Naujojo Seimo priesaikos dieną šalia parlamento rengiama protesto akcija: prieštarauja koalicijai su „Nemuno aušra“
Rinkimus laimėjusiai Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP) tarybos nusprendus formuoti valdančiąją koaliciją su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio Remigijaus Žemaitaičio partija „Nemuno aušra“, ketvirtadienį prie parlamento rūmų rengiama protesto akcija „Dešimt tylos minučių“.
Kaip skelbiama socialiniame tinkle „Facebook“, organizuojamas renginys yra atviras visiems, kurie nepritaria pastarajai koalicinei sutarčiai.
„Mes renkamės, norėdami parodyti, kad yra žmonių, kurie mano, jog politikoje privalo būti raudonos linijos ir padorumo kriterijai. Viena iš jų – nulinė tolerancija antisemitizmui“, – rašo protesto organizatoriai.
Skelbiama, kad ketvirtadienį, kai parlamento rūmuose prisieks naujasis Seimas, protesto dalyviai kreipsis į socialdemokratus, demokratus „Vardan Lietuvos“ ir šalies prezidentą Gitaną Nausėdą, prašydami pokyčių koalicijoje.
„Jūsų veiksmai jau padarė didžiulės žalos Lietuvos reputacijai, tai rodo užsienio politikų reakcijos ir straipsniai tarptautinėje žiniasklaidoje. Šio pėdsako nebeištrinsite, bet dar galite jį sušvelninti. Kreipiamės ir į Lietuvos Respublikos prezidentą: jūsų autoritetas tarp rinkėjų galėtų tapti pokyčio dalimi“, – skelbiama socialiniame tinkle.
Protesto metu susirinkusieji planuoja tylos minutėmis pagerbti vertybes, kurias, anot organizatorių, formuojama koalicija pasiruošusi paminti: politinį padorumą, Lietuvos tarptautinę reputaciją, kadaise sunaikintų Lietuvos piliečių žydų atmintį, dalintų pažadų ir pareiškimų patikimumą.
Kritiką dėl R. Žemaitaičio išsakė ir Izraelis: antisemitinių pažiūrų politikai neturėtų priklausyti jokiai svarbiai politinei jėgai
Remigijaus Žemaitaičio vadovaujamos partijos „Nemuno aušra“ įtraukimas į valdančiąją koaliciją sulaukia vis daugiau tarptautinės kritikos. Šeštadienį savo poziciją dėl priimto sprendimo išreiškė ir Izraelio ambasada Lietuvoje, skelbia 15min.lt.
„Izraelis visada laikėsi nuomonės, kad antisemitinių pažiūrų politiniai veikėjai neturėtų priklausyti jokiai svarbiai politinei jėgai. Norėtume dar kartą patvirtinti šią poziciją, ypač kai stebime antisemitizmo augimą Europoje, įskaitant ir pastarosiomis dienomis“, – rašoma ambasados pareiškime, perduotame portalui.
„Tikime, kad Lietuvos tvirtas įsipareigojimas kovoti su visų formų antisemitizmu yra nepalaužiamas nepriklausomai nuo jokių politinių aplinkybių. Būsime Lietuvos partneriai šiose pastangose“, – teigiama pareiškime.
JAV žydų komiteto Tarptautinių reikalų direktorius kreipėsi į G. Palucką dėl koalicijos su „Nemuno aušra“: pasirinkite kitą kelią
Amerikos žydų komiteto Tarptautinių reikalų departamento direktorius rabinas Andrew Baker kreipėsi į socialdemokratų kandidatą į premjerus Gintautą Palucką prašydamas socialdemokratų atsisakyti koalicijos su Remigijaus Žemaitaičio partija „Nemuno aušra“. Jis tvirtina, kad valdžia, kurioje veiktų ši partija, padarytų nepataisoma žalą Lietuvos tarptautinei reputacijai.
„Jei šie (koalicijos – ELTA) planai bus įgyvendinti, jo (R. Žemaitaičio – ELTA) pažiūros taps jūsų pažiūromis, o jo neapykantos persmelkti antisemitiški ir prieš Izraeli pasisakymai taps jūsų. Jūs vadovausite Vyriausybei, kuri nepanaši į bet kurią buvusią prieš tai. Tai būtų Vyriausybė, kurios mes ir mūsų draugai JAV ir pasaulyje negalėtų palaikyti. Tokia Vyriausybė padarytų nepataisomą žalą Lietuvos tarptautinei reputacijai“, – rašome laiške, su kurio turiniu susipažino ELTA.
„Jeigu suprantu teisingai, tai ne galutinis sprendimas. Todėl skatinu jus, kol dar liko laiko, atsisakyti šio sprendimo ir pasirinkti kitą kelią“, – prašė A. Baker.
Laiške jis pabrėžia, kad Amerikos žydų komitetas ir jis pats nuo pat Sovietų Sąjungos griūties palaikė demokratinės Lietuvos nepriklausomybę ir jos prisijungimą prie NATO. Taip pat, laiške tvirtino A. Bakeris, komitetas palaikė bendradarbiavimo tarp JAV ir Lietuvos stiprinimą.
A. Baker laiške pabrėžė, kad bendradarbiavo su ankstesnėmis Lietuvos Vyriausybėmis ir prezidentais kovojant su antisemitizmu, todėl socialdemokratų pasirinkimas į koaliciją pakviesti R. Žemaitaitį sukėlė šoką.
„Per tą laiką (nuo Lietuvos nepriklausomybės pradžios – ELTA) glaudžiai bendradarbiavau su visomis Vyriausybėmis, bendromis pastangomis adresuojant Holokausto palikimą ir kovojant su antisemitizmu. Tai apėmė dažnas ir atviras diskusijas su premjerais, tarp jų ir velioniu Gediminu Kirkilu, kurį laikiau geru draugu. Didžiuojuosi, kad prieš du dešimtmečius mane apdovanojo Prezidentas V. Adamkus, o praėjusią vasarą – Prezidentas Nausėda už darbą puoselėjant Lietuvos ir žydų bei Lietuvos ir Amerikos santykius“, – rašoma laiške.
„Per šiuos daugelį metų tikrai buvo nesutarimų. Tačiau niekada neturėjau pagrindo abejoti esminiu šių Lietuvos lyderių sąžiningumu ar jų įsipareigojimu kovoti su antisemitizmu ir nepritarti Holokausto neigimui“, – tvirtinama tekste.
Socialdemokratų taryba šeštadienį pritarė koalicinei sutarčiai su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir partija „Nemuno aušra“. Minėtų trijų politinių jėgų koalicija naujajame Seime turės užtikrintą daugumą – 86 iš 141 mandato.
Dar prieš rinkimus LSDP lyderiai tikino, jog koalicija su „Nemuno aušra“ yra neįmanoma. Tą partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė, iš pradžių ketinusi vadovauti ir būsimai Vyriausybei, patvirtino ir po pirmojo rinkimų turo.
Pernai R. Žemaitaitis paskelbė antisemitinius, tautinę nesantaiką kurstančius įrašus socialiniame tinkle „Facebook“ bei visuomenės informavimo priemonėse – Seimo komisijos, svarsčiusios apkaltos klausimą, manymu, tokiais veiksmais politikas galimai sulaužė Seimo nario priesaiką, šiurkščiai pažeidė Konstituciją.