Marijampolės savivaldybėje nebuvo atliktas A. Vyšniausko „čekiukų“ auditas: dalį lėšų grąžino prasidėjus akcijai „Skaidrinam“
Gresiant įtarimams vadinamųjų „čekiukų“ byloje, aiškėja, kad praėjusią kadenciją Marijampolės taryboje dirbusio Seimo nario Andriaus Vyšniausko išlaidos nebuvo įvertinos savivaldybės kontrolės audito. Be to, prasidėjus iniciatyvai „Skaidrinam“, buvęs konservatorius savivaldybei grąžino dalį lėšų.
Pasak Marijampolės savivaldybės kontrolierės Jolantos Zubienės, nebuvo audituojamos ir parlamento nare 2020 m. tapusios „darbietės“ Vaidos Giraitytės-Juškevičienės išlaidos.
„Išlaidų teisėtumo vertinimas nebuvo atliktas. Tą patvirtino ir buvęs kontrolierius, jog pateikė 27 tarybos narių išlaidas. Čia buvo dar plius du, kurie buvo išėję į Seimą“, – Eltai teigė J. Zubienė.
Baigiantis auditui taip pat buvo atleistas buvęs kontrolierius Juozas Vaičiulis. Pasak jo, audito atlikti neleido parlamentarams taikoma teisinė neliečiamybė.
„Tarp tarybos narių buvo du Seimo nariai. Negalėjome daryti to audito, nes jie turėjo neliečiamybės statusą. Bandžiau, tačiau pasikonsultavau su teisininkais, jie sakė, kad bus labai negerai. „Gausi per kepurę“, kaip liaudis sako. Neturėjome jokios teisės to daryti“, – Eltai teigė jis.
„Tuos auditus dar atlieka ir dabar, o mane tada jau atleido iš pareigų. Padarėme visų tarybos narių, kuriems reikia atlikti tuos tyrimus. Šie žmonės liko, nes jie turėjo imunitetą“, – pridūrė J. Vaičiulis.
Per metus išleido apie 5 tūkst. eurų
Kaip nurodyta Marijampolės savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos turimoje A. Vyšniausko išlaidų suvestinėje, viso 2019-2020 metų laikotarpiu jam iš tarybos nario veiklai skirtų lėšų kompensuota apie 5,1 tūkst. eurų.
Politikas nurodė išleidęs apie 1,5 tūkst. eurų telefono ir interneto ryšio paslaugoms. Be to, A. Vyšniauskas per metus maždaug 2,1 tūkst. eurų išleido degalams. Tiesa, 2023 metais buvęs tarybos narys savivaldybei grąžino 102 eurus už kurą.
Prasidėjus „Skaidrinam“ grąžino dalį lėšų
Anot buvusio kontrolieriaus, jau prasidėjus iniciatyvai „Skaidrinam“, A. Vyšniauskas grąžino dalį tarybos nario veiklai panaudotų lėšų. Pasak jo, tai sukėlė atitinkamų įtarimų.
„Nagrinėjau tą medžiagą, mačiau trūkumų. Dalį pinigų Andrius, savo nuožiūra įvertinęs aplinkybes, buvo įnešęs. Bet tai nebuvo pakankama“, – dėstė J. Vaičiulis.
Visgi, pats A. Vyšniauskas dar praėjusią savaitę Generalinei prokurorei paprašius panaikinti jo teisinę neliečiamybę, tikino, kad savivaldybės kontrolė priekaištų dėl jo išlaidų neturėjo.
„Kiek man yra žinoma, dėl mano, kaip tarybos nario, išlaidų pastabų neturėjo nei akcija „Skaidrinam”, nei du savivaldybės tarybos kontrolieriai, kurie atliko auditus. Todėl ši žinia yra kaip žaibas iš giedro dangaus“, – feisbuke rašė A. Vyšniauskas.
Kaip skelbta anksčiau, išlaidų kontrolės vertinimus prasidėjus visuomenininko Andriaus Tapino iniciatyvai „Skaidrinam“ inicijavo Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
Ketvirtadienį pranešta, jog generalinė prokurorė Nida Grunskienė kreipėsi į Seimą, prašant panaikinti parlamentaro, buvusio konservatoriaus A. Vyšniausko teisinę neliečiamybę.
Generalinė prokuratūra pranešė, jog A. Vyšniauskas Marijampolės savivaldybės administracijai galimai yra pateikęs suklastotus dokumentus dėl jo, kaip tarybos nario, veiklos išlaidų kompensavimo. Dokumentų pagrindu, nurodo prokurorai, politikui nepagrįstai ir neteisėtai buvo išmokėti daugiau nei 2,1 tūkst. eurų. Galutinį sprendimą dėl Seimo nario neliečiamybės naikinimo priims parlamentas.
Netrukus po Generalinės prokuratūros pranešimo, A. Vyšniauskas pranešė stabdantis narystę TS-LKD, pasitraukiantis iš konservatorių frakcijos Seime seniūno posto. Taip pat politikas nurodė, kad nebetęs veiklos parlamento Teisės ir teisėtvarkos komitete.