Migruojančioms žuvims – kol kas prastokos naujienos
Rytoj, gegužės 21 d., bus paminėta Pasaulinė žuvų migracijos diena. Jos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į migruojančių žuvų svarbą vandenų ekosistemoms, žvejų bendruomenėms, turizmui, ekonomikai, į būtinybę išsaugoti natūralias, užtvankomis nepertvertas upes.
Lietuvoje, kaip sakė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos skyriaus vedėjas Vilmantas Graičiūnas, migruojančioms žuvims – kol kas prastokos naujienos. Artimiausiu metu Seime bus balsuojama dėl Žuvininkystės įstatymo pataisų, kurios atvertų kelią žvejams verslininkams gaudyti ir pardavinėti lašišas, šlakius ir kitas saugomas žuvis. Dabar dar galiojantis draudimas pardavinėti į žvejybos tinklus pakliuvusias saugomas žuvis atgraso nuo tikslo jas žvejoti pardavimui.
Jeigu bus įteisinta prekyba lašišomis ir kitomis saugomomis žuvimis, žvejai verslininkai tinklus specialiai statys jų migracijos keliuose. Dėl lengvo pelno dauguma plaukiančių neršti lašišų ir šlakių bus išgaudyta Kuršių mariose ir su neišnerštais ikrais atsidurs ant prekystalių, o žvejams mėgėjams vėl teks pamiršti šias vertingas žuvis.
Seime numatyta svarstyti ir Vandens įstatymo pataisas, kurios leistų statyti užtvankas upėse, tarp jų ir Nemune. Dėl to sutriktų upių hidrologinis režimas ir vientisumas. Tai labai pakenktų migruojančioms žuvims. Pastačius užtvanką, iš esmės pablogėja ne tik tos upės, kurioje sutrikdyta žuvų migracija, bet ir viso aukščiau šios užtvankos esančio upės baseino ekologinė būklė. Ypač pakenktų užtvankų statyba pagrindiniuose žuvų migracijos koridoriuose. Pastačius užtvanką Nemuno žemupyje, visoje šalyje išnyktų lašišos, šlakiai, žlugtų šiuo metu šalyje vykdoma Aštriašnipių eršketų populiacijos atkūrimo programa.
Žuvitakių įrengimas nelabai pagelbėtų, nes, susidarius didesniam tvenkiniui, žuvys neberanda kelio į upės aukštupį. Ne mažiau sudėtinga per tvenkinius ir užtvankas sugrįžti į jūrą migruojančių žuvų jaunikliams ir išneršusioms žuvims. Papildomų rūpesčių sukelia ir vandens lygio svyravimai žemutiniame tvenkinio bjefe, ypač žuvų mailiui ir ikrams, dugno bestuburiams ir vandens augmenijai.
Jeigu Seimas priims pasiūlytąsias Vandens įstatymo pataisas, užtvankas bus galima statyti buvusių vandens malūnų, kurių šalyje būta daugiau kaip 600, vietoje, o nuostata, pateisinanti upių tvenkimą laivybai, suteiktų visas galimybes tvenkti Nemuną ir Nerį.