Nalšios žemės Kačėniškės piliakalnio paslaptys
Ignalinos viešoji biblioteka, įgyvendindama projektą ,,Piliakalnių istorija žadina vaizduotę“ rugpjūčio 18 d. pakvietė Ignalinos ir Švenčionių krašto visuomenę į pažintinę kelionę Sirvėtos regioniniame parke ir ant Kačėniškės piliakalnio. Organizuota atvira pamoka „Praeities paslaptys“.
Šias veiklas, kaip projekto partneris, organizavo Švenčionių rajono Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro direktorius Kęstutis Lisauskas kartu su Sirvėtos regioninio parko direktore Romualda Baranauskienė, specialistais Mariumi Semaška, Tatjana Ivanova, Jolita Garbuliene ir PaveluTrusovu.
Kad galėtume pajusti Ignalinos ir Švenčionių krašto išskirtinumą, nuvykome pas kaimynus, į Sirvėtos regioninį parką. Pažinti ir susipažinti su jo savita atsiradimo istorija, kraštovaizdžiu. Nalšios žemė metraščiuose minima dar nuo VIII a., akcentuojant, kad šioje senosios Lietuvos dalyje gyvenę aukštaičiai vėliau ir sukūrė Lietuvos valstybę. Ši žemė, kurios dalis yra ir Sirvėtos regioninis parkas, apipinta mitais, legendomis. Marius Semaška supažindino su Mitologinio tako pradžia– Sirvėtos regioninio parko lankytojų centre įrengta vidaus ekspozicija „Mitologija“, pristatančia regioninio parko vertybes. Kelionė tęsėsi pasivaikščiojimu mitologiniu pėsčiųjų taku Šventos kaime. Pastarojo ilgis – apie 1,3 km. Takas nuvedė Šventos miško link, kur matosi dvarvietės tvenkinys. Čia puikuojasi 17 Dievybių ir mitinių būtybių skulptūrų: Lazdona, Kelukis, Žemyna, Javinė, Upinis, Kremata, Aušlavis, Žvėrūna (Medeina) ir Zuikių dievas, Žemėpatis, Girinis, Gabija, Ežerinis, Veliona, jas sukūrė žinomi Lietuvos skulptoriai. Lankytojų patogumui take įrengti suoliukai, informaciniai stendai. Pasivaikščiojimas šiuo taku priartina žmogų prie gamtos, padeda pajusti praeities dvasią ir suvokti, kokia svarbi ir nepaaiškinama gamta buvo senovės lietuviams, kurioje jie atrado savo dievus.
Po pasivaikščiojimo lietuviškų dievybių taku Gamtos mokykloje projekto dalyvių laukė viktorina ,,Augalų pasaulis“, kurioje smagiai varžėsi keturios komandos. Nugalėtojais tapo projekto dalyvių komanda „Maumas“ (Gražina, Gertrūda, Liubov, Onutė), joms buvo įteiktos Sirvėtos regioninio parko dovanėlės.
Edukacinė kelionė pratęsta ant Kačėniškės piliakalnio, kuris taip pat daug byloja apie Nalšios žemėse gyvenusių žmonių buitį, papročius. Apie tai ir daugelį kitų įdomių dalykų susirinkusiems papasakojo Sirvėtos regioninio parko vyr. kraštotvarkininkas Marius Semaška.
Piliakalnis tikrai įspūdingas savo dydžiu ir nuo jo atsiveriančiais vaizdais! iš rytų jį juosia Mergežerio ežeras, iš vakarų ir pietų – pelkė ir pelkėtos žemumos, iš šiaurės – gili dauba, kuria teka Mergežerio upelis. Pasakojama, kad seniau ežero pakrantėje buvo troba, kur gyveno trys seserys, tačiau jos nuskendo. Seni žmonės sako: „Neik, neik ti, untraukstanažeran. Čia gi trys mergas nuskenda“. 2013 m. piliakalnis sutvarkytas ir pritaikytas lankytojams. Tvarkymo metu, atlikus žvalgomuosius archeologinius tyrimus, buvo užfiksuotidu kultūrinio sluoksnio horizontai, leidžiantys daryti išvadą, kad piliakalnis buvo apgyvendintas dviem etapais – vėlyvosios brūkšniuotosios keramikos laikotarpiu (I tūkst. pr. Kr. pabaiga) bei ankstyvosios grublėtosios keramikos periodu (I tūkst. pradžia – I tūkst. vidurys).
Dėkojame mūsų projekto partneriams Švenčionių rajono Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centrui, jo direktoriui Kęstučiui Lisauskui, Sirvėtos regioninio parko direktorei Romualdai už svetingumą, specialistams Mariui, Tatjanai ir Jolitai už praeities paslapčių ir žoliavimo ypatumų perteikimą bei Pavelui už skanią žuvienę, informaciniams partneriams Viešajai įstaigai „Mūsų Ignalina“ ir Uždarajai akcinei bendrovė „Nauja vaga“, kurie visada su mumis. Ačiū!
Viso projekto metu vyksta savarankiško fotografavimosi sesija „Nuo piliakalnio iki piliakalnio“. Nuo kovo 6 iki rugpjūčio 28 dienos darykite amenukes ant Ginučių, Puziniškio, Linkmenų, Taurapilio, Kačeniškės piliakalnių. Jas siųskite el. paštu biblioteka@ignalinosvb.lt. Asmenukės bus publikuojamos Ignalinos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos svetainėje www.ignalinosvb.lt ir bibliotekos „Facebook“ paskyroje. Gražiausios asmenukės papuoš informacinius stendus apie piliakalnius. Projekto blogas http://ignalinosvb.blogspot.lt/
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.