Narkotinių medžiagų žalos mažinimas Visagine
Narkotikai ir su jų vartojimu susijusios problemos pastaruoju metu kelia nemažų rūpesčių visuomenei. 2015 m. žalos mažinimo programoje Visagine pacientų registre jų yra per 90. Kiek vartojančių asmenų yra mieste, tikslių duomenų nėra, užfiksuojami tikrai ne visi atvejai, matoma tik ledkalnio viršūnė. Žalos mažinimo programos – šansas, kuriantis galimybes narkotikus vartojantiems žmonėms sumažinti atskirtį, pabandyti grįžti į visuomenę, sulaukti paramos, galimybių bent sumažinti priklausomybės nuo narkotikų sukeltas sveikatos, socialines ir kitas problemas.
Žalos mažinimo programos yra skirtos ne tik vartotojams, bet ir visuomenei, jos padeda sumažinti su narkotikų vartojimu ir rizikingu elgesiu susijusias neigiamas medicinos, socialines, ekonomines, teisines pasekmes. Besišvirkšdami narkotikus, vartotojai platina ŽIV bei hepatitų B ir C virusus. Šių ligų gydymas kainuoja labai daug. Ilgiau vartojantis narkotikus praranda darbą, šeimą. Pinigai kvaišalų dozei įsigyti dažniausiai gaunami nusikalstamu būdu. Visa tai kainuoja. Kainuoja daug… Tačiau gal visuomenei neapsimoka rūpintis tais užribyje atsidūrusiais žmonėmis? Klausimas tik retorinis.
Nuo 2015 m. birželio mėnesio Raudonojo Kryžius Visagino skyrius tęsia prieš kelerius metus pradėtą projektą „Narkotinių medžiagų žalos mažinimas Visagine“. Projektas finansuojamas iš Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro programos lėšų, programai iki š. m. pabaigos skirta 6000 eurų. Žemo slenksčio paslaugų kabinete teikiamos paslaugos, skirtos švirkščiamąsias narkotines ir psichotropines medžiagas vartojantiems asmenims, siekiant sumažinti galimas su narkotikų vartojimu ir rizikinga elgsena susijusias neigiamas medicinines, socialines, ekonomines, teisines pasekmes visuomenei ir asmeniui. Visagino kabinete dirbantys specialistai įsitikinę, kad žalos mažinimas – galimybė keistis ir vartotojui, ir visuomenei.
Žemo slenksčio paslaugos – kabinete teikiamos paslaugos, taip pat siekiant užtikrinti pirmąjį narkotikų vartotojų ir jų artimųjų kontaktą su sveikatos priežiūros ir socialinės sistemos darbuotojais. Jie betarpiškai bendraudami su pacientais siekia įgyvendinti pagrindinius žalos mažinimo uždavinius:
• užmegzti ir palaikyti ryšius su paslaugų gavėjais, jų partneriais, šeimos nariais ir teikti jiems bei jų partneriams informaciją apie sveikatos priežiūros, socialinių paslaugų ir teisinių konsultacijų prieinamumą;
• motyvuoti paslaugų gavėjus atsisakyti narkotikų vartojimo ir mažinti rizikingą elgseną, tirtis, o prireikus gydytis;
• nukreipti ar informuoti paslaugų gavėjus, kur galima gauti sveikatos priežiūros, socialines paslaugas, teisines konsultacijas bei įtraukti juos į reabilitacijos, resocializacijos ir integracijos į visuomenę programas, nukreipti į anonimines savipagalbos grupes;
• mažinti aplinkos taršą ir žalą visuomenei, skatinant paslaugų gavėjus nemėtyti panaudotų, potencialiai užterštų švirkštų ir adatų į aplinką bei skatinti naudotas adatas ir švirkštus atnešti į kabinetus, kuriuose jie surenkami ir nukenksminami;
• mokyti paslaugų gavėjus, jų partnerius, šeimos narius infekcijų ir priklausomybės nuo narkotikų klausimais;
• teikti vartotojams kitas paslaugas.
Visos šios žemo slenksčio paslaugos čia anonimiškos, nereikalaujama asmens dokumentų ir prisirašymo prie gydymo įstaigos. Kreiptis gali narkotikų vartotojai ir kiti priklausomybę turintys asmenys, jų šeimos nariai. Jiems bus suteiktos konsultacijos, keičiami švirkštai ir adatos, dalijamos apsaugos priemonės, sterilūs šluostukai, tvarsliava. Taip pat teikiama informacija, kur galima atlikti greituosius testus dėl ŽIV bei hepatitų virusų, narkotikų vartojimo.