Medžio drožėjas ir jo kuriamos medžio istorijos
Ignalinos krašto muziejuje eksponuojama labai šilta šeimyninė Dano Stočkaus medžio drožinių ir Danutės Stočkienės veltinio dirbinių kūrybos paroda. Drožiniai – labai įdomūs, netradicinių formų, atskleidžiantys medžio gyvybingą lankstumą ir meniškumą. Vilnos dirbiniai – linksmi ir mieli, žvelgiantys angeliukų, lėlyčių, raganaičių, gyvūnėlių veidukais. Na, o gruodžio 8 dieną Danas Stočkus apsilankė muziejuje ir apie drožybą pasakojo vaikams.
Muziejuje surengtoje edukacijoje gaminti mediniai šaukšteliai. Vidiškių gimnazijos penktokai iš daugybės atvežtų pasirinko po vieną ir turėjo jį švitriniu popieriumi nušveisti taip, kad šaukšteliai taptų švelnūs ir glotnūs. Kiekvienas šaukštelis – vis kitoks. Na, o darbelis, iš pradžių pasirodęs labai lengvas, ilgainiui jau ir kiek pabodo, o meistras vis rodė, kur ir kaip reikia trinti. Ant stalų radosi medžio dulkių kauburėliai ir šaukšteliai vis gražėjo. Galiausiai jie buvo sutepti aliejumi, kad jis įsigėręs suteiktų spalvą ir šiek tiek apsaugotų medį. Apie medį ir savo drožinius meistras gali valandų valandas pasakoti. Buvęs policininkas šia liga galutinai susirgo sulaukęs pensijos. Tai jo laisvalaikis, hobis ir didžioji meilė.
Danas Stočkus – savamokslis liaudies menininkas, kuris tiesiog įsimylėjęs medį, ypač tą, kuris savyje saugo istoriją. Tai gali būti ir nuvirtusio seno medžio šaka, kurią jis nusipjauna bevaikštinėdamas miške, ir sena langinė ar kitas daiktas, galintis atgimti šaukšteliais, kryželiais, sagomis. Eglės šakos, ataugos virsta kreivomis lėkštėmis, iš kempinės, žievės atplaišos sukuriamos duoninės. O kur dar daugybė padėkliukų, figūrėlių, lazdelių, liūdinčių ir besijuokiančių sagų, kurias drožėjas vadina nuotaikos sagomis… Dauguma jo drožinių yra labai neįprastų formų, mistinių ir humoristinių motyvų, turintys antrojo gimimo istorijas, kurias žiobiškėnas meistras noriai pasakoja. Jis rodo kryželius, kurie padaryti iš Žiobiškio šv. Mykolo bažnyčios, pastatytos apie 1861 m., senų ąžuolinių langinių. Ir tie kryželiai neįprasti, kai kurie jų turi išskobtą duobelę, kur gali padėti pirštą ir lengvai patrinti. Tokius Danas vadina nusiraminimo kryželiais…
Danas su žmona dalyvauja mugėse, žinoma ir ,,Kaziuką“ aplanko. O meistro dirbtuvėje sukaupta senųjų medžio apdirbimo įrankių kolekcija: nuo pirmykščio žmogaus įrankio – kaulo, šimtmečius skaičiuojančio grublėto kirvuko iki dar ir dabar naudojamų kaltų, skustukų. Ypatingas eksponatas – senosios Žiobiškio bažnyčios medinių puošmenų liekanos.