Monografija – didingas rašto paminklas Ramygalos kraštui
Dienos šviesą išvydo ilgai laukta 1 558 puslapių gausiai iliustruota monografija „Ramygala“. Tai – 33-oji šimtatomės monografijų serijos „Lietuvos valsčiai“ knyga, skiriama dabartinio Panevėžio rajono Ramygalos miestui bei jo apylinkėms, patenkančioms į buvusio Ramygalos valsčiaus teritoriją, taip pat Lietuvai svarbiems istorijos įvykiams, jų sukaktims.
Leidykloje „Versmė“ išleista knyga dedikuojama 2018-aisiais sukankančiam Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, tais pačiais metais minimam Ramygalos gimnazijos šimtmečiui, Ramygalos miesto 650 metų jubiliejui, kurį minėsime 2020-aisiais.
Monografijos gamtos, istorijos, etninės kultūros, kalbos, tautosakos, įžymių krašto žmonių skyriuose pasakojama apie šio krašto praeitį nuo seniausių priešistorinių laikų, karių savanorių ir partizanų kovas dėl Lietuvos Nepriklausomybės, jų žygdarbius ir aukojimąsi Tėvynei.
Leidinyje skelbiama lauko tyrimų ir ekspedicijų metu surinkta medžiaga, dokumentai, ramygališkių praeities prisiminimai, aprašomi kalendorinių, tautinių ir religinių švenčių papročiai, apeigos, apžvelgiama šio krašto dainuojamoji ir pasakojamoji tautosaka, analizuojamos tarmės ypatybės, pateikiami žymiausių Ramygalos krašto žmonių veiklos, darbų ir gyvenimo aprašai.
175 monografijos straipsnius parašė didžiulis 108 autorių kolektyvas: mokslininkai, istorikai, ekonomistai, geografai, kalbininkai, muzikologai, etnologai ir šio krašto gyventojai.
Vyriausioji monografijos redaktorė ir sudarytoja – Gražina Navalinskienė, pasiaukojančiai ties šia knyga dirbo daugiau kaip penkerius metus. Pasak jos, Ramygalos krašto istorija tokia turtinga, kad keli šimtai knygos puslapių su parašytais ir visiškai parengtais spaudai straipsniais netilpo į popierinės laidos tomą, nes jo maksimalią pasiektą apimtį riboja spaustuvės įrišimo mašinų galimybės. Šie straipsniai, kartu su visais popierinės laidos straipsniais, bus publikuojami netrukus pasirodysiančioje elektroninėje monografijos laidoje.