Ministras Linas Kukuraitis: „Džiugu, kad darbuotojų ir darbdavių siūlymai daug kur sutampa“
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuoti susitikimai su profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijų atstovais parodė, kad abi socialinio dialogo pusės iš esmės turi panašius siūlymus socialiniam dialogui stiprinti, darbuotojų derybinėms galioms didinti.
„Socialinio dialogo proveržis – tai tikslas, kurį mes sau keliame dar šiais metais. Matome galimas kryptis, apie kurias dažniausiai kalba abi socialinio dialogo pusės ir kuriomis galima būtų judėti artimiausiu metu, o turinį, priemones, kviečiu kurti visus kartu“, – vakar vykusiuose susitikimuose sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.
Tiek darbuotojų, tiek darbdavių atstovai akcentuoja poreikį stiprinti ugdymą, švietimą socialinio dialogo srityje.
Išskiriamos penkios pagrindinės trumpojo laikotarpio galimos socialinio dialogo stiprinimo kryptys, ties kuriomis būtina dirbti. Siūloma orientuotis į saugumo didinimą, numatant atstovų ir lyderių apsaugos priemones. Ne mažesnė svarba teikiama sąlygoms veiklai tobulinti, kad darbuotojų atstovams būtų sudarytos tinkamos sąlygos veikti.
Trečioji išskiriama kryptis – įtraukimo ir jo kokybės didinimas. Paprastai tariant, turėtų būti akcentuojami ne ginčai, nesutarimai tarp socialinio dialogo šalių, o siekis susitarti dėl bendrų tikslų, diskusijų kultūra. „Pavyzdžiui, Švedijoje, pramonės sektoriuje, per mėnesį įvyksta devynios derybinės sesijos, nes vyksta labai daug pokyčių, dėl kurių reikia bendrai derėtis“, – sako ministro patarėjas socialinės partnerystės, socialinio dialogo vystymo klausimais Vladimiras Banel.
Kaip viena iš socialinio dialogo stiprinimo krypčių išskiriamas skatinimas, daug dėmesio iš abiejų pusių taip pat skiriama ugdymui – ypač lyderių, taip pat bendroms konferencijoms, mokymams, sąmoningumo, požiūrio, tradicijų kūrimui. Vėlgi labai svarbu tai, kad šios priemonės būtų taikomos abiems pusėms kartu ir taip jos prisidėtų prie bendrystės kūrimo.
Anot ministro Lino Kukuraičio, tai, kad daugelis trišalio dialogo atstovų siūlymų iš esmės sutampa, ypač džiugina. „Bendras matymas, konsolidacija, bendrystė – tai, kas padės stiprinti socialinį dialogą. Tokiu būdu abi šalys galės geriau siekti esminio tikslo – efektyviau ir rezultatyviau susitarti dėl geresnių sąlygų darbuotojams“, – sako ministras.
Trišaliame nacionaliniame susitarime dėl šalies pažangai būtinų reformų įtvirtintas Vyriausybės, darbdavių bei darbuotojų organizacijų įsipareigojimas skatinti ir stiprinti darbuotojų derybines galias. Įgyvendinant jį bei Vyriausybės programą Socialinės apsaugos ir darbo ministerija diskusijoms ir pasiūlymams į įvadinius susitikimus vakar sukvietė profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijų atstovus, visuomenininkus. Susitikimų metu jie dalinosi savo idėjomis, kaip galima būtų stiprinti socialinį dialogą ir darbuotojų derybines galias.