Mokinių sukurti produktai sudomino švietimo ir mokslo ministrę
Lankstus prietaisas, padedantis daiktus bagažinėje išlaikyti jų vietose, tamsiu paros metu šviečianti kepurė ar mobilioji aplikacija, kurioje Alytaus gyventojai ir svečiai ras visą jiems aktualią informaciją apie miestą. Tai tik keletas mokinių sukurtų produktų, kurie pristatyti Kaune, BLC verslo centre, vykstančioje Tarptautinėje Junior Achievement mokomųjų mokinių bendrovių mugėje. Joje apsilankiusi švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė ne tik pabendravo su susirinkusiais mokiniais, susipažino su jų idėjomis, bet ir pasveikino ten pat surengtos ekonomikos mokytojų konferencijos dalyvius.
Pasak ministrės, kaip tvarkyti savo finansus, vaikai pradedami mokyti jau darželyje, vėliau ugdymas tęsiamas vyresnėse klasėse. Mokiniams suteikiama galimybė gilintis į ekonomiką, verslumą ne tik pamokų metu, bet ir per pasirenkamuosius dalykus, įvairius projektus.
„Tai, kad mokiniai yra šioje mokomųjų bendrovių mugėje, yra ir jūsų, mieli mokytojai, nuopelnas. Tikiuosi, kad konferencijos metu jūs pasidalinsite geraisiais pavyzdžiais, perduosite savo patirtį kolegoms ir finansinis raštingumas mūsų šalyje pakils į naują kokybinį lygį. Tam turėtų pasitarnauti ir parengtas Mokinių finansinio raštingumo veiksmų planas, kurį Švietimo ir mokslo ministerija įgyvendins kartu su keliomis kitomis ministerijomis, Lietuvos banku, įvairiomis asociacijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis. Plane pateiktos ilgalaikės mokinių finansinio raštingumo gerinimo kryptys aprėps ugdymą nuo vaikystės (nuo trejų metų amžiaus) iki pilnametystės“, – kalbėjo švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė.
Tarptautinėje Junior Achievement mokomųjų mokinių bendrovių mugėje dalyvauja 25 komandos iš Lietuvos ir 14 iš užsienio valstybių – Latvijos, Danijos, Turkijos, Norvegijos. Mokiniai demonstruoja savo sukurtus produktus: dezinfekcinį skystį, viešojo transporto bilietą-apyrankę, kvapnias žvakes iš bičių ir sojų vaško. „Labai norėjome į šią mugę, todėl pasidomėjome, kaip gaminti žvakes ir ėmėmės darbo. Pačios jas darėme, parinkome kvapus. Dabar prekiaujame miesto gėlynuose“, – pasakojo Pabradės „Ryto“ gimnazijos mokinė Gabrielė Mazurkevič, mokomąją mokinių bendrovę (MMB) „Šviesos fėja“ kartu su kitomis keturiomis merginomis įkūrusi vos prieš mėnesį.
Apie neseniai realizuotą idėją švietimo ir mokslo ministrei A. Pitrėnienei pasakojo ir keturi kauniečiai. LSMU gimnazijos 11 klasės mokiniai sukūrė lankstų prietaisą, kuris neleidžia bagažinėje išsibarstyti daiktams. „Idėja gimė seniau, bet patį prietaisą sukūrėme tik prieš kelis mėnesius. Jau dalyvavome keliose mugėse, žmonės skambina, domisi, taip pat bendradarbiaujame su vienu prekybos centru“, – pasakojo MMB „Foamitos“ atstovas Paulius Kiaušas.
Dešimties alytiškių komanda sukūrė mobiliąją aplikaciją, kurioje – miesto žemėlapis, įvairūs vykstantys renginiai, taksi numeriai, maitinimo ir apgyvendinimo įstaigos. „Patys sukūrėme šią mobiliąją aplikaciją, ji skirta Alytaus miesto gyventojams ir svečiams“, – teigė Alytaus Putinų gimnazijos 11 klasės mokinys Ernestas Plauska.
Kaip sukurti imitacinę įmonę, rengti verslo planą, tvarkyti finansus, mokiniai mokykloje mokosi ne tik per ekonomikos ir verslumo dalyko pamokas. Finansinis raštingumas integruotas į kitus mokomuosius dalykus, pavyzdžiui, matematiką, geografiją, technologijas ir kt. Taip pat mokykla mokiniams gali siūlyti ir pasirenkamuosius ekonomikos ir verslumo modulius, yra išleistos knygos pradinių ir 6–8 klasių mokiniams, mokinio ir mokytojo knygos.