Marijampolė tampa pasaulinio meno traukos centru
Tarptautinei architektų dienai paminėti Marijampolėje antrą kartą buvo surengtas unikalus pasaulio menininkų simpoziumas „Malonny“, jo pavadinimas susijungė iš trijų miestų pavadinimų – Marijampolės, Londono, Niujorko.
Visą savaitę Marijampolėje vyko forumai ir diskusijos, sienų tapybos darbai, kuriuos rėmė įmonių grupė „Arvi“, JAV ambasada, Lietuvos Respublikos kultūros taryba, VšĮ „Sveikatingumo idėjos“, įmonė „Metida“ bei Marijampolės savivaldybė Per savaitę buvo pateiktos idėjos kaip gražinti miestą meno pagalba, buvo siūlomos drąsūs apšvietimo, paplūdimo įrengimo miesto centre ir kiti planai. Architektų dieną – liepos pirmąją – miestui buvo pristatyti trys menininkų darbai atsiradę ant miesto sienų.
Kiekvienas piešinys turi užslėptą mintį ir gyvybę. Amerikoje kuriantis menininkė Vandana Jain pristatydama savo darbą P. Butlerienės gatvėje kalbėjo: „Paveiksle – kalba sudaryta iš logotipų. Pagrindinis akcentas matomi žodžiai „Live for now, die for later“ („Gyvenk dabar, mirk vėliau“). Norėjau sukurt ką nors kitko, kad žmonės praeidami, turėtų apie ką pagalvoti. Mirties ir gyvenimo kontrastai sukuria stiprius pojūčius“.
Kitas piešinys atsirado Laisvės gatvėje, kurį pristatė M. K. Estabrookas: „Šie darbai – mokslinės fantazijos iliuzija. Pats pavadinimas kilo pagal senovės graikų filosofo Platono mintį, kad visas gyvenimas tėra iliuzija, o tikrasis gyvenimas vyksta kažkur kitur. Visa tai ir simbolizuoja pavaizduoti žmonės, įnikę į ekranus, kurie galiausiai nežino, kuris gyvenimas yra tikras ir neatranda žmogiškojo ryšio tarpusavyje“, – sakė dailininkas iš Niujorko.
Daugiausiai dėmesio pritraukė lietuvių kilmės JAV dailininko Ray Bartkaus darbas, kuris pavadintas „Tekantis“ gyvenimas. Senąją užtvanką lankantis žiūrovas nuolatos piešinį atras naujai. „Šiuo darbu siekiau sukurti žmonėms kitokį poveikį. Pats piešinys nupieštas atvirkščiai ir tikroji jo tvarka atsispindi tik vandenyje. Tikiuosi, kad kiekvieną kartą praeidami, žmonės atras vis kažką naujo, nes šis piešinys, kaip ir mūsų gyvenimiškos dienos, bus kitoks nei buvo vakar“- sakė dailininkas Ray Bartkus.
Forumuose savo mintis dalinosi Niujorko mados pasaulio atstovės Ina Bartkus, „Julia Janus“ prekės ženklo kūrėja ir dizainerė Julija Janulaitytė-Janus, geriausia šių metų režisierė Giedrė Žičkytė surengė performansą iš kino archyvų “Gyvenimo ekspresas Kapsukas – Marijampolė”, o Londono architektas Paul Campbell pristato „Miami-jampole beach“ paplūdimio miesto centre realizavimo planą.
Forumų metu pasiūlytos mintys ir idėjos Marijampolės miestui dar turi „susigulėti“ ir žmonių galvose, nes tai, kas iš pradžių atrodo neįmanoma, o gal tiesiog nepriimtina, iš tiesų gali pasirodyti kaip naujas projektas ir galimybė miestą paversti išskirtiniu visoje Lietuvoje.