Mieste nuaidėjo „Inžinerija – Panevėžio DNR“ renginiai – edukacijos, laboratorija miesto centre ir neeilinis iššūkis
Panevėžys jau antrus metus iš eilės paminėjo Pasaulinę inžinerijos dieną. Visą kovo mėnesį vyko įmones ir įstaigas suvienijęs renginių ciklas „Inžinerija – Panevėžio DNR“, kvietęs ne tik mokyklų moksleivius, bet ir visuomenę iš arčiau susipažinti su inžinieriaus profesija bei jos svarba, dalyvauti praktinėse veiklose ir sužinoti karjeros galimybes.
„Panevėžys – inžinerinės pramonės miestas, todėl džiugu, kad šiai žiniai skleisti tradiciškai susivienija vis daugiau miesto įmonių bei įstaigų. Vienas iš Panevėžio strateginių tikslų – ugdyti ateities talentus, kurie savo žiniomis ir gebėjimais taptų miesto įmonėms itin reikalingų sričių specialistais. Tam siekiama sudaryti plačias galimybes šios srities kompetencijų lavinimui ir profesiniam orientavimui, tad „Inžinerija – Panevėžio DNR“ veiklos – būtent apie tai“, – sako Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas.
Virš 50 veiklų moksleivių grupėms ir visuomenei
Mieste veikiančios įmonės ir įstaigos kvietė į veiklas, skirtas mokinių grupėms bei atviras visuomenei – jaunimui ir suaugusiems.
Visą mėnesį Panevėžio švietimo centras ir jo padaliniai Panevėžio regioninis STEAM atviros prieigos centras bei Panevėžio robotikos centras „RoboLabas“ kvietė į paskaitas bei edukacines veiklas, tokias kaip „Tai kas tas Omo dėsnis?“, „Karjera šiandien: inžinerija kiekvienam“, „VILNIUS TECH“ organizuojamą „Makaronų tiltai 2024“ čempionato atranką ir daugelį kitų.
Panevėžio kolegija siūlė dalyvauti įtraukiančiose paskaitose bei susipažinti atvirų durų dienoje, KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakultetas organizavo edukacijas moksleiviams bei pramogą pabėgimo kambaryje. Veiklų buvo paruošę ir Panevėžio švietimo skyriaus karjeros specialistai bei Panevėžio mokymo centras.
Norinčius pasikalbėti apie galimybę rinktis inžinieriaus profesiją, Regioninis karjeros centras „Karjeras“ kvietė į individualias konsultacijas. Taip pat moksleivių grupėms organizavo vizitus į inžinerinės pramonės įmones – UAB „Schmitz Cargobull Baltic“, HARJU ELEKTER, UAB, AB „Panevėžio stiklas“, UAB „IOCO Packaging“, AB „Panevėžio Energija“, UAB „Arginta Engineering“, UAB „Teltonika“, UAB „Plastara“, METALISTAS LT, UAB, UAB „Premeta“ ir UAB „Jutrix“. „Panevėžys NOW“ kvietė miestiečius virtualiai nusikelti į pramonės įmonių gamybos patalpas, išbandant virtualios realybės žaidimą „Pramoninis Panevėžys“.
Taip pat Panevėžio mokyklose, visą kovo mėnesį vyko reguliarūs užsiėmimai: sėkmės istorijų „Aš –inžinierius“ popietės, klasės valandėlės ir vakarai, taip pat ikimokyklinio ugdymo mokyklų mokiniai statė tiltus iš LEGO kaladėlių bei vyko inžinerinės krypties profesijų šešėliavimas.
Miesto centre – mobili STEAM laboratorija
Siekiant sudaryti galimybes moksleivius su inžinerija supažindinti įdomiu ir neįprastu būdu, kovo 21–22 d. į miesto centrą, Laisvės aikštę atriedėjo mobili STEAM laboratorija – infomobilis. Jo viduje sumontuota moderni technika – nuo kompiuterinės, programinės įrangos bei 3D spausdintuvų iki lazerinio pjovimo staklių. Iniciatyvos organizatorių – Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacijos LINPRA – atstovai vedė edukacijas tiek moksleivių grupėms, tiek miestiečiams. Mokykloms rezervuotose užsiėmimuose dalyvavo 230 moksleivių, o visuomenei skirtu laiku atvyko 150 miestiečių. Šią edukacinę patirtį finansavo inžinerinės pramonės atstovė HARJU ELEKTER, UAB – nuolat prisidedanti prie inžinerinį mąstymą skatinančių iniciatyvų bei šios srities ugdymo perspektyvų.
Iššūkis – sukonstruoti Goldbergo mašiną
„Inžinerija – Panevėžio DNR“ šventė buvo vainikuota Panevėžio „Minties“ gimnazijos, Panevėžio regioninio STEAM atviros prieigos centro bei PRC „RoboLabas“ organizuotame baigiamajame renginyje „Inžinerinis iššūkis“. „Minties“ gimnazijos vidiniame kiemelyje 13 komandų konstravo neeilinį objektą – Goldbergo mašiną. Iššūkis domino principu tęsėsi per komandų sukonstruotus mašinos etapus, kol pasiekė finalinį tašką – sukurta grandinė siekė net 85 metrus. Dalyviai jai naudojo įvairius buitinius elementus, medieną, žaislus ir kitas medžiagas, kurias suteikė tvarų požiūrį palaikančios įmonės – I. Kriščiūno firma „IGIS“, UAB „Plastara“, UAB „Jaukurai“, PKC Group Lithuania, UAB , Panevėžio mokymo centras, UAB „Aukštaitijos baldų fabrikas“, Teniso klubas „Asteroidas“.
Rudenį pasitiks inžinerinio ugdymo programa
Dar labiau gerinant sąlygas inžinerinės srities kompetencijoms ugdyti, jau nuo šių metų rugsėjo 1 d. Panevėžio ugdymo įstaigose startuos inžinerinio ugdymo programa, taikoma nuo ikimokyklinio iki vidurinio ugdymo pakopoms. Inžinerija bus integruojama į mokomuosius dalykus, o gimnazijose privaloma bei papildanti pasirenkamuosius dalykus. Bus vykdomi laboratoriniai darbai, projektinės veiklos, suteiktos naujausios technologijos ir įrankiai. Šią programą įgyvendins Panevėžio miesto savivaldybė drauge su partneriais – miesto švietimo įstaigomis ir verslo įmonėmis.
Taip pat Panevėžio „Minties“ gimnazijos laukia pokytis – nuo rugsėjo 1 d. ji taps inžinerine gimnazija. Mokiniams bus siūlomos formalaus ir neformalaus švietimo veiklos, kurių metu jie atliks inžinerinių problemų tyrimus, įgaus teorinių žinių, o bendradarbiaujant su partneriais susipažins su darbo ir inžinerinio verslo sąlygomis.