Mažeikiškiai ruošiasi Europos paveldo dienoms
Rugpjūčio 11 d., ketvirtadienį, Mažeikių rajono savivaldybės tarybos posėdžių salėje vyko mokymai rajono bendruomenių atstovams, kaip vesti ekskursijas ir kūrybingai pristatyti savo krašto kultūros paveldą. Gausiai susirinkusius mokymų dalyvius pasveikino ir mintimis apie kultūros paveldą pasidalijo Mažeikių rajono savivaldybės mero pavaduotoja Irena Macijauskienė ir Lietuvos Respublikos Seimo narys Kęstutis Bartkevičius.
Šie mokymai – pasiruošimas rugsėjo 16-18 dienomis vyksiančioms Europos paveldo dienoms, kurių tema – „Kultūros paveldas ir bendruomenės“. Rugsėjo 17-18 dienomis mokymuose dalyvavę Mažeikių rajono bendruomenių atstovai ves ekskursijas savo kaimuose, miesteliuose ir miestuose.
Mokymus pradėjusi Mažeikių turizmo ir verslo centro direktorė Jolanta Gintalienė entuziastingai pasakojo apie turizmo ištakas, pateikė itin vaizdingų pavyzdžių iš įvairių šalių turistų pamėgtų vietovių bei švenčių, pristatė savitumu išsiskiriančius Lietuvos dvarus ir kitas lankytinas vietas. J. Gintalienė apžvelgė ir labiausiai lankomus mūsų rajono objektus: Renavo, Dautarų ir Pavirvytės dvarų sodybas, Viekšnių pirmosios vaistinės muziejų ir kitas vertybes. Pranešėja daug dėmesio skyrė senų papročių puoselėjimui bei naujų tradicijų kūrimui, įvairiais pavyzdžiais ragino bendruomenes kūrybingai pristatyti savo kraštą.
Žemaičių Kalvarijos seniūnijos Gardų bendruomenės pirmininkas, geografas Bronius Kleinauskas dalijosi patirtimi, kaip jo vadovaujama bendruomenė saugo ir puoselėja savo miestelio ir apylinkių paveldą, pasidalijo sukaupta didele projektine patirtimi, kalbėjo apie projektų vykdymą ir veiklas, vienijančias bendruomenę. Pagal prieš keletą metų Gardų bendruomenės laimėtą projektą vietos gyventojai augino karves, o jų atvestas karvytes turėjo paauginti ir padovanoti kaimynams. Taip buvo dalijamasi karvytėmis, avytėmis, triušiais, bitėmis bei įvairiais augaliukais. Kita bendruomenę vienijanti veikla – vainikų didiesiems Žemaičių Kalvarijos atlaidams pynimas. Gardų bendruomenė saugo ir puoselėja garsių savo kraštiečių atminimą. Statomi nauji ir prižiūrimi seni paminklai, atidengiamos atminimo lentos.
Ekskursijų vedimo patirtimi dalijosi Žemaitijos Nacionalinio parko Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėjo pavaduotoja Aldona Kuprelytė. Ekskursijas vedanti nuo 1993-ųjų metų ypač vaizdinga žemaičių kalba lektorė pasakojo apie gido darbo subtilumus, apie tai, kaip sudominti klausytojus, išlaikyti jų dėmesį, atsakinėti į klausimus, elgtis ekstremaliose situacijose. A. Kuprelytė, remdamasi savo asmenine patirtimi, teigė, kad keliautojams labiausiai patinka, kai gidas kartu derina ir kultūros, ir gamtos paveldą, nes šios dvi sritys tarsi papildo viena kitą. Pranešėja patarė vedant ekskursijas nevengti pašmaikštauti, įtraukti į veiklą klausytojus bei ragino domėtis savo kraštu, jo istorija, organizuoti ne tik apžvalgines ekskursijas, bet ir specializuotas – visą dėmesį skiriant vienam ar kitam objektui ar jų grupei. Turistų ypač mėgstama gidė daug gražių žodžių išsakė Mažeikių muziejininkams, jų vedamoms unikalioms edukacinėms programoms.
Žemaičių kultūros draugijos Telšių pavieto pirmininkas Andrius Dacius teigė mažai besinaudojantis šiuolaikinėmis technologijomis, o savo išraiškingą žemaitišką kalbą, atsisakydamas pristatymo kompiuteriu, paįvairino vaizdinėmis priemonėmis: senomis nuotraukomis, atvirukais ir net plyta su joje įspaustu senoviniu užrašu. Savamokslis gidas, kurį Telšiuose nuolat galima pamatyti apsuptą turistų iš įvairiausių Lietuvos kampelių, pasakojo apie išskirtines vietoves ir teigė, kad jam įdomiausios yra vietos, pastatai, kurie dar nesutvarkyti ir kur ypač jaučiama senoji dvasia.
Po teorinės mokymų dalies bendruomenių atstovai dalyvavo muziejininko, istoriko Vytauto Ramanausko vedamoje ekskursijoje po Mažeikių senamiestį.
Rugpjūčio 12 d., penktadienį, mokymų dalyviai, lydimi kraštotyrininko, Mažeikių krašto kultūros premijos laureato Algirdo Vilko, vyks į ekskursiją po įvairias Mažeikių rajono vietoves ir lankys kultūros paveldo objektus.
Mokymuose dalyvauja ne vien kaimų, miestelių ir miestų bendruomenių nariai, bet ir mokytojai, bibliotekininkai, įvairių organizacijų atstovai.
Mokymus koordinuoja Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė paminklotvarkai Rūta Končiutė-Mačiulienė.
Europos paveldo dienoms skirti renginiai – nemokami. Juos finansuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos ir Mažeikių rajono savivaldybė.