Metų pradžioje – diskusijų popietė su savivaldybės medikais
Sausio pradžioje Marijampolės savivaldybės vadovai diskusijų popietėje susitiko su Marijampolės savivaldybėje dirbančių medicinos įstaigų atstovais ir aptarė sveikatinimo veiklą vakar, šiandien ir ateityje. Trumpą praėjusių metų veiklos apžvalgą pateikė Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento Savivaldybės gydytojo tarnybos vedėja Odeta Aleksienė. Apie praėjusių metų rezultatus ir šių metų planus kalbėjo aptys įstaigų atstovai. Bepradedančius naujų metų darbus medicinos darbuotojus pasveikino Savivaldybės meras Vidmantas Brazys, mero pavaduotoja Irena Lunskienė, administracijos direktorius Sigitas Valančius, Socialinių reikalų departamento direktorė Daiva Pankauskienė. Savivaldybės atstovai linkėjo medikams stiprios sveikatos ir pacientų dėkingumo.
Savivaldybės administracijos duomenimis, savivaldybėje pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikė 15 privačių pirminės sveikatos priežiūros įstaigų ir savivaldybės įstaiga – Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centras. Pacientų judėjimas ir persiskirstymas vyko tik tarp jau esamų asmens sveikatos priežiūros įstaigų. Vadinamoje Marijampolės poliklinikoje (PSPC) pradėjo veikti Marijampolės savivaldybės DOTS (tiesiogiai stebimo trumpo gydymo kurso) paslaugų kabinetas tuberkuliozei kontroliuoti. Anot Savivaldybės gydytojo tarnybos vedėjos O. Aleksienės, ir šalyje, ir savivaldybėje stebimos tos pačios laikmečio aktualijos – mažėja gyventojų, todėl vis didesnis dėmesys turėtų būti skiriamas veiklos optimizavimui, efektyvumui, paslaugų kokybės gerinimui bei prieinamumui. Senėjanti visuomenė – iššūkis visai sveikatos sistemai. Savivaldybės tarybos sprendimu buvo patvirtintas Marijampolės ligoninės Slaugos ir palaikomojo gydymo lovų skaičius – nuo 15-kos iki 42-ių, o Marijampolės PSPC Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje – 80 lovų (buvo 75). Integruojamos sveikatos priežiūros ir socialinės paslaugos, gautos reikalingos licencijos ir Marijampolės PSPC veikia 21 vietos Socialinės globos skyrius, o socialinėse įstaigose teikiamos slaugos paslaugos. Visiems geros sveikatos ir sėkmės darbe linkėjo Marijampolės PSPC vyriausioji gydytoja Regina Čiuplevičienė, privačias gydymo įstaigos vienijančios visuomeninės organizacijos „Šeimos sveikata“ vadovė Danguolė Skurkienė.
Nors Marijampolės greitosios medicinos pagalbos stotis integravosi į Bendrosios pagalbos centro struktūrą, tačiau vis dar išlieka problemos dėl dispečerinės paslaugų modernizavimo, veiklos gerinimo. Sveikatos apsaugos ministerija planuoja atnaujinti GMP automobilių parką ir skirti Marijampolės GMPS 2 automobilius. Kaip pasakojo stoties direktorius Alvydas Dirsė, Marijampolės stočiai pavyko atnaujinti dalį aparatūros, darbuotojai yra tikrai aukštis kvalifikacijos. Tik gyventojai, deja, skuba kviesti greitąją, nors tik ketvirtis gautų iškvietimų turi rimtą pagrindą.
Marijampolės ligoninėje nuolat vyksta atskirų skyrių rekonstrukcija bei modernizavimas, įrangos atnaujinimas, baigiami ir pradedami įgyvendinti nauji projektai, sėkmingai įsisavinamos Europos Sąjungos ir Valstybės investicijų programos lėšos. Vyksta darbai buvusiame akušerijos ginekologijos korpuse. Diegiamos naujos gydymo metodikos, vykdoma E-SVEIKATOS plėtra, rūpinamasi reikiamų specialistų rengimu. Ligoninės direktorė Audronės Kuodienės teigimu, praėjusieji metai buvo įtempti finansiškai, nes du kartus didinti medikų atlyginimai, trūko projekto lėšų apmokėti nuveiktus darbus, tad teko kreiptis pagalbos į savivaldybę, kuri padėjo išbristi iš nepritekliaus. Nepaisant to, ligoninės kolektyvas pasirengęs teikti kuo geresnes paslaugas savo pacientams.
Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuras visus metus vykdė visuomenės sveikatos priežiūros funkciją. Kaip pasakojo biuro direktorė Lina Laukaitienė, anksčiau žmonėms reikėję daugiau aiškinti, ką jie veikia. Su laiku biuro darbuotojai patys geriau supranta savo misiją ir jiems labai patinka jų darbas. Siekiant užtikrinti visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų teikimą ir Marijampolės, ir kaimyninėse Kalvarijos ir Kazlų Rūdos savivaldybėse, 2016 metais Savivaldybės tarybos sprendimu buvo patvirtintas didžiausias leistinas pareigybių skaičius – 35 (prieš tai buvo 24). Tačiau vis dar išlieka problemų dėl paslaugų reglamentavimo ir efektyvumo vertinimo. 2016 m. Savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis buvo įgyvendinti 76 visuomenės sveikatinimo projektai, nes, anot savivaldybės gydytojos O. Aleksienės, bendruomenių iniciatyvų palaikymas išlieka labai svarbi sveikatinimo veiklos dalis.