Minint Žalgirio mūšio dieną, Kaune atidengta skulptūra Aleksandrui Jogailaičiui
Minint Žalgirio mūšio dieną, Kauno Ramybės parke buvo atidengtas monumentas Lietuvos didžiajam kunigaikščiui ir Lenkijos karaliui Aleksandrui Jogailaičiui.
Šventės metu vaizdo sveikinimu pasidalino prezidentas Gitanas Nausėda. Anot šalies vadovo, su kunigaikščio Aleksandro vardu galima sieti sparčią to meto valstybės raidą.
„Būtent su Aleksandro vardu galime sieti sparčią šalies raidą po garsiosios pergalės. Jam teko užduotis stiprinti valstybingumą, skatinti teisinės ir rašto kultūros plėtrą, vakarietiško tipo miestų savivaldos augimą“, – vaizdo kreipimesi sakė prezidentas, dėkodamas monumento idėjos autoriams ir įgyvendintojams.
Kunigaikščio skulptūrą Kaunui padovanojo mecenatas dr. Pranas Kiznis, monumentą nuliejo Ukrainos skulptoriai Olesius Sidorukas ir Borysas Krilovas, projektą parengė architektas Kęstutis Mikšys.
„Pagrindinė vertybė kurią ir Aleksandras po savęs paliko – tai yra valstybės valdymo, tobulinimo klausimai“, – pirmadienį atidengiant skulptūrą sakė P. Kiznis.
„Brangūs draugai, labai noriu padėkoti už Ukrainos palaikymą šitą sunkią valandą. Paskutiniu metu Lietuva mums tapo kaip tėvynė. Mūsų istorija duoda šitą ženklą. Pas mus buvo bendri karaliai, bendra kultūra ir mes turime bendrą tradiciją. Šitas paminklas mums šitą visada primins“, – savo ruožtu sakė O. Sidoriukas.
Pirmadienio vakarą Ramybės parke atidengus skulptūrą kūrinio autoriams įteikti miesto apdovanojimai.
Kaip anksčiau skelbė Kauno miesto savivaldybė, vietą naujai skulptūrai laikinosios sostinės gyventojai išrinkto pernai metais – savo poziciją internetinėje apklausoje pareiškė maždaug 1,3 tūkst. kauniečių.
Prezidentas sveikina Kauną atidengus paminklą Aleksandrui Jogailaičiui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pasveikino Kauną ir visą šalį paminklo Lietuvos Didžiajam Kunigaikščiui ir Lenkijos Karaliui Aleksandrui Jogailaičiui atidengimo proga.
Šalies vadovas vaizdo sveikinime nurodė, kad neatsitiktinai paminklas atidengiamas liepos 15-ąją – Žalgirio mūšio dieną.
„Būtent su Aleksandro vardu galime sieti sparčią šalies raidą po garsiosios pergalės. Jam teko užduotis stiprinti valstybingumą, skatinti teisinės ir rašto kultūros plėtrą, vakarietiško tipo miestų savivaldos augimą“, – sakė Prezidentas.
Šalies vadovas pabrėžė, kad Aleksandras Jogailaitis gynė Europos civilizacijos vertybes visoje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorijoje, taip pat ir dabartinėje Ukrainoje.
Prezidentas dėkojo monumento idėjos autoriams ir įgyvendintojams, tarp jų Lietuvos istorijos puoselėtojui, kultūros mecenatui Pranui Kizniui, už plečiamą Aleksandro Jogailaičio atminties įprasminimo Lietuvoje žemėlapį.
Šalies vadovas taip pat išreiškė viltį, kad paminklas skatins geriau pažinti Lietuvos istoriją, kuri yra mūsų dabarties pasirinkimų ir ateities darbų pamatas bei kelrodis.