Naujus mokslo metus pasitinka geromis žiniomis
Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Violeta Riaukienė džiaugiasi, kad rugsėjis pasitinkamas geromis žiniomis, naujomis bei tradicinėmis iniciatyvomis, aktualiomis ne tik pedagogų bendruomenei, bet ir ikimokyklinukams, moksleiviams bei jų tėvams.
Viena iš Jūsų kuruojamų sričių – švietimas. Kokios svarbiausios gerosios žinios šioje srityje pasitinkant naujus mokslo metus?
Švietimo reikmėms kasmet iš savivaldybės biudžeto skiriama apie 19 mln. eurų, o tai yra daugmaž pusė visų į biudžetą surenkamų lėšų. Akivaizdu, kad švietimas yra prioritetinė savivaldos sritis, džiaugiuosi, kad investuojame į vaikų ugdymą taip kurdami sėkmingesnę ateities Lietuvą. Svarbu, kad investuojame ne tik į ugdymo įstaigų pastatų, patalpų atnaujinimą, bet ir į tėvų bei specialistų ugdymą, prieinamesnę psichologinę pagalbą įstaigose, skatiname įvairias iniciatyvas, prisidedame kurdami geresnę atmosferą kolektyvuose.
Geros naujienos prieš mokslo metų pradžią pasiekė Gargždų „Kranto“ ir Kretingalės lopšelio-darželio bendruomenes. Šios įstaigos tapo Švietimo ir mokslo ministerijos inicijuoto geriausiai savo edukacines erdves tvarkančių švietimo įstaigų apžiūros-konkurso 2016 metų nugalėtojomis. Konkursu siekiama aktyvinti mokyklų tikslingą, darnų, estetišką edukacinių erdvių kūrimą ir kūrybišką jų naudojimą ugdymo procesui organizuoti.
Šiemet rugsėjo 1-osios šventėje kiekvienoje Klaipėdos rajono mokykloje savivaldos iniciatyva vėl bus pagerbti ir apdovanoti moksleiviai, kurie per praėjusius mokslo metus nepraleido nė vienos pamokos. Džiaugiuosi, kad pernai mano inicijuota akcija, skatinanti pavyzdingai lankyti mokyklą įgyja pagreitį. Šiemet padėkos raštais ir bilietais į kino teatrą „Minija“ apdovanosime daugiau vaikų – 260 moksleivių. Smagu, kad ir savivalda gali prisidėti prie mokinių atsakomybės, pagarbos mokymosi procesui ugdymo.
Šiemet spalį pirmą kartą išrinksime ir Klaipėdos rajono Metų mokytojus. Manau, kad iniciatyva kasmet apdovanoti bei pagerbti po tris geriausiai dirbančius ir mokinių bei jų tėvų mėgstamus bei vertinamus mokytojus – prasminga.
Klaipėdos rajono ikimokyklinėse ugdymo įstaigose vis trūksta vietų visiems lopšelius-darželius norintiems lankyti vaikams. Ar šiemet Savivaldybė įsteigė naujų grupių?
Džiaugiuosi, kad Savivaldybei išsinuomojus higienos normų reikalavimus atitinkančias patalpas nuo naujųjų mokslo metų pradės veikti Priekulės vaikų lopšelio-darželio Derceklių skyrius Dituvoje. Šiame skyriuje sukomplektuotos trys ikimokyklinio amžiaus vaikų grupės, kuriose bus ugdoma daugiau kaip 50 vaikų. Dar trys darželinukų grupės panašiu pricipu veikia ir savivaldybės išnuomotose patalpose Ginduliuose.
Lapių ir aplinkinių kaimų gyventojams nuo rugsėjo taip pat nebereikės vežti savo atžalų į Vėžaičių ar Gargždų ikimokyklines įstaigas, nes mokykloje įrengta darželio grupė, kurioje bus ugdomi 3−6 metų vaikai.
Savivaldybės tarybai priėmus sprendimą iš dalies kompensuoti išlaidas privačiose ikimokyklinėse įstaigose ugdomiems vaikams, Savivaldybė šią galimybę jau suteikė 28 rajono vaikams. Tėvai, kurių vaikai nepateko į Savivaldybės ikimokyklines įstaigas, pageidauja, kad vaikai lankytų privačias ikimokyklines įstaigas Klaipėdoje ir Gargžduose. Gargžduose veiklą pradedantį „Pasakėlės“ darželį pageidauja lankyti 20 vaikų. Privačias ugdymo įstaigas lankančių vaikų tėvams savivaldybė kiekvieną mėnesį skiria kompensaciją − 150 eu už vietą privačiame darželyje rajono teritorijoje ir 100 eu – darželyje už rajono ribų.
Ar daug moksleivių šiemet lankys ne Klaipėdos rajono, o uostamiesčio ugdymo įstaigas?
Kretingalės, Sendvario seniūnijose nėra vidurinį išsilavinimą teikiančių įstaigų, Slengių mokykla-daugiafunkcis centras negali priimti visų pirmokų, kai kuriems vaikams Klaipėdos miesto mokyklos yra gerokai arčiau nei rajono, todėl mūsų Savivaldybė su Klaipėdos miesto savivaldybe pasirašė ūkio išlaidų kompensavimo sutartį dėl jos mokyklose besimokančių rajono mokinių. Administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta komisija pritarė 34 mokinių, nuo rugsėjo pradėsiančių lankyti Klaipėdos miesto mokyklas, ūkio išlaidų apmokėjimui iš Savivaldybės biudžeto.
Siekėte, kad Klaipėdos rajono mokiniams būtų prieinamesnė psichologinė pagalba. Ar visose ugdymo staigose nuo rugsėjo pradės dirbti psichologai?
Labai svarbu, kad šiemet jau visose ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigose naujaisiais mokslo metais bus teikiama psichologo pagalba. Švietimo įstaigose dirba 25 psichologai, 24 iš jų jau yra įgiję psichologijos magistro laipsnį.
Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos sprendimu padidinus psichologų etatų skaičių Pedagoginėje psichologinėje tarnyboje (toliau – PPT), ikimokyklinių įstaigų, mažesniųjų bendrojo ugdymo mokyklų ugdytiniai bei jų šeimos gaus didesnę pagalbą negu anksčiau. Tiek psichologinės pagalbos kokybė, tiek jos apimtis rajono ugdymo įstaigose gerėja, didėja galimybės teikti kokybiškesnę kompleksinę pagalbą vaikams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių, psichologinių problemų.
Jau šešerius metus Klaipėdos rajono savivaldybė skiria finansavimą socialinio ir emocinio ugdymo programų įgyvendinimui švietimo įstaigose. Daugiau nei 50 proc. rajono pedagogų parengti dirbti su LIONS QUEST programomis „Laikas kartu“ (priešmokyklinis ugdymas ir pradinės klasės), „Paauglystės kryžkelės“ (5−8 klasės) ir „Raktai į sėkmę“ (9 −12 klasės). Šiose ir kitose socialinio ir emocinio ugdymo programose dalyvauja 90,6 proc. mokinių. 2008−2016 metais savivaldybė tam skyrė 34 587 eurus.
Vis daugiau tėvų, auginančių vaikus supranta, kad būti tėvais irgi reikia mokytis. Kaip savivalda prisideda prie tėvystės įgūdžių stiprinimo?
2016−2017 mokslo metais tęsiami Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos biudžeto finansuojami mokymai ir renginiai, skirti tėvystės įgūdžiams formuoti, tėvų įtraukties ir atsakomybės už vaiko akademinius pasiekimus, elgesį ir šeimos psichinę sveikatą didinti, mokyklos darbui su tėvais gerinti, mokyklos bendruomenės, seniūnijų socialinių darbuotojų ir darbdavių ryšiui stiprinti įgyvendinant Socialinio ir emocinio ugdymo programas.
Jau rugsėjo 19-ąją ir spalio 24-ąją bus tęsiamas 4 mokymų ciklas tėvystės įgūdžiams formuoti ir stiprinti – „Turintys vaikų ir laimingi“, „Užauginki vaikus laimingus“, „5 vaikų auklėjimo principai“. Lektorius − vedų psichologas, šeimos santykių konsultantas Vaidas Arvasevičius. Kad daugiau tėvų galėtų išgirsti lektorius, paskaitos bus transliuojamos į visus Klaipėdos rajono J. Lankučio viešosios bibliotekos filialus. Rekomenduoju visiems tėvams ir pedagogams išklausyti šias paskaitas ir gauti įkvėpimo kasdieniams rūpesčiams spręsti. Apie paskaitas ir mokymus tėvams informaciją dar ne kartą skelbsime vietos žiniasklaidoje.
Specializuoti mokymai bus vedami ir PPT psichologų mokymui dirbti su psichologo darbui reikalingomis diagnostinėmis ir korekcinėmis priemonėmis. Rugsėjo−gruodžio mėnesiais mokyklų ir PPT psichologai dalyvaus supervizijose, kurias ves psichoterapeutė D. Beniušytė.
Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis finansuojami mokymai mokyklų socialiniams pedagogams ir psichologams, seniūnijų socialiniams darbuotojams, dirbantiems su rizikos grupės šeimomis, mokyklų visuomenės sveikatos specialistams. Šiemet jau vyko mokymai mokyklų socialiniams pedagogams, psichologams ir seniūnijų socialiniams darbuotojams su praktiniais užsiėmimais šiomis temomis: smurtas artimoje aplinkoje, prievarta prieš vaikus, vaikų ir paauglių krizės, savižudybės. Rugsėjį vyks šie mokymai: „Pozityvios tėvystės įgūdžių stiprinimas darbe su rizikos grupės šeimomis“, „Prievarta prieš vaikus: įvertinimas, prevencija ir intervencija“, „Darbas su vaikais, turinčiais elgesio problemų“. Vėliau dar bus organizuojamai mokymai PPT specialistams, visuomenės sveikatos biuro specialistams, mokyklų vadovams.
Kurios ugdymo įstaigos naujus mokslo metus pasitiks atsinaujinusios, kokie remontai ir renovacijos planuojami?
Suremontuotas seniausias Gargždų lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“, Gargždų „Minijos“ progimnazijoje iki rugsėjo 1-osios planuojama baigti kiemo remonto darbus. Pagaliau baigiami Priekulės I. Simonaitytės gimnazijos pastato sienų šiltinimo darbai. Dar šiemet planuojama sutvarkyti ir Kvietinių mokyklos-darželio pastatą. Vyksta Gobergiškės mokyklos rekonstrukcijos projektavimo darbai, planuojama rekonstruoti ir Dauparų darželio pastatą, rengiamasi modernizuoti Agluonėnų pagrindinės mokyklos aktų salę, pakeisti Pėžaičių mokyklos pastato stogo dangą, dalį langų ir durų. Rengiamas projektas rekonstruoti Dituvos pagrindinės mokyklos II pastatą. Prie Plikių Ievos Labutytės pagrindinės mokyklos rengiama futbolo aikštelė. Prie Slengių daugiafunkcinio centro planuojama pastatyti 600 kvadratinių metrų ploto pastatą, kuriame bus 4 darželio grupės ir valgykla.
Visiems šiems projektams skiriamos Savivaldybės ir Valstybės investicijų programos lėšos.
Ko palinkėtumėte naujus mokslo metus pasitinkančiai bendruomenei?
Artėjančios Mokslo ir žinių dienos proga visiems rajono pedagogams linkiu atsidavimo, kantrybės ir kūrybiškumo ugdant ateities Lietuvos kartas. Mokiniams noriu linkėti pažinimo džiaugsmo, naudingų žinių ir patirties, gerų rezultatų ir atsakingumo. Moksleivių tėvams − dėmesingumo, sėkmingo auklėjimo, kantrybės, o visiems kartu – gražaus tarpusavio supratimo ir bendradarbiavimo.
Klaipėdos rajono savivaldybės informacija
Mokymų grafikas:
Rugsėjo 15 ir 16 dienomis vyks 2 profesoriaus psichologo, psichoterapeuto Dainiaus Pūro seminarai „Kitoks vaikas mokykloje ir visuomenėje: kompleksinė pagalba“ ir „Vaikų ir paauglių psichikos sveikata, jos stiprinimas ir sutrikimų prevencija“ seniūnijų socialiniams darbuotojams ir mokyklų socialiniams pedagogams, psichologams, pedagogams, PPT darbuotojams.
Rugsėjo 22 d. bus organizuojamas rajono pedagogų, mokinių, tėvų, seniūnijų atstovų, darbdavių ir rajono politikų forumas „Bendruomenės telkimas saugiai mokyklai ir mokinio ateičiai kurti“.
Rugsėjo 26−27 ir 28−29 dienomis bus organizuojami du 2 dienų seminarai 60-čiai rajono mokyklų klasių auklėtojų „Pagalba šeimai auginančiai vaikus“ paruošta pagal LIONS QUEST socialinio ir emocinio ugdymo programą „Paauglystės kryžkelės“ ir metodinė medžiaga „Tėvų susirinkimo vadovas“, lektoriai dr. Daiva Šukytė, vaikų psichiatras psichoterapeutas Linas Slušnys.
Spalio 4–7 dienomis vyks 4 psichologo E. Karmazos seminarai „Bendravimas ir bendradarbiavimas su tėvais“ (mokytojams ir klasių auklėtojams), „Streso ir įtampos darbe valdymas“ (Seniūnijų socialiniams darbuotojams ir socialiniams pedagogams, psichologams) „Mokyklos vadovo vaidmuo formuojant mokyklos mikroklimatą“ (mokyklų vadovams) „Darbas su vaikais, turinčių elgesio sunkumų“ (Seniūnijų socialiniams darbuotojams ir socialiniams pedagogams, psichologams).
Lapkričio 17 d. paramos vaikams centro direktorė psichologė, psichoterapeutė A. Kurienė ves seminarą pedagogams ir nuotolinę paskaitą tėvams „Paauglys elgiasi netinkamai: kaip kalbėti su juo, kad tai būtų veiksminga“.