Naujame socialinių paslaugų plane – plėtra ir naujovės
Patvirtinusi naują Socialinių paslaugų planą, Klaipėdos rajono savivaldybė pereina į kitą etapą – socialines paslaugas pirks iš nevyriausybinių organizacijų, socialinio verslo. Tokiu žingsniu siekiama praplėsti teikiamų paslaugų spektrą, suteikti klientams didesnį pasirinkimą ir dar kokybiškesnę pagalbą. Pasak rajono mero, šiuo sprendimu norima užsitikrinti kuo daugiau paslaugų teikėjų ir taip spręsti šiuo metu esamas problemas, kaip, pavyzdžiui, didesnė pagalba žmonėms, gyvenantiems kaimiškose vietovėse.
Socialinių paslaugų rajone trūksta
Augantis rajono gyventojų skaičius didina ir socialinių paslaugų poreikį. Praėjusiais metais atlikus apklausą paaiškėjo, kad gyventojams svarbiausia gauti pagalbą į namus, socialinę globą, būsto pritaikymą, transporto paslaugą ar dienos socialinę globą. Dalis šių paslaugų teikiamos Savivaldybės biudžetinių įstaigų, tačiau poreikis gerokai didesnis, ypač kaimiškose vietovėse. Be to, trūksta ir tokių socialinių paslaugų, kaip apgyvendinimas apsaugotame būste ar savarankiško gyvenimo namuose, maitinimo organizavimas.
Siekiant šią situaciją keisti ir plėsti paslaugų bei jas gaunančių klientų ratą, šiemet atlikta išsami analizė dėl socialinių paslaugų išvystymo ir poreikio Klaipėdos rajone. Konstatuota, kad ribotos Savivaldybės finansinės galimybės, darbuotojų stoka biudžetinėse įstaigose, trūkumas patalpų, automobilių, skirtų vežti neįgaliems gyventojams, ir net paslaugų teikėjų nebuvimas neleidžia užtikrinti ir patenkinti gyventojų poreikio.
Tad naujajame Socialinių paslaugų plane iškeltas konkretus tikslas – pereiti prie paslaugų asmens šeimoje ir bendruomenėje, siekiant kuo ilgiau užtikrinti paslaugas gaunančių gyventojų buvimą jų įprastoje gyvenamojoje aplinkoje, didinti neįgaliųjų savarankiškumą.
Naujovė: perkama ne paslauga, o rezultatas
„Paprastai sakant, įsivertinę esamą situaciją ir matydami poreikį mes galėjome išgrynininti esminius tikslus. Toliau tęsime projektų įgyvendinimą, bet tuo pačiu ir vystysime jau esamų ir naujų paslaugų plėtrą. Vienas paslaugas Savivaldybė pirks, kitas įsigis. Tad kai kurios paslaugos bus plėtojamos ne per Savivaldybei pavaldžias biudžetines įstaigas, o ieškant kitų paslaugų teikėjų, kurie, manau, turėtų padėti išspręsti esamas problemas, ypač kaimiškose vietovėse. Esminis idėjos tikslas – kad yra perkamos ne paslaugos, o rezultatas“, – sako rajono meras Bronius Markauskas.
Vienas iš pavyzdžių – neįgaliųjų savarankiškumo didinimas. Norima skatinti jų įsidarbinimą, didesnę integraciją į visuomenę. Tad jau kitų metų pabaigoje tikimasi įvykdyti poveikio pirkimą, kad proto negalią ir psichikos sutrikimų turintys gyventojai būtų mokomi gyventi savarankiškai, įtraukiami į darbo rinką.
Intensyvi paslaugų plėtra
Pagalba į namus ir dienos socialinės globos paslaugos – dar vienas prioritetas. Sėkmingai įgyvendinus pirkimą, šias paslaugas papildomai gautų dar arti keturių dešimčių rajono gyventojų. Bus plečiamas ir asmeninės higienos ir priežiūros organizavimas, o dviejose seniūnijose planuojama įsteigti ir naujus vaikų dienos centrus.
„Būtina užtikrinti ir transporto organizavimo paslaugas, kurias teikia Savivaldybės biudžetinės įstaigos. Tačiau sieksime jas palaipsniui perduoti nevyriausybiniam sektoriui. Pirmiausia, pervežimą tų gyventojų, kuriems reikalingos hemodializės ligoninėje, sunkios būklės asmenų, kuriems nereikalinga skubioji medicininė pagalba, pervežimą iš asmens sveikatos priežiūros įstaigos į namus ar atvirkščiai“, – teigia meras.
Dėmesys – vaikams ir senjorams
„Kitas labai svarbus tikslas – užtikrinti reikiamą pagalbą senyvo amžiaus asmenims, neįgaliesiems ir vaikams institucijose. Kalbant apie vaikus, bus plėtojama vaikų dienos centrų infrastruktūra. Priekulės vaikų dienos centras iki 2021 m. spalio galo bus perkeltas į didesnes, suremontuotas ir asmenims su negalia pritaikytas patalpas. Papildomai bus galima priimti dar 16 vaikų“, – sako mero pavaduotoja Violeta Riaukienė.
Didinant asmenų su negalia savarankiškumą, planuojama steigti savarankiško gyvenimo namus.
Kitos senjorams, neįgaliesiems ir vaikams reikalingos paslaugos, kurios neteikiamos rajone, pagal poreikį bus perkamos ir kitų savivaldybių įstaigose.