Meras S. Grinkevičius: „Stengsimės padėti šeimoms, kad jos gyventų saugiai“
Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius inicijavo susitikimą dėl socialiniuose būstuose gyvenančių gyventojų saugumo. Darbiniame pasitarime dalyvavo rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Jūratė Blinstrubaitė, seniūnijų seniūnai ir seniūnijų socialiniai darbuotojais.
Rajono vadovas domėjosi, kokioje aplinkoje gyvena krašto socialinės rizikos šeimos ir ką galima padaryti, kad žiemos metu būtų išvengta gaisrų ir kitų skaudžių nelaimių. Seniūnai ir socialiniai darbuotojai išsakė savo pastebėjimus, ko trūksta socialinės rizikos šeimoms jų pačių gyvenamųjų būstų saugumui.
Dėmesys – soc. būstų kontrolei
Šių metų pradžioje rajono meras kartu su savivaldybės administracijos vadovais ir Socialinės paramos skyriaus darbuotojais sudarė darbo grupę, kuri domėjosi socialinės rizikos šeimų gyvenamąja aplinka.
„Socialinės rizikos šeimose dažnai įvyksta skaudžios tragedijos, todėl norėjau su soc. darbuotojais bei seniūnais aptarti, kokie darbai yra atlikti. Tad jau turime išvadas apie šių šeimų situaciją rajone – socialiniuose būstuose gyvenančios šeimos yra gana saugios, nes juose yra įrengti dūmų detektoriai. Tik apmaudu, kad gyventojai juos išjungia arba sąmoningai sugadina tuos įrenginius, kad galėtų rūkyti namuose. Stengiamės išspręsti šį klausimą. Paprašiau socialinių darbuotojų, kad būtų kontroliuojamas ir užtikrinamas detektorių veikimas. Taip pat kaimuose gyvenančių socialinės rizikos šeimų būstuose yra tvarkomos ir krosnys“, – sakė S. Grinkevičius.
Ieškos galimybių įrengti dūmų detektorius
Susitikime taip pat aptarta ir gerokai sudėtingesnė situacija, kai socialinės rizikos šeimos gyvena privačiuose, o ne socialiniuose būstuose.
„Tačiau ir ten ieškosime galimybių įrengti dūmų detektorius bei sutvarkyti krosnis ir kaminus. Kai kur yra problemų dėl elektros instaliacijos. Tačiau mes stengsimės padėti ir toms šeimoms, kad jos gyventų saugiai“, – pabrėžė S. Grinkevičius.
Seniūnai atliks inventorizaciją
Rajono meras paprašė seniūnų patikrinti, kokioje aplinkoje gyvena seniūnijų socialinės rizikos šeimos, ir sužinoti, ko reikia jų saugumui ir kokiomis lėšomis tai būtų galima užtikrinti. Seniūnai pažadėjo patikslinti visus duomenis.
„Artimiausiu meru seniūnai pažadėjo atlikti inventorizaciją ir pateikti duomenis apie nesutvarkytus socialinius būstus bei apskaičiuoti, kokios pinigų sumos turi būti skirtos, kad būtų išspręstos šios problemos“, – sakė S. Grinkevičius.
Daug lėšų skirta soc. būstų remontui
Socialinės paramos skyriaus vedėjos J. Blinstrubaitės teigimu, socialinės rizikos šeimos yra stebimos, joms padedama, taip pat žiūrima, kokioje aplinkoje jos gyvena. Kiekvienais metais rajono savivaldybė skiria lėšų soc. būstui, nepriklausomai nuo to, ar ten gyvena socialinės rizikos šeima ar ne.
„Socialinės rizikos šeimų skaičius mūsų savivaldybėje yra kintantis. Pagal paskutiniojo ketvirčio duomenis soc. rizikos šeimų yra apie 220. Dalis jų gyvena socialiniuose būstuose, dalis – privačiuose ar nuomojamuose. Socialiniai būstai yra skiriami socialiai nepasiturintiems asmenims ir šeimoms. Visų gyvenančių soc. būstuose (rizikos šeimų ir nepasitūrinčių) skaičius tikrai nėra didelis ir sudaro iki 25 procentų. Mes turime komisiją, kuri rūpinasi socialinės rizikos šeimų gyvenamąja aplinka ir sprendžia, ką reikia remontuoti. Dėmesio tam tikrai nestokojama. Pastaraisiais metais lėšų skiriama ne tik saugumo priemonėms, bet ir socialinių būstų remontui – vien šiemet skirta 40 tūkstančių eurų“, – sakė J. Blinstrubaitė.
Treti metai Kėdainių rajono savivaldybė investuoja į priešgaisrinę apsaugą – įrengiami dūmų detektoriai, remontuojamos krosnys ir elektros instaliacijos, soc. būstuose, kuriuose gyvena socialinės rizikos šeimos su mažamečiais vaikais.
Darbuotojos ne visada jaučiasi saugios
Josvainių seniūnijos socialinė darbuotojos Virginijos Cukanovienės teigimu, socialinės rizikos šeimos turėtų padėkoti už įrengtus dūmų detektorius namuose, bet ne niokoti ir gadinti juos.
„Mes turime pavyzdį, kaip pavasarį tik dūmų detektorius išgelbėjo vieną šeimą nuo labai skaudžios nelaimės, kai vaikas sukėlė gaisrą, o namuose buvusi šeimyna tik dėl detektoriaus signalo prabudo ir nenukentėjo“, – sakė V. Cukanovienė.
Socialinės darbuotojos sakė, kad nuolat lanko savo seniūnijų socialinės rizikos šeimas, tačiau ne visada jaučiasi saugios.
„Nors turime dujų balionėlius, tačiau vėlesniu metu vienos nedrįstame važiuoti į problemines šeimas. Mus puola valkataujantys šunys, neretai tenka sprukti nuo apsvaigusių žmonių. Tačiau tokie incidentai mūsų darbų nesutrikdo“, – viena per kitą pasakojo socialinės darbuotojos.
Kad moterys jaustųsi saugesnės, buvo sutarta paieškoti nupirkti prietaisų, saugančių nuo besiartinančių šunų.