Meno vitaminai – penas sielai ir kūrybiškumui
„Meno vitaminai – nuo lokalinio tapatumo iki profesionalaus meno apraiškų“ – tai tęstinis projektas, vykdomas jau ketvirtą sezoną, pakvietė projekto dalyvius panardinti rankas į senuosius tradicinius amatus, juos betarpiškai pažinti, išmokti ir pasidžiaugti turtingu mūsų protėvių paveldu. Projektas ieškantis regiono identiteto ženklų, veiklas vykdantis amatų, tautodailės srityse, siekiant saugoti ir populiarinti regiono tradicinius amatus bei rankdarbystę, užtikrinant jų tęstinumą. Tai tradicinio bei profesionalaus meno intervencijos, sukuriant kūrybinės studijos erdvę visiems, norintiems pažinti meno įvairovę, išbandyti savo kūrybines galimybes. Vienas iš pagrindinių šio projekto siekių – pajusti meno bei kūrybos teikiamą naudą žmogaus emociniam stabilumui, estetikai, mokantis iš meno profesionalų, supažindinant su tradicinės tautodailės ištakomis, suteikiant jai šiuolaikiškumo pojūtį. Projekto jungiamosios grandys: tautodailė, šiuolaikinė profesionali kūryba bei jų funkcionavimas tarpusavyje. Šiuose atvirose dirbtuvėse buvo laukiama tiek pradedančių, tiek jau ne pirmą kartą amatus ,,krimsiančių“ dalyvių. Renkant tikslinę auditorija dalyviams buvo suteikta galimybė prisiregistruoti į vieną ar kelias pasirinktas kūrybines veiklas arba kūrybiškai padirbėti susipažįstant su visomis siūlomomis kūrybinių ciklų programomis. Šia intencija ,,Meno vitaminai“ žingeidiems projekto dalyviams 2 mėnesius (kas antrą penktadienį) surengė keturias kūrybines dirbtuves – dvi interjerinių lėlių, kurias vedė menininkė Irena Berkštienė, molinukų-švilpynių gamyba, kurio amato mokė tautodailininkė Genutė Vaičikauskienė bei Velykinių margučių marginimo paslapčių mokė tautodailininkė Sigita Dacienė.
Irenos Berštienės interjerinių lėlių gamybos susitikimai sukėlė daug emocijų ne tik dalyvėms, bet ir pačiai lėlių meistrei. Kaip teigia pati menininkė, iš Telšių kultūros centro parsivežusi visą „glėbį“ gerų emocijų bei džiaugsmų, kad projekte dalyvavusios moterys labai kruopščiai ir žingeidžiai įsitraukė į interjerinių lėlių gamybą, nors daugelis dalyvių jas darė pirmą kartą. Lėlių meistrė gyrė bei džiaugėsi projekto iniciavimu ir ypatingai – jo pavadinimu: „Meno vitaminai, labai taiklus pavadinimas, nes prisilietimas prie meno nors trumpam, yra be galo reikšmingas ir reikalingas“.
Viešnia iš Kupiškio krašto tautodailininkė, keramikė Genutė Vaičikauskienė džiaugėsi galimybe padėti projekto dalyvėms prisiliesti prie keramikos meno. Buvo organizuotos molinukų (švilpynių) gamybos dirbtuvės, kuriose moterys bei mergaitės aktyviai įsitraukė į savojo švilpuko gamybą. Iš senosios tautodailės keramikos dirbinių, švilpuką galima priskirti prie žaislų. Meistrams buvo labai svarbus švilpuko sklindantis garsas. Artėjant pavasario šventėms Šv. Velykoms, šis muzikinis instrumentas buvo puiki dovanėlė vaikams. Paaiškinus apie paukštuko – švilpuko lipdymą, moterys nulipdė originalius molinukus. Džiugu, kad visos yra bandžiusios lipdyti, susipažinusios su molio plastika, sėkmingai lipdė tuščiavidurius paukštelius. Pats įdomumas ir reikalingų žinių panaudojimas surandant sklindančius garsus. Molinukų šonuose išduriamos po 2 – 4 skylutes. Uždengiant jas pirštais bei pūčiant, išgaunama nuo trijų iki keturių garsų. Su pagalba ir savarankiškais bandymais visi paukšteliai – švilpukai čiulbėjo. Šis edukacinis užsiėmimas buvo skirtas pavasario pranašams – balsingiems paukščiams. Šalia molinukų (švilpukų) užsiėmimo dalyvės lipdė ir kitokius paukščius, kuriais galėjo papuošti aplinką, o paukštelį ant pagaliuko pasodinti gėlių darželyje. Tautodailininkė G. Vaičikauskienė linkėjo šio projekto organizatoriams įdomių veiklų ateityje, o edukaciniai užsiėmimai visada atskleidžia dalyviams naujus gebėjimus. Susitikimo organizatorė Telšių kultūros centro tautodailininkė Sigita Dacienė.
Pratęsiant pavasario švenčių temą buvo organizuotos margučių marginimo vašku kūrybinės dirbtuvės, jas vedė tautodailininkė Sigita Dacienė. Moterys užsiėmimo metu galėjo praktiškai prisiliesti prie marginimo vašku technikų, padiskutuoti apie gražiausius tautodailės raštus, atsispindinčius ant margučių bei šias žinias panaudoti margindamos savuosius Šv. Velykų simbolius – kiaušinius.
Šių metų naujovė – penktosios puodynių žiedimo kūrybinės dirbtuvės vyks Kuršėnuose (gegužės 12 d.) tautodailininko Vydmanto Vertelio keramikos dirbtuvėse.
Projektas skatina Telšių miesto žmones prisiliesti prie meno bent trumpam bei pagilinti jau turimus įgūdžius ar įgyti naujų.
Projekto idėjos autorė bei iniciatorė – Telšių kultūros centro folkloristė Rita Macijauskienė