Medininkuose ir Antakalnio kapinėse pagerbtas prieš 31-erius metus žuvusių pasieniečių atminimas
Vilniaus rajone, prie Medininkų memorialo, sekmadienį pagerbtas čia prieš 31-erius metus žuvusių pasieniečių atminimas.
Prezidento Gitano Nausėdos teigimu, Medininkų tragedija „vainikavo ištisus mėnesius mūsų šalies pasienyje vykdytą teroro kampaniją“.
„Tačiau žinia apie šį žiaurų nusikaltimą, nors pripildė mus skausmo, gailesčio ir užuojautos žuvusiųjų artimiesiems, mūsų neįbaugino. Priešingai – sutelkė Lietuvą, įkvėpė mus atlaikyti visus iššūkius ir nugalėti“, – šalies vadovo kalbą pristatė jo patarėjas Darius Urbonas.
Pasak premjerės Ingridos Šimonytės, dalyvavusios pagerbimo ceremonijoje, įvykus šiai tragedijai manyta, kad galbūt tai yra sovietinės imperijos paskutinės konvulsijos, labai baisios, labai tragiškos, skaudžios, bet paskutinės.
„Kai prieš 31-erius metus įvyko ši tragedija, visi buvome priblokšti žiaurumo, nesuvokiamo nežmoniškumo su tais, kurie vykdė savo pareigą. Tuomet atrodė, kad galbūt tai yra paskutinės sovietų imperijos konvulsijos. Baisios, tragiškos, bet paskutinės. Buvome neteisūs. Matome, kad sovietinė imperija šiose konvulsijose yra iki šiol – kiekvieną dieną, lygiai taip pat žiauriai, beprasmiškai, ciniškai ir sadistiškai.
Kiekvieną dieną Ukrainoje žūsta žmonės – civiliai, kariškiai, pareigūnai, lygiai taip pat atliekantys pareigą Tėvynei. Nesvarbu, ar šis skaičius yra vienženklis, dviženklis ar triženklis, nes mažų tragedijų tiesiog nebūna – kiekvienas žuvęs žmogus yra žaizda, visam laikui paliekanti randą.
Čia dirbę pareigūnai tiesiog vykdė savo pareigą. Jie gynė savo nepriklausomybę atgavusios valstybės sieną ir patį valstybingumą. Veikiausiai dar reikės palaukti, kol išsikvėps paskutinis sovietinės imperijos atodūsis, tačiau neabejoju, kad taip atsitiks. O Medininkuose žuvusių pareigūnų pralietas kraujas mus įpareigoja ir ragina visados branginti laisvę“, – savo kalboje Medininkuose sakė premjerė I. Šimonytė.
Po minėjimo Medininkuose, žuvusieji buvo pagerbti Vilniaus Antakalnio kapinėse.
1991 m. liepos 31 d. sovietų OMON įvykdė Medininkų pasienio punkto užpuolimą, per kurį nužudyti šeši iš aštuonių tą naktį dirbusių Lietuvos pasieniečių, dar vienas pareigūnas dėl patirtų sužalojimų mirė ligoninėje. Nužudyti Mindaugas Balavakas, Algimantas Juozakas, Juozas Janonis, Algirdas Kazlauskas, Antanas Musteikis, Stanislovas Orlavičius ir Ričardas Rabavičius. Išgelbėti pavyko vienintelio sunkiai sužeisto muitinės pareigūno Tomo Šerno gyvybę.
Kaip ir kasmet šiai skaudžiai sukakčiai paminėti vyko tradicinis estafetinis bėgimas Medininkai – Vilnius, kuriame dėl Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pereinamosios taurės ir prizų varžėsi bėgikai.
Estafetinio bėgimo startas – prie Medininkų memorialo, finišas – prie Antakalnio kapinių Vilniuje. 35 kilometrų bėgimo trasa – tai simbolis, kuriuo sujungiama pareigūnų nužudymo vieta bei kapinės, kuriose palaidoti pareigūnai. Bėgikų atstovai kapinėse, nužudytų pareigūnų palaidojimo vietoje, kaip pagarbos ir atminimo ženklą, išpila saują žemės, kurią atsineša iš Medininkų.