Morkakalnyje paminėta Lietuvos žydų genocido diena

Rugsėjo 23 d. Morkakalnyje esančiuose žydų genocido aukų kapuose prisiminta Pakruojo žydų istorija ir likimas.
Renginį vedė Linkuvos KC darbuotoja Aelita Garalevičienė, trumpai šios dienos prasmę ir vietą Lietuvos istorijoje apžvelgė Pakruojo „Žemynos“ pagrindinės mokyklos istorijos mokytoja Vida Kleinotaitė, liūdnomis melodijomis masinių žydų žudynių vietą užpildė Linkuvos KC meno vadovas Simonas Kilius.
Primindama Pakruojo žydų istoriją, mokytoja Vida Kleinotaitė daugiausiai kreipėsi į vaikus, kurie į minėjimą atėjo nešini akmenukais su juose užrašytais žydų vardais. Suaugusieji žino daugiau, svarbu jaunajai kartai išmanyti savo istoriją. Pasak mokytojos, šaltiniai nurodo nevienodą 1941 m. Pakruojyje gyvenusių žydų skaičių – vienuose teigiama, kad jų būta 450, kituose – 550. Skaudžiausia, kad iš to skaičiaus gyvų žydų išliko labai nedaug. Mokytoja taip pat priminė, kad Lietuvos žydų genocido aukų atminties diena susijusi su 1943 m. rugsėjo 23 d., kai buvo likviduotas Vilniaus getas: dalis šio geto kalinių buvo nužudyti Paneriuose, kita dalis pateko į koncentracijos stovyklas, įkurtas nacių okupuotose teritorijose.
Renginyje kalbėjęs mero pavaduotojas Gediminas Grybė ragino neužmiršti skaudžių istorijos pamokų ir pakvietė visus aukų atminimą pagerbti tylos minute. Administracijos direktorė Erika Kižienė pabrėžė, kad skola žydų tautai niekada neužgis, būtina prisiminti šį tragišką istorijos tarpsnį.
„Žemynos“ pagrindinės moksleiviai ant kapų sudėjo akmenukus su vardais, buvo uždegtos žvakutės, renginio dalyviams išdalintos geltonos žvaigždės su hebrajų kalba užrašytais žodžiais. Kaip priesakas liūdnų eglių paunksmėje skambėjo Simono atliekamos dainos žodžiai: „Atšventink meile mano namus“. Tik meile ir tolerancija išperkamos istorijos klaidos.