Neformaliojo vaikų švietimo programos spektaklis Pajiešmenių pagrindinėje mokykloje
Po pamokų gruodžio 2 d. Pajiešmenių pagrindinėje mokykloje buvo parodytas neformaliojo vaikų švietimo (toliau – NVŠ) programos „Senieji džiaugsmai ir darbai šių dienų akyse“ mokinių spektaklis „Vėlių kelias“. Tai pirmasis mokinių, dalyvaujančių NVŠ programoje, darbas.
Sulaikę kvapą žiūrovai sekė, kas vyksta scenoje, kuri bendroje erdvėje su žiūrovais, todėl dar daugiau sustiprina jausmus ir atrodo, kad tu pats esi veiksmo dalis. Tiesiog neįtikėtina, kad tie išdykę neklaužados dabar susikaupę, rimti, o ne vienai mamai ir ašara nuriedėjo… Vaidyba – galingas empatijos įrankis.
Kalbėti apie mirtį su vaikais dažnoje šeimoje atrodo neįprasta, ir senieji lietuvių laidotuvių, mirusiųjų pagerbimo papročiai nueina į praeitį.
Tačiau reikia papasakoti viską nuo pradžių…
Nuo 2015 m. spalio 1 d. Pajiešmenių pagrindinėje mokykloje veiklą pradėjo Pasvalio rajono savivaldybės tarybos įregistruota ir akredituota NŠV programa, pavadinimu „Senieji džiaugsmai ir darbai šių dienų akyse“, skirta kūrybiškai ugdyti 4–10 klasių mokinius. Programos vadovės – lietuvių kalbos mokytoja Dovilė Bartkutė ir dailės-technologijų mokytoja Jolanta Virbickaitė.
Programos autorėms rūpi etnokultūros išsaugojimas jaunimo (Z kartos) mintyse ir darbuose. Kiekvienam jaunam žmogui (ypatingai Z kartos mokiniui) būtina žinoti lietuvių etnokultūros tradicijas, papročius, kurie yra tautos per šimtmečius sukurti ir iš kartos į kartą perduodami. Dalyvaujant šioje programoje, mokiniams nuolat atnaujinama tautos kultūros vertybių visuma, padedanti išlaikyti tautinį tapatumą, nes XXI a. tautiškumo raiška slopinama. Todėl taip svarbu puoselėti gyvąją etninės kultūros tradiciją per kalbą, šokį, tautodailę, vaidybą. Programoje vykdoma ši etnokultūros tradicija: „Vėlių kelias“. Dalyvaujant programos numatytoje veikloje, etnokultūra mokiniams tampa doros, moralės normų, tikrųjų vertybių diegimo priemone, tautos gyvasties išlaikymu, pagarba žmogaus darbui ir kūrybai, tėviškei. Pažintis su tautodailės kūriniais, liaudies šokiais, teatru teikia papildomos motyvacijos kūrybiškai dirbti komandoje. Išradingai surengta etnokultūros šventė mokyklos bendruomenėje tampa efektyvia priešprieša žiniasklaidos brukamoms kitų šalių šventėms – ypač Helovino.
Programoje dalyvauja daugiau kaip 40 mokinių, jie vykdo įvairią veiklą: vieni vaidina, kiti scenografiją kuria, piešia, meistrauja, bet svarbiausia, kad visi mokiniai turi galimybę saviraiškai pagal savo gebėjimus.