„Mokslo salos“ konkurso organizatorius M. Readingas: mokslas įkvepia žmoniją pokyčiams
Kauno Nemuno saloje planuojamo Mokslo ir inovacijų centro architektūrinio konkurso organizavimą Kauno miestas patikėjo šios srities profesionalams – Londone įsikūrusiai kompanijai „Malcolm Reading Consultants“. Neseniai paskelbtu konkursu jau susidomėjo daugiau nei 100 architektų biurų iš viso pasaulio. Tarp susidomėjusių – architektai iš Europos ir netgi egzotiškų kraštų – Dominikos Respublikos, Indijos ir Kolumbijos.
„Lietuva yra pasaulio lyderė pagal paruošiamus technologijų mokslų studentus, tenkančius vienam gyventojui. Lietuva taip pat yra puikiai žinoma pasaulyje dėl pažangiausių technologijų kūrimo ir pritaikymo. „Mokslo salos“ projektas yra ypač gerai apgalvotas ir be galo svarbus tiek Kaunui, tiek ir Lietuvai. Tikiu, kad Kaune iškilsiantis Nacionalinis mokslo ir inovacijų centras per savo architektūrinius sprendimus ir dizainą perteiks tai, kaip mokslas gali įkvėpti visą planetą ir visą žmoniją pozityviems pokyčiams“, – teigė konkursą organizuojančios kompanijos įkūrėjas, konkurso komisijos pirmininkas Malcolmas Readingas.
„Matome labai didelį susidomėjimą ne tik iš visos Europos, bet ir kitų pasaulio kraštų. Architektų biurai dabar analizuoja konkurso dokumentus ir kitą medžiagą. Šiuo metu jie turi pateikti architektūrinę Mokslo populiarinimo centro idėją, „įrašytą“ į mūsų miesto kontekstą. Tikime, kad profesionalai gebės pažvelgti giliau, įvertins ne vien Nemuno salos geografinę vietą mieste, aplinką, bet ir jos visuomeninę, socialinę reikšmę, galiausiai pro šalį tekančio Nemuno istorinę svarbą bei įvairias Kauno tradicijas. Kitaip tariant, į miestą atnešami nauji objektai turi betarpiškai derėti su bendra visuma. Paprastai architektai niekada nepasitenkina vien užduoties įvykdymu ją formaliai užrašant, bet stengiasi į kiekvieną iškeltą klausimą pažvelgti kūrybiškai, pro savo prizmę, ieškodami naujų, netikėtų ir įdomių sprendinių. Būtent to iš jų šįkart ir tikimės“, – teigė architektas prof. Jonas Audėjaitis, taip pat priklausantis architektūrinio konkurso komisijai.
Preliminariai skaičiuojama, kad mokslo centras gali kainuoti apie 23 mln. eurų. Didžioji dalis lėšų bus skirta iš Europos Sąjungos fondų. Objekto išlaikymas per metus kainuos apie 2,5 mln. eurų. Planuojama, kad mokslo centrui iš savo veiklos pavyks padengti nuo 80 iki 100 proc. metinių išlaidų. Per metus centre tikimasi sulaukti apie 300 tūkst. lankytojų. Architektūriniame konkurse pasiūlymų laukiama iki rugpjūčio 29 dienos. Planuojama, kad mokslo populiarinimo centras pradės veikti 2018 m.