Mokomės gamtoje

Gegužės mėnesį VšĮ „Alytaus parkai” įgyvendino aplinkosaugos švietimo projektą „Mokomės gamtoje”, finansuojamą Alytaus miesto savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšomis. Projekto metu buvo siekiama padėti mokiniams pažinti supantį pasaulį, užmegzti darnų ryšį su gamta, savo krašto istorija, kultūros vertybėmis. Naujoms žinioms, pojūčiams, tyrimams ir vaizduotei įgyti buvo naudojama Vidzgirio botaninio draustinio, Kauno marių regioninio parko ir Dzūkijos nacionalinio parko gamtinė aplinka.
Alytaus Piliakalnio progimnazijos 4-os ir 5-os klasės mokiniai keliavo Vidzgirio botaninio draustinio pažintiniu taku, susipažino su saugomais augalais, skirtingomis ekosistemomis, pagilino biologijos, istorijos, geografijos dalykų žinias. Nors paprastai gyvūnai, išgirdę žingsnius, pamatę ar pajutę žmones, turi savybę slėptis, šį kartą pavyko pamatyti saulėje besišildančių žalčių. Įspūdį paliko ir miške sutiktas didžiausias Lietuvoje perintis genys – juodoji meleta. Keliaudami mokiniai ne tik stebėjo, lietė, uostė, bet ir kiškiakopūsteliavo. Daugelis tokio vitamino C šaltinio – kiškio kopūstų – ragavo pirmą kartą. Nusileidę į Radžiūnų piliakalnio papėdę, visi draugiškai pasidalino patirtais įspūdžiais.
Aktyviai dalyvaujantys įvairiuose aplinkosaugos projektuose Likiškėlių pagrindinės mokyklos mokiniai buvo apdovanoti pažintine kelione po Kauno marių regioninį parką. Kelionę, kaip įprasta, dalyviai pradėjo nuo Lankytojų centro, kuriame sužinojo, kaip traukėsi paskutinis ledynas, kaip formavosi Nemunas ir jo slėnis, kaip virto Kauno mariomis. Gidas supažindino su išskirtiniais parko paukščiais, augalais ir gyvūnais. Iš Lankytojų centro visi drauge patraukė į Žiegždrių geologinį taką, kur susipažino su geologinėmis vertybėmis – Žiegždrių atodanga, Kalniškių konglomeratų atodanga. Žygiuodami šlaitu tolyn stebėjo, kaip atrodo ardomi Kauno marių krantai, įsitikino, kad geologiniai procesai vyksta ir dabar, neaplenkė storiausios kairiojoje Kauno marių pakrantėje liepos, tako stotelėse sprendė rebusus. Kita pažintis su savitu gamtos pasauliu buvo Dubravos rezervatinės apyrubės pažintiniame take. Šioje rezervatinėje apyrubėje auga beveik penkis dešimtmečius žmogaus neliečiamas miškas, todėl žygiuojant rezervato taku teko įveikti įvairias kliūtis. Gamtiniu požiūriu vertinga yra rezervatinėje apyrubėje esanti aukštapelkė, su kuria mokiniai susipažino keliaudami per aukštapelkę lentomis grįstu taku.
Šaltinių pagrindinės mokyklos mokiniai, lankydamiesi Dzūkijos nacionaliniame parke, keliavo Zackagirio pažintiniu taku, susipažino su vienu didžiausių Lietuvoje Marcinkonių kaimu ir jo apylinkėmis. Pažintį dalyviai pradėjo nuo Marcinkonių etnografijos sodybos – muziejaus. Čia susipažino su dzūkų gyvenimo būdu, papročiais, tradicijomis, amatais, sužinojo, kokius patiekalus gamino dzūkai. Zackagirio pažintiniame take susipažino su skirtingomis ekosistemomis. Gaidžių kampe baltuoja vis dar gyva atvira smėlio kopa, keliaujant tolyn, kerpšilius ima keisti pievos, krūmynai, aukštapelkė, vietos gyventojų vadinama „Meškos šikna”. Grįždami pakeliui namo į Alytų, visi užsuko į Merkinės lankytojų centrą, kur įtvirtino gautas žinias apie Dzūkijos krašto unikalų kraštovaizdį, gamtos vertybes, amatus, papročius ir tradicijas.
Viliamės, kad projekto metu patirti įspūdžiai paskatins mokinius dažniau keliauti gamtos pažintiniais takais ir tokiu būdu praplėsti jau turimas žinias, gebėjimus ir jausmus.