Muziejus kviečia susipažinti su žymiaisiais R. Rimantienės radiniais
Lietuvos nacionaliniame muziejuje veikianti paroda, skirta žymiosios archeologės, habil. dr. Rimutės Rimantienės šimtmečiui „Ar galima šnekėtis man su jais?“ XXI amžiaus žmogų kviečia į pokalbį su akmens amžiaus žmogumi. Virtualiai jau atidarytą parodą muziejus gyvai aplankyti kviečia atlaisvinus karantino suvaržymus.
Šioje parodoje septyni patys įstabiausi akmens amžiaus radiniai prabyla netikėtomis istorijomis ir atskleidžia, kaip kadaise, prieš tūkstančius metų, priešistorinis žmogus jautė pasaulį. Praėjus daugeliui metų šie artefaktai pirmą kartą atveriami visapusiškam muziejaus lankytojo patyrimui.
Akmens amžiaus laikotarpiui skirta paroda yra padalyta į dvi dalis: vienoje iš jų pristatomas Lietuvos archeologų motina vadinamos R. Rimantienės gyvenimas ir darbai, o kitoje – įstabiausi jos radiniai. Be šių radinių pirmykščio žmogaus pasaulėvaizdį būtume priversti atkurti remdamiesi radiniais iš kaimyninių šalių, o dabar galime džiaugtis turėdami tokius etaloninius eksponatus.
„Šie archeologės R. Rimantienės atrasti radiniai mums suteikia unikalią galimybę suvokti, kokia buvo priešistoriniais laikais Lietuvos teritorijoje gyvenusio žmogaus pasaulėžiūra. Įsivaizduokite, kokį akmens amžiaus žmogų mes nupieštume, jeigu šalia jo neparodytume apeiginių lazdų su briedės galva, kurių visus tris Lietuvoje žinomus egzempliorius surado R. Rimantienė? Šie eksponatai byloja apie to laiko žmogaus tikėjimą į Žvėrių viešpatį. Akmens amžiaus paveikslas nebūtų išbaigtas be puodų, ant kurių pavaizduotos žmonių figūros, šiandien laikomos pirmaisiais siužetinės dailės pavyzdžiais Lietuvoje. Analogų visame Baltijos regione neturintis radinys – raižyta skalūno plokštelė iš Eigulių, kurią žmogus naudojo skaldydamas titnagą, – mums kalba apie akmens amžiaus žmogaus sumanumą ir leidžia pamatyti svarbiausių jo turėtų įrankių komplektą. Iš medžio išdrožta skulptūra dievo-žmogaus veidu liudija apie tuometinėse bendruomenėse veikiausiai vyravusį protėvių kultą, o nedidelis luotelis, galbūt naudotas renkant vandens gėrybes, šiandien archeologams vis dar kelia daugiau klausimų nei atsakymų“, – teigia parodos kuratorė Gabrtielė Gudaitienė.
Paroda „Ar galima šnekėtis man su jais?“ – pirmoji Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda, atidaryta tiesioginės transliacijos būdu. Visą vaizdo įrašą galima pažiūrėti: