Moksleiviams apie komiksą, istorijas ir pasiskulptūrinimą
Gegužės 13 dieną Vaikų literatūros skyriuje vyko susitikimas su akcijos „Metų knygos rinkimai 2021“ autoriais – Lina Itagaki ir Mariumi Marcinkevičiumi. Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos IV a ir IV b klasių moksleiviai susipažino su knygomis „Akmenėlis“ ir „Grybo auksas“, dalyvavo „Pasiskulptūrinimo kūrybinėse dirbtuvėse“.
Rašytojas Marius Marcinkevičius – vilnietis medikas, keliautojas ir rašytojas išleidęs jau nemažai knygų vaikams, pakvietė į kelionę sunkia tema supažindinančia su dviejų vaikų išgyvenimais gete. Tai istorija, kuri karo metu galėjo nutikti bet kuriame mieste, ne tik autoriaus gimtajame Vilniuje. Paveikslėlių knyga „Akmenėlis“, iliustratorė Lina Dagilė – supažindina su žydų tautos tragedija, ištikusia ją XX a. pirmojoje pusėje, su jų tautos tradicijomis, kultūra. Autorius papasakojo, kad rašydamas šią istoriją atsakė į vaikystėje jam kilusius klausimus iš kur tie keisti užrašai ar daiktai, kuriuos rasdavo su draugais žaisdamas ir bėgiodamas po senąjį Vilnių. Atskleidė tikrų žmonių, sulaukusių tragiško likimo istorijas. Priminė moksleiviams apie Pasaulio teisuolius, gelbėjusius žydus karo metais.
Lina Itagaki – dailininkė, knygų iliustratorė ir leidėja papasakojo, kad anksčiau dirbo įvairius darbus nesusijusius su knyga, jas pradėjo iliustruoti neseniai, sulaukusi savo trisdešimtmečio. Jos iliustruota rašytojos Jurgos Vilės sukurta istorija „Sibiro haiku“, išleista 2017 m. sulaukė didelio populiarumo. Dailininkė pristatė komiksą „Grybo auksas“, pasakojantį apie žymaus XX a. pirmosios pusės skulptoriaus, Vinco Grybo kūrybą ir tragišką likimą. Skulptoriaus anūkės Rasos Grybaitės parašytą tekstą apie savo senelį komiksui adaptavo kartu su Mariumi Marcinkevičiumi. Pakvietė klausytojus skaitant knygą pakeliauti skulptoriaus gyvenimo ir kūrybos keliais ir sužinoti, kur Vincas Grybas slėpė „auksą“. Zarasiečiams tai svarbu, nes menininkas sukūręs skulptūras ir paminklus daugeliui Lietuvos istorinių asmenybių, susijęs ir su Zarasais. 1939 m. rinktos lėšos Zarasų šviesuoliui Dominykui Bukontui paminklui pastatyti pagal Vinco Grybo projektą.
Iliustruotoja papasakojo apie tai, kad komikse reikia skaityti vaizdą, nes jis svarbiausias. Tekste užrašoma jame netilpusi informacija. Papasakojo ir parodė, kokias knygas yra piešusi, kaip atrodė komiksas „Grybo auksas“ kūrimo procese. Kaip tekstas tampa piešiniu ir kiek trunka pasiruošimas tokią knygai nupiešti, kokios spalvos yra pagrindinės. Kaip gimsta knyga, jos idėja ir kas vyksta iki pabaigos, jau atspausdintos knygos.
Papasakojo ir parodė apie leidyklos „Misteris Pinkmanas“ išleistas knygas „Super bobutės“ (aut. M. Marcinkevičius ir V. Ežiukas), „Betė ir skraidanti gimtadienio dovana“ (aut. M. Marcinkevičius, V. Maksvytė, L. Itagaki) kviesdama jas įsigyti su autorių autografais. Marius Marcinkevičius pakvietė tapti muzikinio spektaklio, pastatyto pagal jo knygą „Maži eilėraščiai mažiems“ dalyviais ir linksmai pajudėti. Atsakė į moksleivius dominusius klausimus, kiek trūko komikso kūrimas, kokias kalbas dailininkė moka.
„Pasiskulptūrinimo kūrybinėse dirbtuvėse“ moksleiviai, pasitelkę fantaziją ir išlaisvinę savo kūrybiškumą tapo skulptoriais. Kiekvienas dalyvis sukūrė po vieną ar kelias skulptūras. Kūrinėlius bibliotekos lankytojai galės pamatyti surengtoje ekspozicijoje.