Nacionalinės ekspedicijos dalyviai lankėsi Parko bibliotekoje
Sausakimšoje Panevėžio m. savivaldybės viešosios bibliotekos Parko filialo salėje LRT televizijos projekto „Nacionalinė ekspedicija“ dalyviai Selemonas Paltanavičius, Simonas Teškevičius bei leidyklos Terra publica direktorė Danguolė Kandrotienė pristatė naująją gamtininko, fotografo , radijo ir televizijos laidų vedėjo, rašytojo S.Paltanavičiaus knygą „Vysla per Lenkiją“. Kaip papasakojo rašytojas vieno iš brangiausių televizijos projektų, iš kurio gimė knygos „Nemunu per Lietuvą“ ir „Vysla per Lenkiją“, įdėjos autorius ir pagrindinė varomoji jėga,- tai LRT žurnalistas ir prodiuseris Edmundas Jakilaitis, o visų kelionių vienas surišantis siūlas – Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė. Pati kelionė Vysla truko 17-18 dienų, o knyga buvo rašoma tris keturis mėnesius dar kartą keliaujant tomis vietomis. Plaukimas tikrai nebuvo poilsis, dvi savaites plaukė su lietumi, o keletą dienų ir su baisiu lietumi. Teko pirkti šiltas striukes, nes sustirdavo lyg medinukai. Buvo naktis, kai palapines vėjas nuplėšė, o kai kas atsibudo baloje. Tačiau viską atpirkdavo šiltas žmonių sutikimas, neišdildomi įspūdžiai, bendrumo, pasididžiavimo mūsų valstybe jausmas, atrandant mažai pažintą Lietuvos dalį Lenkijoje ar Baltarusijoje. S.Paltanavičius negailėjo šiltų žodžių ir kartu plaukusiems dryžuotiems keliautojams , ir mėlyniesiems, tai yra visam pagalbiniam personalui bei operatoriams. Kapitonas Simas Knapkis, -žmogus , kurį ir saulė kaitino, ir lietus skalbė. Zita Kelmickaitė – unikali asmenybė, galinti sukurti siužetą iš nieko. Edita Mildažytė , kaip ir visi dirbantys laive, dirba galva ir randa išeitis iš visokių situacijų. Virėjas Mantas, kuris turi savo specialų autobusiuką, – tikras virtuvės dievas, jis ir duoną kelionėje iškepa, ir putėsius suplaka, ir kelis karštus patiekalus paruošia. Tik Baltarusijoje jam būdavo problema surasti įvairesnio maisto. Ekspedicijoje dalyvavę vaikai, ją ištvėrė gerai, neniurzgėdami, keldavosi su visais labai anksti.
VU Istorijos fakulteto magistrantas Simonas Teškevičius išdavė paslaptį, kas gi buvo tame profesoriaus Alfredo Bumblausko portfelyje, kurį jis vis padėdavo panešti,- ogi daug ir sunkių knygų. Simonas pasiūlė klausytojams pažiūrėti į Lenkiją kitu kampu, juk daug smagiau važiuoti ten ne apsipirkti, o rasti lietuviškų sąsajų. Ten yra tiek daug ką pamatyti, daugybė raudonplyčių pilių, – kryžiuočių ordino palikimas.
Paklausti apie būsimąją kelionę, svečiai atsakė, kad laukia pašėlusiai įdomi, bet dėl didelio karščio fiziškai sunki ekspedicija. Planuojama rytiniu Lenkijos pakraščiu nukeliauti iki Černobylio, vėliau į Dneprą nuleisti „Vytautą Dydįjį“ ir per visą Ukrainą plaukti iki Juodosios jūros.