Mizgirių gintaro muziejus Nidoje
2021 m. spalio 17 d. ekskursijoje „Kultūros židinių pėdsakai Nidoje“ rašytojas Laimonas Inis, XXVII knygos mėgėjų draugijos pirmininkė Dalia Poškienė, VšĮ „Karaliaučiaus lietuvių bendruomenės“ direktorius Sigitas Šamborskis bei visuomenininkas dr. Raimundas Kaminskas susitiko su gintaro ekspertu Kazimieru Mizgiriu bei aplankė V. K. Mizgirių gintaro galeriją-muziejų.
1993 m. Nidoje, Pamario gatvės sename žvejo name Nr. 20 buvo įkurtas Virginijos ir Kazimiero Mizgirių gintaro galerija-muziejus. Galerijoje galima susipažinti su Baltijos gintaro istorija, sukaupta įspūdinga inkliuzų kolekcija, kurioje tarp įvairių vabzdžių bei augalinės kilmės inkliuzų galima pamatyti paukščio plunksną bei vorą „Sosybius Mizgirisi“, kuris šį pavadinimą gavo po to, kai Hamburgo universiteto geologijos paleontologijos muziejuje dirbantis tyrinėtojas J. Wunderlichas Mizgirių inkliuzų kolekcijoje aptiko dar iki tol Baltijos gintare neatrastos rūšies vyriškos lyties vorą ir pavadino jį savininko vardu.
2021 m. liepos 10 d. Nidoje Naglių gatvės name Nr.27 buvo atidarytas naujasis Mizgirių gintaro muziejus kaip dovana šių metų Lietuvos kultūros sostinei Neringai.
Pastebėtina, kad namas yra statytas 1936-1938 m. (kitų šaltinių teigimu – 1931 m.) kaip jaunimo turizmo nakvynės namai. Juos, siekdamas suaktyvinti vokiečių veiklą Klaipėdos krašte, pastatė Vokietijos jaunimo sąjungos Karaliaučiaus skyrius (darbavosi meistrai iš Kuršių nerijos kaimo Rasytės, dab. Rybačio).
Dabar čia eksponuojami itin reti gintarai, iš šio mineralo pagaminti meno kūriniai, o virtualūs pasakojimai, eksponatus reprezentuojanti informacija apie gintaro susidarymą, įvairias jo formas, spalvas, inkliuzus, gavybos būdus bei gintarą kultūroje pateikiama specialiuose ekranuose. Muziejuje veikia ir praktinių užsiėmimų erdvė, kurioje per menines išraiškos priemones galima sužinoti pagrindines fizikines ir gydomąsias gintaro savybes, o liečiamuose ekranuose galima naudotis gintaro enciklopedija. Čia galima gintarą ne tik pamatyti, bet ir paliesti, pauostyti, kilnoti, juo groti.
Čia yra ir unikalus muziejinis eksponatas- žmogaus galvos dydžio gintaro luitas pavadintas Perkūno akmeniu, kuris sveria 3 820 g ir yra didžiausias jūrinis gintaras Lietuvoje. Garsusis Palmininkų kasyklose Sembos pusiasalyje iškastas ir Palangos gintaro muziejuje eksponuojamas Saulės akmuo sveria 3 526 g.
Apie 40 metų Kazimieras Mizgiris su žmona Virginija yra gerai žinomi asmenys – jiedu įkūrė Gintaro galeriją-muziejų Vilniuje ir Nidoje, Baltijos gintaro meno centrą (Mykolo g. 12) Vilniuje ir dar kelias galerijas. Plėsdami gintaro populiarinimo geografiją, sukūrė kilnojamąją ekspoziciją „Baltijos gintaras: istorija ir dizainas“, kuri apkeliavo nemažai pasaulio šalių: Islandiją, Kanadą, Belgiją, JAV (Vašingtoną ir Čikagą), buvo eksponuota Europos kultūros fondo organizuotame šiuolaikinio meno festivalyje Vittoriano muziejuje, Romoje. K. Mizgiris Lietuvai atstovauja Pasaulinėje gintaro taryboje (World Amber Consil).