Ministras L. Kukuraitis: „Pirmoje vietoje – žmonės, tik tada infrastruktūra“
Kovo 17 d. su komanda lankydamasis Skuodo ir Akmenės rajonuose socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis su merais, socialiniais darbuotojais, nevyriausybinių organizacijų atstovais tariasi, kaip stiprinti vaiko teisių apsaugą ir pagalbą šeimai, žmonėms su negalia.
Apsilankęs Skuodo rajono savivaldybės Barstyčių vaikų globos namuose ministras džiaugėsi geromis vaikų gyvenimo sąlygomis, tačiau labiausiai – darbuotojais, jų nusiteikimu, pastangomis suteikti vaikams namų sąlygoms kuo artimesnę aplinką, dėmesį ir rūpestį. „Gražus pastatas, gera įranga, be abejo, yra svarbu. Tačiau socialinėje srityje dirbantys žmonės – tai pagrindinis resursas, jie yra pirmoje vietoje“, – pabrėžė L. Kukuraitis.
Nuo 1994 metų veikiančiuose Barstyčių vaikų globos namuose vaikai gyvena 4 šeimynose. Gyvendami šeimynoje vaikai turi galimybę patys savarankiškai gaminti maistą, skalbti ir lyginti rūbus, užsiimti kita individualia veikla, ugdančia savarankiško gyvenimo įgūdžius.
Globos namų darbuotojai nuogąstavo, kas laukia įstaigos šalyje vykdomos deinstitucionalizacijos procese. Pasak ministro, globos namuose mažėjant vaikų, galima ieškoti būdų teikti kitas bendruomenei reikalingas paslaugas, pavyzdžiui, vaikų dienos centro, krizių centro ar atokvėpio. „Sukauptos socialinio darbo žinios, turimi infrastuktūros pajėgumai gali būti pritaikomi kitiems svarbiems socialiniams poreikiams atliepti. Ir deinstitucionalizacijos eigoje mes kalbame apie tai, kad bendruomeninių paslaugų daugės, tad galimybių išties yra įvairių“, – teigė jis.
Susitikime su Skuodo rajono meru Petru Pušinsku, su šeimomis dirbančiais socialiniais darbuotojais, vaiko teisių apsaugos specialistais, nevyriausybinių organizacijų ir kitais Skuodo visuomenės atstovais pristatyta vaiko teisių apsaugos pertvarka. Skuodiškiai pritaria, kad reikalinga vienoda tvarka visoms savivaldybėms, kad būtų aiškūs procesai ir sekos, kaip reaguoti į krizines situacijas ir maksimaliai efektyviai bei operatyviai suteikti pagalbą vaikui ir šeimai.
Kaip pristatė ministro patarėja Kristina Paulikė, aktyviai dirbama su Švietimo ir mokslo bei Sveikatos apsaugos ministerijomis rengiant bendrą darbo su šeimomis schemą. „Svarbų vaidmenį vaidins tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriai, kurie padės koordinuoti paslaugas savivaldybėse ir kartu su socialiniais darbuotojais padės šeimoms, vaikams spręsti problemas“, – pasakojo ji.
Susitikimo Skuodo rajono savivaldybėje metu taip pat didelis dėmesys skirtas socialinių globėjų – jų darbo organizavimo, tvarkos, darbo apmokėjimo – klausimams. „Mūsų pagrindinis siekis – visoje šalyje išplėtoti profesionalių socialinių globėjų tinklą, kad, paėmus vaiką iš šeimos, jis būtų apgyvendinamas saugioje šeimų aplinkai maksimaliai artimoje aplinkoje. Kai kurios savivaldybės laukia, kol bus teisiškai įteisinti tokie globėjai, ir kartu vienos bendros tvarkos. Tačiau kol įstatymų pataisos laukia Seimo sprendimo, ir dabar tokia veikla savivaldybėse gali būti organizuojama pagal ministerijos savivaldybėms pateiktas rekomendacijas“, – sakė L. Kukuraitis.
Ministras tądien taip pat lankėsi Akmenės rajono savivaldybėje, kur su meru Vitalijumi Mitrofanovu tarėsi vietos vaiko teisių apsaugos užtikrinimo, žmonių su negalia integracijos stiprinimo klausimais.
„Turime išsikėlę daug tikslų ir siekiame konkrečių rezultatų. Skurdo ir pajamų nelygybės mažinimas, šeimos ir vaiko apsaugos stiprinimas, socialinės piliečių atsakomybės skatinimas – šiame kelyje sėkmei būtinas savivaldos, bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų palaikymas ir įsitraukimas, bendras visų darbas. Tik tokiu būdu turėsime apčiuopiamą naudą žmonėms “, – sakė ministras Linas Kukuraitis.
Jis taip pat lankėsi į institucinės globos pertvarką įtrauktuose Ventos socialinės globos namuose – siekiama, kad juose laipsniškai institucinę globą pakeistų paslaugos bendruomenėje. Su globos namų kolektyvu ir gyventojais jis aptarė gyvenimo sąlygas, darbe iškylančius klausimus, diskutavo apie pertvarkos įgyvendinimą.
Ventos socialinės globos namuose teikiama socialinė globa vaikams su negalia ir suaugusiems asmenims su negalia, kuriems, vertinant socialinių paslaugų poreikį, nustatytas visiškas nesavarankiškumas ir kuriems būtina nuolatinė specialistų priežiūra. Čia taip pat rūpinamasi įvairiapusiu globos namų gyventojų ugdymu – nuo muzikos, rankdarbių, choreografijos iki kompiuterinio raštingumo, maisto ruošos, darbinių ir kitų įgūdžių lavinimo.