Negalia – gija, jungianti žmones bendrystei
Gruodžio 3-čiąją visas pasaulis mini tarptautinę žmonių su negalia dieną, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į neįgaliųjų žmonių problemas ir jų sprendimo būdus, kurie užtikrintų efektyvią neįgaliųjų integraciją į visuomeninį gyvenimą.
Neįgaliųjų užimtumu ir laisvalaikiu Vilniaus rajone rūpinasi Vilniaus rajono savivaldybei priklausantys Nemenčinės neįgaliųjų dienos užimtumo ir Juodšilių seniūnijos bendruomenės centrai.
Nuo 2004 metų Vilniaus rajone sėkmingai veikia Nemenčinės neįgaliųjų dienos užimtumo centras, kuris teikia nemokamas bendravimo ir socializacijos paslaugas fizinę ir protinę negalią turintiems jaunuoliams ir suaugusiems nuo 16 metų. Neįgaliųjų užimtumo centrą šiais metais lanko apie 50 asmenų.
Centre teikiamos socialinės bei psichologinės paslaugos ir sudaromos galimybės neįgaliesiems gyventi visavertį gyvenimą. Čia užsiėmimų metu ne tik ugdomi neįgaliųjų meniniai sugebėjimai, bet ir stiprinami lankytojų bendravimo, socialiniai bei darbo įgūdžiai. Nemenčinės neįgaliųjų dienos užimtumo centre siūlomi meno terapijos, mezgimo, nerimo, siuvinėjimo, siuvimo, maisto gaminimo, sporto, vaidybos, muzikos ir šokių užsiėmimai.
Nemenčinės neįgaliųjų dienos užimtumo centro direktorė Jadvyga Ingelevič centrui vadovaujanti nuo pat jo įkūrimo laikų, teigia matanti didžiulį lankytojų progresą bei pasitenkinimą užsiimama veikla. „Čia besilankantys žmonės išmoksta ginti savo vertybes, mokosi būti savarankiški ir atsakingi“, – teigia J. Ingelevič. Tiesa, kaip pastebi centro direktorė, daug dalykų išmoksta ir su negalią turinčiais žmonėmis dirbantys asmenys. „Gyvenimas nuskriaudė tuos žmones, tačiau jų mokėjimas džiaugtis kiekviena akimirka, jų sugebėjimas iš gyvenimo paimti viską ir siekti tobulybės skatina iš naujo peržvelgti gyvenimiškas vertybes“, – įsitikinusi centro direktorė.
Dienos centro lankytojai kasmet aktyviai dalyvauja įvairiose programose bei projektuose, organizuoja pažintines išvykas ir piligrimines keliones. Nuo 2005 metų centro lankytojai turėjo galimybę aplankyti gražiausias Lietuvos vietas, taip pat kaimynines šalis – Lenkiją, Latviją, Ukrainos Lvovo miestą bei Romą.
Per 12-ą centro gyvavimo metų atsirado ir tam tikrų tradicijų. Kasmet minėdami tarptautinę neįgaliųjų žmonių dieną centro lankytojai kartu su darbuotojais ir savanoriais vyksta į prekybos ir pramogų centrą Akropolį, kur žaidžia boulingą, lankosi kino teatre ir valgo picą. Pasak Nemenčinės neįgaliųjų dienos užimtumo centro direktorės Jadvygos Ingelevič tokios išvykos ugdo pasitikėjimą savimi, keičia požiūrį bei leidžia sudaryti pozityvų vaizdą į supančią aplinką. „Ši išvyka – tai puiki socializacijos, tarpusavio supratimo bei bendruomeniškumo pamoka ne tik neįgalumą turintiems asmenims, bet ir visai visuomenei. Džiugu, kad visuomenės požiūris į neįgaliuosius keičiasi. Tai pastebime ir kasmet vykstant į kiną ar piceriją –kiekvienais metais atsiranda vis daugiau vietų pritaikytų žmonėms su vežimėliais“, – džiaugsmo neslėpė centro direktorė.
Centro lankytojai taip pat aktyviai dalyvauja įvairiose parodose, koncertuose ir mugėse. Rudenį nuo 2010 metų organizuojamos neįgaliųjų sporto šventės. Centras garsėja lankytojų rankų darbo gaminiais, pvz. šventinės atvirutės ar molio dirbiniai džiugina ne tik artimuosius, bet ir juos įsigijusius žmones.
Vilniaus rajono savivaldybėje veikia ir šių metų pavasarį 10-ies metų įkūrimo jubiliejų šventęs Juodšilių seniūnijos bendruomenės socialinių paslaugų centras, kuriam pastaruosius 8 metus sėkmingai vadovauja Renata Adamovič.
Juodšilių socialinių paslaugų centre rajono gyventojams teikiamos bendrosios socialinės paslaugos ir socialinė priežiūra vienišiems pagyvenusiems, neįgaliems asmenims ir jų šeimoms. Nuo 2017 metų centras teiks naują paslaugą – integralinę pagalbą, kurios metu bus teikiama dienos socialinė globa ir slauga asmens namuose. Pasak centro direktorės Renatos Adamovič, šios paslaugos įgyvendinimas suteiks galimybę negalintiems savimi pasirūpinti asmenims būti slaugomiems bei globojamiems savo pačių namuose, nekeičiant gyvenimo aplinkos, kas dažnai sukelia papildomų nepatogumų ir tam tikro streso.
Prie centro savo veiklą vykdo keli ansambliai – „Nostalgija“, „Złota jesień“ ir Jaunimo centro ansamblis „Šypsenėlė“. Taip pat savo pasirodymais aplinkinius džiugina teatras „Arlekinas“, kurį lanko negalią turintys asmenys.
Juodšilių seniūnijos bendruomenės socialinių paslaugų centro direktorė Renata Adamovič džiaugiasi, kad centre organizuojami užsiėmimai yra mėgstami lankytojų. „Centrą pradedantys lankyti negalią turintys asmenys būna užsisklendę savyje, nepasitiki savimi, būna uždari. Tačiau labai greitai pastebimas progresas – jie tampa labiau socializuoti, nebijo naujų pažinčių ir veiklos“, – džiaugiasi direktorė. Artėjant tarptautinei neįgaliųjų žmonių dienai R. Adamovič negalią turintiems asmenims linkėjo daug svajoti, o svarbiausia nebijoti įgyvendinti tų svajonių.
Vilniaus rajone įsikūrusios ir nevyriausybinės organizacijos – VšĮ „CSI Vilnius“ dienos socialinės globos centras (Parko g. 2C, Buivydiškių k., Zujūnų sen.), Vilniaus rajono neįgaliųjų draugija (Šiltnamių g. 13, Pagiriai, Vilniaus r.) bei VšĮ Pagalbos ir informacijos šeimai tarnyba (Laisvės pr. 79, Vilnius ir Švenčionių g. 80A, Nemenčinė, Vilniaus r.). Taip pat paslaugas Vilniaus rajono neįgaliesiems teikia VšĮ Vilniaus ir Alytaus regionų aklųjų centras (Naugarduko g. 91, Vilnius), Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, bendrija Pagava (Šv. Kazimiero g. 3, Vilnius), VšĮ Menava (Birželio 23-iosios g. 5, Vilnius), VšĮ Vilniaus kurčiųjų reabilitacijos centras (Šv. Kazimiero g. 3, Vilnius) ir Nacionalinis socialinės integracijos institutas (Gedimino pr. 21, Vilnius).
Vilniaus rajono savivaldybės merė Marija Rekst didžiuojasi tokių centrų ir įstaigų aktyvia veikla, lankytojų entuziazmu ir mokėjimu džiaugtis kiekviena diena. „Gyvenimo kelias, kuriuo eina šie žmonės, kupinas nelengvų išbandymų ir sunkumų. Labai svarbu yra mažinti socialinę atskirtį tarp neįgaliųjų ir negalios neturinčių. Darbuotojams, asmenims su negalia ir jų artimiesiems linkiu šviesios, jaukios, sklidinos optimizmo ir pozityvumo kasdienybės. Skleiskime visi kartu savo džiaugsmą, gerumą ir jautrumą!“, – linkėjo merė.