Mokyklinių autobusų Vilniaus rajone kasmet daugėja
Gruodžio mėnuo – laikas, kuomet žvelgdami atgal aptariame visus metus trūkusius darbus, įgyvendintus tikslus bei pasiektus rezultatus, kurie motyvuoja planuoti naujus iššūkius ateinantiems metams.
Švietimas – Vilniaus rajono savivaldybei yra pagrindinis visuomenės raidos pamatas prisidedantis prie visos Lietuvos ekonominės gerovės formavimo. Gerinti mokinių ugdymo kokybę, kurti palankias mokymosi sąlygas bei formuoti saugią aplinką yra vieni svarbiausių Vilniaus rajono švietimo sistemos tikslų.
2016 metai Vilniaus rajone besimokantiems vaikams bei jų tėveliams buvo ganėtinai palankūs. Šiais metais Vilniaus rajono savivaldybė iš Savivaldybės biudžeto lėšų įsigijo rekordiškai daug – net 7 mokyklinius autobusus, kurių privalumais džiaugiasi Maišiagalos kun. J. Obrembskio gimnazijos, Vilniaus rajono sporto, Zujūnų vidurinės, Eitminiškių, Pakenės ir Rakonių pagrindinių mokyklų mokiniai. Šių autobusų įsigijimas Savivaldybei kainavo 272 650 tūkst. eurų.
Šiais metais dar į keturias Vilniaus rajono įstaigas nukeliavo ir mokiniams bei jų tėvams pavėžėjimo į mokyklą klausimus išsprendė nauji mokykliniai autobusai „Opel Movano“, kurių bendra įsigijimo vertė siekė 144 tūkst. eurų. Šiais mokykliniais autobusais jau į mokyklas keliauja Paberžės šv. Stanislavo Kostkos ir Kalvelių Stanislavo Moniuškos gimnazijų, Medininkų šv. Kazimiero vidurinės bei Kyviškių pagrindinės mokyklų mokiniai. Lėšas įsigyti mokyklinius autobusus skyrė Lenkijos valstybė.
Šiemet Vilniaus rajonui Švietimo ir mokslo ministerija perdavė vieną M2 klasės autobusą „Volkswagen Crafter“, kuriuo nuo vasaros naudojasi Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazija. Šis autobusas ministerijai kainavo 36 149 eurų.
Vilniaus rajono savivaldybėje mokyklinių autobusų skaičius kasmet didėja, dėl ko auga ir pavežamų mokinių skaičius. Šiais 2016-2017 mokslo metais mokykliniais autobusais į mokyklą vyksta daugiau kaip 40 proc. (1 337 mokiniai) visų, toliau kaip 3 km nuo mokyklos gyvenančių mokinių. 2015-2016 mokslo metais iki mokyklos ir atgal mokykliniais autobusais buvo vežami 1 089 mokiniai. 2016 metais vaikams pavėžėti iš viso buvo skirta beveik 330 tūkst. eurų. Būtina pabrėžti, jog Vilniaus rajono savivaldybė paveža ne tik Savivaldybei priklausančių mokyklų mokinius.
Kad mokyklinių autobusų įsigijimas yra puiki ateities investicija neabejoja ir Vilniaus rajono savivaldybės merė Marija Rekst. „Pastebime, jog su kiekvienais metais auga tokių mokyklinių autobusų poreikis ir Savivaldybė prisidėdama prie Švietimo ir mokslo ministerijos įgyvendinamo projekto idėjos, ieško galimybių, kaip jais aprūpinti kuo daugiau mokyklų“, – teigė merė.
Iš viso mokyklinius autobusus jau turi 70 proc. gimnazijų, vidurinių ir pagrindinių mokyklų.
2015 metais iš Savivaldybės biudžeto lėšų įsigyti ir mokykloms perduoti penki nauji mokykliniai autobusiukai: Rukainių, Lavoriškių Stepono Batoro, Rudaminos Ferdinando Ruščico ir Bezdonių Julijaus Slovackio gimnazijoms bei Riešės šv. Faustinos Kovalskos pagrindinei mokyklai. Jiems įsigyti Savivaldybė skyrė 193,5 tūkst. eurų.
Remiantis Švietimo valdymo informacinėje sistemoje pateiktais duomenimis už 2016-2017 mokslo metus, Vilniaus rajono savivaldybė visų Lietuvos rajoninių savivaldybių kontekste užima 1-ą vietą tarp daugiausiai mokyklos autobusų turinčių savivaldybių.
Vilniaus rajono savivaldybės švietimo įstaigos mokiniams pavėžėti šiuo metu iš viso turi 34 mokyklinius autobusus (ŠVIS 2016 m. spalio 1 d. duomenimis – 29 mokyklinius autobusus, į ataskaitą nėra įtraukti vėliau gauti autobusiukai) iš jų: 12 gautų iš Švietimo ir mokslo ministerijos pagal projektą „Tikslinių transporto priemonių (geltonųjų autobusų) įsigijimas“, 13-ą pirktų savivaldybės lėšomis, 4 įsigyti Lenkijos valstybės lėšomis, likusieji – įsigyti iš paramos lėšų bei kitų šaltinių.
Mokykliniai autobusai skirti toliau kaip tris kilometrus nuo mokyklos gyvenantiems mokiniams, priešmokyklinio ugdymo vaikams vežti, specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems mokiniams, taip pat mokiniams, turėjusiems pakeisti mokyklą dėl jos reorganizavimo ar pertvarkymo.
Geltonaisiais mokykliniais autobusais mokiniai ne tik važiuoja į mokyklą ir atgal, bet ir keliauja į ekskursijas, olimpiadas, varžybas ir kitus renginius.