Nauji vardai atsinaujinusioje atviroje miesto galerijoje
Unikali šiuolaikinio meno galerija po atviru dangumi Open Gallery šį rudenį pasipildė dar penkiais naujais kūriniais. Kartu su iki šiol galerijoje sukurtais darbais – skulptūromis, piešiniais ant sienų, šviesos instaliacijoms, iš viso galerijoje jau išsiplėtė beveik iki 50 kūrinių.
Naujamiesčio veidą jau ketvirtus metus gražinantis tarptautinis projektas pirmą kartą meno kūrinius „apgyvendino“ ne tik buvusio Elfos fabriko teritorijoje, bet ir už jos ribų: dėka Vilniaus miesto inicijuotos programos „Kuriu Vilnių“, naujos galerijos ribos prasiplėtė iki pat Stoties rajone esančios Šopeno gatvės.
Tradiciškai atliepdami pagrindinę galerijos koncepciją – laisvės ir nepriklausomybės, atgimimo idėjas – savo darbus piešė kūrėjai iš skirtingų Lietuvos miestų – Linas Kaziulionis KArt7, Artur Širin Ettoja (Vilnius), Timotiejus Norvila Morfai (Kaunas), Salvija Vaičikonytė (Panevėžys) ir Jolita Puleikytė Jolita ONline (Šiauliai). Menininkų darbuose – ne tik savitas išskirtinis kūrybinis braižas, bet užšifruotos įdomios atsiradimo istorijos ar piešiniams „pavesta“ tam tikra misija.
Galerijos senbuvis – ryškus šių dienų menininkas Linas Kaziulionis savo kūrinį „Menininkas“ realizavo net trijose dimensijose. Ryškus kūrybinį veržlumą pulsuojantis kūrinys prie pat Open Gallery įėjimo nuo šiol pasitinka atvykstančius ir kviečia pasinerti į spalvingą gatvės meno pasaulį.
Švitrigailos gatvės praeivius pradžiugins įsimintinas Timotiejaus Norvilo Morfai neo klasikiniu stiliumi pavaizduotas epizodas iš traukinių pervažos budėtojos gyvenimo. Skambiu „Pervažos epo“ pavadinimu ant beveik 100 kvadratinių metrų ploto senos tvoros išsidėstęs piešinys organiškai įsiliejo į miesto kraštovaizdį. Kūrinys išsiskiria iš kitų Morfai kūrinių. Jo epicentre – reguliavimo lazdelę tarsi karališką skeptrą laikančios pervažos budėtojos, vaizduojamos tarsi deivės, personažas, dirbantys vyrai, o piešinio stilistika plėtoja komiksų, senųjų animacinių filmų liniją.
Jautrūs ir daugiasluoksniai galerijos teritorijos viduje „apsigyvenę“ Open Gallery debiutančių – menininkių Salvijos Vaičikonytės ir Jolitos Online kūriniai. Stilistiškai darbai tarpusavyje susišaukia prasmėmis: abi menininkės kviečia išgirsti vidinį balsą, tačiau siūlo tai padaryti skirtingai. Jolitos Online kūrinys „Žmonės yra linkę išeiti į dykumas“ kalba apie poreikį išeiti iš savo komforto zonos – į metaforiškąsias dykumas, tuo tarpu Salvija savo piešiniu „Laisvė būti“ primena, kaip svarbu daryti tai, kas kelia džiaugsmą, atrasti užslėptus talentus, leisti sau kurti išjungus visas vidinio kritiko keliamas abejones.
„Šiemet išsikėlėme tikslą „išeiti“ iš buvusio „Elfos“ fabriko vidinės teritorijos, pradėti kurti savo miesto veidą ir už galerijos ribų“, – pasakojo galerijos įkūrėja Živilė Diawara. Tai puikiai pavyko: net trys darbai įgyvendinti išorėje. Vienas jų – kartu su Švietimo mainų ir paramos fondu realizuotas milžiniško Einšteino portretas, kurį nupiešė Artur Širin Ettoja. Menininkas savo kūrinį „ERASMUS + SIENA „NIEKADA NEVĖLU ___________“ tapė norėdamas išsaugoti originalų pastato sienos veidą – rinkosi ryškias spalvas, tačiau plaukiojančias linijas, taip pat stengėsi, kad kūrinys neužgožtų originalios sienos tekstūros, o pats darbas taptų gyva V. Šopeno gatvės dalimi. Kiekvienas, nors trumpam sustojęs prie šio kūrinio, yra kviečiamas susimąstyti apie tai, ką atidėliojo dėl vienokių ar kitokių priežasčių, tačiau norėtų prie savo svajonės sugrįžti. Pasak menininko – naujų dalykų, kad ir kokie jie būtų, imtis niekada nevėlu.
Lapkričio 18 d. rengiamas naujų darbų pristatymo renginys OPEN GALLERY NIGHT’21, kurio metu meno gurmanams ir visuomenei bus pristatyta ir naujieji darbai, ir mobilioji aplikacija su penkiais skirtingais audio turais, o visoje teritorijoje ir pačiame „Lofte“ vyks intensyvus meninis veiksmas: diskusijos, šiuolaikinio meno performansai, realios ir virtualios parodos, filmo peržiūra, šokio spektaklis, didžėjų ir vidžėjų pasirodymai.
„Kiekvieną kartą ieškome naujų patirčių lankytojams, tad ir šis naujo formato OPEN GALLERY NIGHT’21 – ne išimtis. Subūrėme ryškius šiuolaikinio meno atstovus ir sudarėme kiekvieno meno gurmano dėmesio vertą programą, kurioje dalyvaus menininkai Donatas Norušis, Simonas Nekrošius, Martynas Ivinskas, Eglė Žvirblytė, bus rodomas pasaulio kino festivalius apkeliavęs filmas apie gatvės menininkes „Street Heroines“, Baltijos teatro šokio spektaklis „Vienatvės armija“. Paprastai mūsų galerijoje lankosi dieną, o ateinantį ketvirtadienį pakviesime visus į naktinę šiuolaikinio meno galeriją“, – pasakojo galerijos įkūrėja Ž. Diawara.