, kaip jų seneliai ir tėveliai ruošiasi šiai šventei. Visi kartu nutarėme, kad Velykų šventė išlaikiusi nemažai senųjų tradicijų. Kiaušinis – šv. Velykų simbolis. Senų senovėje kiaušinių marginimas buvo laikomas viena ypatingiausių pavasario religinės šventės tradicijų. Margutis siejamas su gamtos prisikėlimu, gyvybės atsiradimu, augmenijos gimimu, jos žydėjimu ir vaisingumu. Taip pat aptarėme ir margučio spalvas, ką jos simbolizuoja, pvz.: mėlyna – dangų, juoda – žemę motiną, raudona – gimimo ir gyvenimo, saulės ir ugnies spalva ir t. t.
Aptarus papročius ir tradicijas dar pakalbėjome apie kiaušinių marginimą. Dabar kiaušiniai dažniausiai dažomi cheminiais dažais. Margučiams parenkami balti kiaušiniai, kad geriau nusidažytų. Vašku marginti kiaušiniai panardinami dažiklio tirpale. Vašku dažyta vieta lieka balta. Taip atsiranda dvispalvis margutis. Vėliau kiaušinis įtrinamas aliejumi arba sviestu, kad blizgėtų. Po teorinės dalies, vaikų vadovė Teresa Bundzevič pasiūlė vaikams išbandyti margučių marginimo vašku būdą. Visi dirbo labai kruopščiai. Išpuoštus kiaušinius vašku įmerkė į pasirinktas spalvas ir laukė rezultato. Kiekvienas džiaugėsi savo rankomis puoštais margučiais ir puikiai praleidę laiką.
Sveikiname artėjančių švenčių proga!