Miesto menininkas EttoJa: „Man malonu grįžti ir dirbti Šiauliuose“
Nors Šiauliai dar negali pasigirti tokia piešinių gatvėse gausa kaip Kaunas ar Marijampolė – vasaros pabaigoje atsirasiantis naujas piešinys papildys vis pilnėjančią kolekciją. Kartu su „Erasmus+“ bendradarbiaujantis vilnietis menininkas EttoJa Rūdės ir Vilniaus gatvių sankirtoje „apgyvendins“ naują personažą.
EttoJa – jau gerai pažįstamas vilniečiams, o jo pieštas „Einšteinas“ („Erasmus+“ SIENA: niekada nevėlu______“) prie Vilniaus geležinkelio stoties pasitinka visus miesto svečius. Išbandęs įvairias kitų miestų sienas, EttoJa vėl atvyksta į Šiaulius. Kodėl vėl?
„Aš prie amfiteatro jau esu piešęs, net pats neatsimenu, kada tai buvo, lyg ir miestas minėjo 770 jubiliejų. Man labai smagu sugrįžti į Šiaulius, nes visi draugai muralistai (Plūgas, Karolis VR) jau nupiešė po antrą darbą mieste“, – kalbėjo menininkas EttoJa. Beje, šiemet Šiauliai rugsėjį mini 787 gimtadienį.
Tad po 17 metų Šiauliuose vėl bus piešiama visai šalia bulvaro amfiteatre. Nors ir ne viena siena buvo pasiūlyta, bet namas Rūdės ir Vilniaus gatvių sankirtoje pasirodė tinkamiausias: amfiteatro erdvė istoriškai svarbi, ten telkėsi žmonės, tai kelių sankryža, viskas šalia. „Tai ideali vieta – gerai matoma, žmonių praeinamumas didelis. O dabar ta siena ypatingai neišvaizdi, tai ypač matosi, kai atnaujintas bulvaras“, – pasakojo menininkas EttoJa.
Regis, tinkamą sieną naujam piešiniui rasti pavyko nesunkiai ir net susitarimas su namo šeimininkais vyko sklandžiai. Kai jau leidimai gauti, siena laukia nesulaukia būti atnaujinta – vėl nauji iššūkiai: „Aš net nebuvau įsigilinęs į pasirinktos sienos subtilybes – kad ten per vidurį yra langų. Ir, kai pradėjau piešti, visaip dėliojau tą piešinį ir tikrai sekėsi sunkiai jį pritaikyti prie būtent tos sienos. Ir vėliau „cinkt“ – žiūronai! Taip tas piešinys išeina toks įvietintas, grynai šiai vietai sukurtas. Pavyzdžiui, „Einšteinas“ galėjo atsirasti bet kur, o naujasis „Kopernikas“ bus pritaikytas Šiauliams.
O ar šiauliečiai atspės, kas bus nupiešta ant tos baltos sienos? „Manau, kad turėtų atspėti, nes gi labai daug simbolių: planetos, žiūronai, saulė, centristinė sistema. Net su Einšteinu buvo visokių spėjimų. Jei nesupras, padarysim prierašą, kad skiriama Kopernikui. Piešinio idėja ir tikslas – parodyti žinių siekimą“, – sakė vilnietis menininkas.
EttoJa piešinys „Erasmus+ SIENA: pamatyk galimybę“ bus pristatomas rugpjūčio 25 dieną, 16:30 val. Tai – dar viena didžiausios Europos Sąjungos švietimo programos „Erasmus+“ gatvės meno iniciatyva. Kūrinys žiūrovus tarsi kviečia pakelti galvą ir pamatyti savo galimybes tobulėti, mokytis, pasinaudoti tarptautine švietimo mainų patirtimi ir kurti bei pakeisti savo gyvenimą.
EttoJa paaiškina ir kuo skiriasi piešimo tipai:
- Graffiti nelegalu, dažniausiai raidės, tai egocentriškas piešinys, savireklama, pasižymint teritoriją. Yra kažkokie meniniai išraiškos niuansai, čia labai svarbu kaligrafija, raidės.
- Streetart‘as – taip pat nelegalu ir tai nebūtinai piešiniai, gali būti skulptūros, instaliacija mieste, urbanistinis menas.jo niekaip nenusipirksi.
- Muralizmas – užsakomieji, spalvoti, dideli piešiniai, kurie yra suderinti su savivaldybe, užsakovu ir dar daugybe etapų pereita.