Mažėjančios vaikų profilaktinių skiepijimų apimtys verčia sunerimti
Kaip ir kasmet Kauno visuomenės sveikatos centras (toliau – KVSC), gavęs informaciją iš Kauno apskrities teritorijos asmens sveikatos priežiūros įstaigų, įvertino vaikų profilaktinių skiepijimų apimtis įvairaus amžiaus grupėse. Tenka apgailestauti, kad 2015 m. Kauno apskrityje vaikų skiepijimo apimtys 5 iš 7 vertinamų pozicijų smuko ir tik dviejose kilo. Tik viena iš įvertintų skiepijimo apimčių pozicijų viršijo Pasaulinės sveikatos organizacijos (toliau – PSO) rekomenduojamą 95 proc. lygį, 5 pozicijose skiepijimo apimtys viršijo 90 proc. lygį ir vienoje pozicijoje apimtys buvo žemesnės nei 90 proc.
Atkreipiame dėmesį, kad PSO duomenimis tik paskiepijus 90 – 95 proc. populiacijos asmenų, susidaro pakankamas kolektyvinis imunitetas ir skiepais valdomą užkrečiamąją ligą galima kontroliuoti, riboti jos plitimą ar net visiškai likviduoti.
Geriausios vaikų skiepijimo apimtys Kauno, Kėdainių ir Jonavos rajonuose
Geriausiai vaikų profilaktiniai skiepijimai pagal Lietuvoje patvirtintą skiepų kalendorių atliekami Kėdainių ir Jonavos rajonuose, kur 4 iš 7 vertinamų skiepijimų apimčių viršijo 95 proc., o dar 3 pozicijose 90 proc. Gerus skiepijimo rezultatus pasiekė ir Kauno rajonas, kur 2 pozicijos iš vertinamų apimčių viršijo 95 proc., o kitos 90 proc. lygį. Kadangi paminėtose Kauno apskrities teritorijose skiepijimų apimtys ne žemesnės nei 90-95 proc. galima teigti, kad šių teritorijų vaikai yra pakankamai apsaugoti nuo skiepais valdomų užkrečiamųjų ligų, nuo kurių skiepijama valstybės biudžeto lėšomis, o rizika užsikrėsti ir susirgti atitinkamomis ligomis – minimali.
Kauno mieste, Raseinių ir Kaišiadorių rajonuose viena iš 7 vertinamų pozicijų nesiekė rekomenduojamo 90-95 proc. lygio ir buvo nepakankamos, kitos skiepijimo apimtys viršijo 90-95 proc. Ne tokie geri skiepijimo rezultatai 2015 m. pasiekti Prienų rajone – 4 pozicijose iš 7 vertinamų, skiepijimų apimtys nesiekė rekomenduojamo 90-95 proc. Žemos skiepijimo apimtys, kaip ir 2014 m., išliko ir Birštono savivaldybėje, kur 5 iš 7 vertinamų vaikų skiepijimų apimčių buvo nepakankamos.
Skiepijimai penkiavalente vakcina gerėjo, bet apimtys išliko nepakankamos
Kauno apskrityje 2015 m. lyginant su 2014 m. labiausiai pagerėjo 2 m. amžiaus vaikų skiepijimo apimtys penkiavalente (kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito ir B tipo Haemophilus influenzae) vakcina – 0,9 proc., tačiau nepaisant teigiamo pokyčio skiepijimų apimtys minėta vakcina vis dar išliko nepakankamos ir siekė – 89,5 proc. Labiausiai skiepijimų apimtys šia vakcina padidėjo Birštono savivaldybėje – 26 proc. ir Raseinių rajone – 6,8 proc. Kauno apskrityje nežymiai 0,3 proc. padidėjo skiepijimų apimtys difterijos, stabligės vakcina 17 m. amžiaus paauglių grupėje ir siekė 94,4. Labiausiai paauglių skiepijimai padidėjo Jonavos ir Raseinių rajonuose, atitinkamai 2,3 ir 2,2 proc.
Labiausiai vengiama skiepytis nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės
Deja, įvertinus skiepijimo apimtis Kauno apskrityje, net penkiose pozicijose stebėtas neigiamas (1,1 – 1,2 proc.) apimčių pokytis, lyginant 2015 m. su 2014 m. Daugiausia (po 1,2 proc.) skiepijimų apimtys sumažėjo 8 m. amžiaus vaikų grupėje, įskiepijant keturvalentę (kokliušo, difterijos, stabligės ir poliomielito) ir trivalentę (tymų, epideminio parotito, raudonukės) vakcinas ir siekė atitinkami 92,5 proc. ir 92,9 proc. Skiepijimai keturvalente ir trivalente vakcina labiausiai mažėjo trijose Kauno apskrities teritorijose – Kauno mieste (atitinkamai 2,1 ir 2,7 proc.), Prienų rajone (atitinkamai 6,9 ir 6,5 proc.) bei Birštono savivaldybėje (atitinkamai 13 ir 12 proc.). Tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina nebuvo populiari ir 2 m. amžiaus vaikų grupėje, skiepijimo apimtys šia vakcina Kauno apskrityje mažėjo 1,1 proc. ir siekė 91,9 proc. Dvimečių vaikų skiepijimai minėta vakcina labiausiai mažėjo Kėdainių ir Kauno rajonuose, atitinkamai 3,1 ir 2,5 proc.
Kūdikių apsauga nuo tuberkuliozės ir hepatito B – nežymiai sumažėjo
Nežymia dalimi (0,7 proc.) Kauno apskrityje pakito skiepijimų apimtys iki 1 metų amžiaus vaikų grupėje tuberkuliozės vakcina (BCG), apsaugančia kūdikius nuo susirgimo labai sunkiomis tuberkuliozės formomis, kaip tuberkuliozinis meningitas ar miliarinė tuberkuliozė. Šia vakcina vaikų iki 1 metų amžiaus mažiau paskiepyta beveik visose Kauno apskrities teritorijose, išskyrus Jonavos, Raseinių ir Prienų rajonus. Labiausiai vakcinos nuo tuberkuliozės skiepijimo apimtys sumažėjo Kauno rajone – 1,9 proc. Nors ir stebimas šios vakcinos įskiepijimų mažėjimas, tačiau skiepijimų apimtys Kauno apskrityje vis dar pakankamos ir geriausios tarp visų vertinamųjų, siekė net 97 proc.
Įvertinus 1 m. amžiaus kūdikių hepatito B skiepijimo apimtis 2015 m. jos mažėjo 1,1 proc. lyginant su 2014 m. ir siekė 92,9 proc. Labiausiai skiepijimo apimtys minėta vakcina smuko Birštono savivaldybėje, Prienų rajone ir Kauno mieste, atitinkamai 25 proc., 3,8 proc. ir 1,7 proc.
Vaikų skiepijimo kalendorius – optimaliai vaikų apsaugai nuo užkrečiamųjų ligų
Primename, kad Lietuvoje vaikai iki 18 metų skiepijami valstybės biudžeto lėšomis pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, patvirtintą LR sveikatos apsaugos ministro 2015-06-12 įsakymu Nr. V-757, nuo 11 užkrečiamųjų ligų: tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, B tipo Haemophilus influenzae, pneumokokinės infekcijos, tymų, epideminio parotito ir raudonukės. Lietuvoje galiojantis vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius, kaip planas, nurodo tvarką, koks skiepas po kurio turi būti atliekamas ir kokiais laiko intervalais rekomenduojama skiepytis. Jame vaikų skiepijimo tvarka išdėstyta taip, kad organizme laiku susiformuotų imuninis atsakas vienai, ar kitai infekcijai ir būtų užtikrinta geriausia įmanoma apsauga nuo minėtų ligų.
Kartais dėl ūmių vaiko ligų, ar kitų sveikatos būklių, jo paskiepyti pagal planą nepavyksta. Tuomet, išimties tvarka, įvertinus skiepo naudos ir žalos įtaką vaiko sveikatai, sudaromas individualus vaiko skiepijimo planas, tereikia tik kreiptis į gydytoją pediatrą ar savo šeimos gydytoją. Skiepijant pagal naują individualų planą taip pat galima pasiekti vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriuje numatytų rezultatų ir apsaugoti vaiką nuo papildomų ir nereikalingų grėsmių sveikatai.
Kauno apskrities vaikų profilaktinių skiepijimų apimčių įvertinimus pagal užkrečiamąsias ligas ir vaikų amžiaus grupes galima rasti KVSC interneto svetainėje, adresu http://kaunovsc.sam.lt/naudinga-informacija/infekcines-ligos/