Mykolą Vaitkų prisimenant: vyks mokslinė konferencija ir bus atidengta skulptūrinė kompozicija Gargždų parke
Šiemet sukanka 140 metų, kai Gargžduose gimė kanauninkas, poetas, dramaturgas, lietuvių kultūros veikėjas Mykolas Vaitkus. Jau spalio 27-ąją kūrėjo atminimą įamžins atidengta skulptūrinė kompozicija, o geriau pažinti jo asmenybę bei kūrybą pakvies mokslinė konferencija.
Mokslinėje konferencijoje – įžvalgos apie M. Vaitkaus asmenybės ir kūrybos santykį
M. Vaitkus palaidotas JAV, Putnamo kapinaitėse. Čia, ant kuklaus antkapinio paminklo, yra įspaustas užrašas: „Mykolas Vaitkus. Nušvitusi dulkė“. Simboliškai spalio 27 d., kunigo Mykolo Vaitkaus gimimo dieną, Gargždų kino teatre „Minija“ įvyks mokslinė konferencija tokiu pačiu pavadinimu – „Nušvitusi dulkė“.
Konferencijoje savo įžvalgomis dalinsis žymūs lietuvių literatūros ir kultūros tyrinėtojai: dvasininkų atstovas – teologijos mokslų daktaras kunigas Ramūnas Norkus, istorikas Egidijus Miltakis, docentas daktaras Marijus Šidlauskas bei humanitarinių mokslų daktaras Eugenijus Žmuida.
Tyrėjų pranešimus papildys J. Lankučio viešosios bibliotekos išleistos knygos apie šį iškilų kunigą pristatymas. Kaip sako knygos sudarytojas Eugenijus Žmuida, „memuarai – tai galimybė įžengti į didžiulį atminties teatrą – iš vidaus pamatyti Lietuvos gyvenimą caro ir karų laikais, susitikti su Nepriklausomybės metų legendiniais herojais. Knyga „Atsiminimai“ sudaryta iš dviejų dalių: vienoje atskleidžiama M. Vaitkaus asmenybė, o kitoje – jo kūryba (pranešėja – laikinai bibliotekos direktorės pareigas einanti A. Butkutė-Norkevičienė). Knygos leidybą finansavo Klaipėdos rajono savivaldybė, fotografijas pateikė Maironio lietuvių literatūros muziejus.
Atminimą įamžins skulptūrinė kompozicija
Seimas 2023-iuosius yra paskelbęs Mykolo Vaitkaus metais. Įprasminant šią datą Gargždų parke bus atidengta Klaipėdos rajono savivaldybės finansuota išskirtinė skulptūrinė kompozicija. Ceremonijos metu susirinkusieji galės išvysti šokio ir muzikos sintezę, kurią dovanos Šeiko šokio teatro šokėjai (meno vadovė A. Šeiko).
Skulptūros autorius – skulptorius Lukas Šiupšinskas. Skulptūrinė kompozicija primena iškiliojo poeto kambario fragmentą. Kėdžių nugarėlėse pavaizduoti keturi vandenų simboliai, o ant stalo – keturios knygos ir citata, kurią, prisėdus ant kėdžių, bus galima perskaityti.
Tikimasi, jog skulptūrinė kompozicija taps Gargždų miesto gyventojų bei jo svečių traukos objektu ir įprasmins šio talentingo žmogaus gyvenimo ir kūrybos kelią.
Apie asmenybę
Kūrėjo indėlis į dvasinį, politinį ir meno pasaulį nenuginčijamas, o poeto knygos – šiandien tikra bibliografinė retenybė.
Mykolas Vaitkus artimai bendravo su ryškiausiais praėjusio šimtmečio pirmosios pusės politikos, bažnyčios, kultūros ir visuomenės veikėjais – Antanu Smetona, Augustinu Voldemaru, Maironiu, Vaižgantu, Adomu Jakštu-Dambrausku, Sofija Kymantaite-Čiurlioniene, Salomėja Nėrimi, Kipru Petrausku, vėliau – su dauguma išeivijos kūrėjų, ypač Bernardu Brazdžioniu.
Lietuvoje bei išeivijoje jis parašė ir išleido daugiau nei trisdešimt knygų: poezijos, poemų, dramų, apysakų. Poetas yra laikomas estetizmo krypties pradininku Lietuvoje.
2018 m. Mykolui Vaitkui suteiktas Gargždų miesto Garbės piliečio vardas, yra jo vardu pavadinta gatvė.