Moksleivių pažintis su J. Tumu-Vaižgantu tęsiasi
Baigiamasis akordas, minint J. Tumo-Vaižganto 150-ąsias gimimo metines, dar viena išvyka į Panevėžio rajoną, Vadaktėlius, Ustronės vienkiemį, kur randasi rašytojo J. Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejus.
Ankstyvą spalio 16 d. rytą su Paluknio Longino Komolovskio gimnazijos moksleiviais išvykome į pažintinę-mokomąją kelionę. Kelionės metu moksleiviams buvo papasakota apie J. Tumą-Vaižgantą, vieną ryškiausių XX a. pirmosios pusės asmenybių, tautinio atgimimo ir moderniosios kultūros reiškėją, lietuvių prozos klasiką, kritiką ir literatūros istoriką, kurio kūrybinis palikimas yra gausiausias tarp to meto rašytojų.
Atvykus į numatytą vietą mus pasitiko Panevėžio krašto muziejininkas ir edukacijų vedėjas Audrius Daukša. Pradžioje jis mums parodė takus ir vietas, taip mėgtas rašytojo, iš kur jis sėmėsi kūrybinio įkvėpimo.
Lydimi muziejininko perėjome per besisupantį pėsčiųjų tiltą per Nevėžį, kuris jungia dvi seniūnijas – Krekenavos ir Naujamiesčio. Perėjus tiltą labai gražiai atsiveria vaizdas į Vadaktėlių Šv. Jono Nepomuko bažnyčią, turinčią neogotikos ir liaudies architektūros bruožų. Pakeliavę po Nevėžio regioninį parką, išgirdę iš muziejininko daug įdomių pasakojimų apie tuometinį J. Tumo-Vaižganto gyvenimą, užsukome į kapinaites, kur buvo parodytas gražiai išsaugotas paminklas knygnešiams, 100-metis ąžuolas, pavadintas rašytojo vardu. Taip pat apžiūrėjome ir bažnytėlę, kur 1902–1905 metais kunigavo rašytojas.
Nuvykę į Ustronės vienkiemyje esantį muziejų, gėrėjomės kraštovaizdžiu ir klausėme muziejininko pasakojimo apie tuomet čia gyvenusius ir veikusius Garšvių knygnešius, apie taip mėgiamo tuometinio kunigo ir rašytojo kūrybos vietelę – svirną ir jo nevienareikšmišką paskirtį. Apžiūrėję muziejaus ekspozicijas ir sudalyvavę edukacijoje su malonumu dar valandėlę gėrėjomės rudenėjančia gamta, supomės ant senovinių sūpynių, vaikinai išbandė savo jėgas su „tarzanke“.
Grįždami atgal dar užsukome į Užugirio dvarą, kuris įsikūręs Užulėnyje (Ukmergės raj., Taujėnų seniūnijoje), ir ten apžiūrėjome pirmajam Lietuvos prezidentui neseniai atidengtą paminklą.
Išvykoje sužinojome daug istorinių faktų, pamatėme žymių Lietuvos žmonių kažkada gyventas vietoves, apžiūrėjome jų garbei pastatytus paminklus ir kupini žinių bei geros nuotaikos grįžome namo.