Namų valymo pagrindai: instrukcijos ir patarimai

Namų tvarkymas žmonėms sukelia labai skirtingas emocijas. Vieniems tai yra vienas nemėgstamiausių darbų, o kitiems – savotiška meditacija leidžianti pailsėti nuo varginančio darbo prie kompiuterio kiekvieną darbo dieną. Bet kokiu atveju labai pravartu sudaryti namų tvarkymo planą, kad šis procesas vyktų kaip galima sklandžiau. Žinoma, kalbame ne apie kasdieninį namų švaros palaikymą, o apie generalinę tvarką.
Esminės namų tvarkymo taisyklės
Kaip ir bet kuris kitas darbas, taip ir namų tvarkymas reikalauja bent minimalių žinių ir patirties. Jeigu tvarkymosi metu jums dažniausiai kyla chaoso fiesta, o rezultatai vistiek nedžiugina, visuomet galima pasimokyti iš profesionalių valytojų. Vienas iš būdų – užsakyti valymo paslaugas ir stebėti, kaip dirba profesionalai. Šie darbuotojai gana noriai dalijasi patarimais. Anot jų, egzistuoja viena labai svarbi taisyklė – bet kurią namų patalpą reikia pradėti valyti nuo sunkiausių darbų, o dulkes ir paviršių plovimą pradėti nuo viršaus ir užbaigti grindinmis.
Taigi, pirmiausia pasiruoškite reikalingas valymo priemones: valiklius, šluostes, kempinėles ir kt. Generalinę namų tvarką patartina vykdyti tokia seka:
- Langų plovimas. Tai bene sunkiausias namų ruošos darbas, tad patariama pradėti nuo jo. Specialistai pataria išvalyti visų namų erdvių langus, o ne atskirai tvarkant kiekvieną kambarį.
- Virtuvės tvarkymas. Ši namų erdvė taip pat reikalauja nemažai pastangų norint viską idealiai sutvarkyti. Viryklė, orkaitė, mikrobangų krosnelė, kavos aparatas, maisto produktų spintelės – darbo išties namažai.
- Miegamasis ir svetainė. Darant generalinę tvarką svarbu šiuose kambariuose nuvalyti visus veidrodžius, šviestuvus ir išvalyti spintas bei komodas. Gali tekti susidurti su nemažu nereikalingų daiktų ir drabužių atsikratymo iššūkiu. Visi žinome, kaip sunku yra išmesti pamėgtus, bet jau ilgai nenaudojamus drabužius. Vadovaukitės gerai žinoma taisykle – jeigu šio drabužio nedėvėjote nė karto per metus, vadinasi, jis jau nebereikalingas.
- Vonios kambarys ir tualetas. Vienas svarbiausių šių patalpų darbų – vonios, dušo kabinos ir klozeto šveitimas. Nuo jų ir pradėkite tvarkymą.
- Vaikų kambariai. Žinoma, jeigu vaikai dar nesulaukę paauglystės, patikėti jiems langų valymą ar kitus daugiau įgūdžių reikalaujančius darbus tikrai nepatartina. Tačiau sudėlioti daiktus į vietas, nušluostyti dulkes nuo pasiekiamų paviršių jie tikrai gali. Tai bus reali pagalba jums ir taip mokysite vaikus palaikyti švarą savo privačioje erdvėje.
- Prieškambaris ir koridorius. Šiose patalpose susikaupia daugiausia purvo, kuris atnešamas su avalyne iš kiemo. Neignoruokite to ir labai kruopščiai išvalykite visus vidinius ir išorinius paviršius, nes būtent iš prieškambario visi nešvarumai patenka į kitus kambarius.
Tinkamiausios priemonės generalinei tvarkai
Be abejonės, kiekviena šeimininkė yra atradusi tinkamiausias priemones namams tvarkyti. Vis tiek pasidalinsime profesionalių valytojų rekomendacijomis, kokios priemonės labai palengvina namų švarinimo procesą.
Pirmiausia, apie šluostes ir kempines. Itin šiurkščias kempines naudokite tik mažiau jautriems paviršiams šveisti. Langams, veidrodžiams ir kitiems ypatingo šveitimo reikalaujantiems paviršiams žmonės dažnai naudoja popierinius rankšluosčius ar jau nenaudojamus drabužius: medvilninius rankšluosčius, marškinėlius ir kt. Profesionalai pataria to nedaryti. Nepagailėkite šiek tiek lėšų ir įsigykite mikropluošto šluostes. Jos puikiai blizgina langus ir veidrodžius. Tuo tarpu, popieriniai rankšluosčiai ar nudėvėti medvilniniai rūbai ant paviršių palieka pūkelių.
Kokių valiklių jums prireiks atliekant generalinę tvarką? Valymo įmonių darbuotojai pateikia tokį sąrašą:
- Kalkių valiklio virtuvei ir vonios kambariui.
- Unitazo valiklio.
- Grindų plovimo priemonės.
- Langų valymo priemonės. Galite naudoti ir namuose gamintus tirpalus, kurie sudaromi iš citrinos sulčių, acto, sodos ir vandens. Receptus, kaip pasigaminti tokius valiklius, nesunkiai rasite internete.
- Švelnios priemonės dulkėms valyti. Tačiau galite naudoti tiesiog šiltu vandeniu sudrėkintą mikropluošto šluostę.
- Pagal poreikį gali prireikti nerūdijančio plieno paviršių valiklio, orkaitės ir grilio valiklio, televizorių ir kompiuterių ekranų valiklio, sunkiai nuvalomų dėmių valiklio.