Minime prof. Marijos Gimbutienės 100-ąsias gimimo metines
Sausio 23 dieną sukanka 100 metų, kai gimė lietuvių archeologė, antropologė, baltų ir indoeuropiečių kultūros ir mitologijos tyrinėtoja profesorė Marija Gimbutienė (1921–1994).
Pasaulinio garso lietuvių mokslininkė, Kalifornijos universiteto profesorė viena pirmųjų mokslo istorijoje apibendrino daugelį metų Europoje vykdytus archeologinius tyrinėjimus, remdamasi jais ir mitologijos duomenimis atkūrė senosios Europos vaizdą. Prof. M. Gimbutienė yra archeomitologijos pradininkė.
Profesorės veikalai apie Senąją Europą, jos dievus ir deives, apie priešistorinių laikų baltus, naujos mokslinės įžvalgos sulaukė ne tik mokslo visuomenės pripažinimo, jos paskaitose lankydavosi kultūros ir meno žmonės, o daugiau kaip dvi dešimtys įvairiomis kalbomis išleistų knygų plačiai pasklido po visą pasaulį. JAV ir kitose pasaulio šalyse prof. M. Gimbutienės darbais rėmėsi visuomeniniai judėjimai, gamtos išsaugojimo ir moterų sąjūdžiai. Poeto Sigito Gedos teigimu, jos mokslinės idėjos stipriai veikė XX a. antrosios pusės Lietuvos kultūrinį gyvenimą ir lietuvių poeziją.
„Ir akademinėje, ir visuomeninėje Marijos Gimbutienės veikloje kultūros matmuo – nepaprastai svarbus. Labai įsimintini yra profesorės žodžiai, jog bet kurios civilizacijos galios pagrindas yra jos meninė kūryba ir nematerialios vertybės, kurios visuomenės narių gyvenimą daro prasmingą ir malonų. Sunku būtų aiškiau nusakyti kultūros svarbą žmonijos raidai“, – sako kultūros ministras Simonas Kairys.
Būdama pasaulinės reikšmės mokslininke prof. M. Gimbutienė rūpinosi ir lietuvių kultūra – skaitė pranešimus „Santaros-Šviesos“ suvažiavimuose, bendradarbiavo su „Metmenų“ žurnalu, rūpinosi lietuviškomis mokyklomis JAV, globojo lietuvių menininkus.
2021-ieji Seimo sprendimu paskelbti Marijos Gimbutienės metais, minėjimo renginiai numatyti Lietuvoje, JAV ir Prancūzijoje. 100-osios Marijos Gimbutienės gimimo metinės įtrauktos į UNESCO ir valstybių narių minimų sukakčių sąrašą.