Negyjanti tautos žaizda
Praėjo 82-eji metai, kai buvo masiškai tremiami Lietuvos gyventojai į Sibirą. Gedulo ir vilties diena mums yra svarbi ir reikšminga, padedanti ne tik prisiminti, bet ir dar atkakliau skleisti žinią apie šalies istorinę atmintį, skaudžią lietuvių patirtį, kurios nevalia pamiršti.
Dauguma aukų tarp lietuvių inteligentų bolševikų okupacijos metais buvo mokytojai. Jie buvo pavojingiausi, nes švietė ir sąmonino tautą, auklėjo kovotojus už laisvę. Vieni jų žuvo, paragavę gyvenimo džiaugsmų ir negandų, užauginę vaikus, kiti, nesulaukę ir dvidešimties.
1941 m. birželio 14 d. 3 val. nakties enkavėdistai pradėjo masinius lietuvių areštus. Gyventojai ištisomis šeimomis buvo tremiami į Sovietų Sąjungos gilumą – Sibirą. Tai buvo diena, pasmerkusi žmones kančiai, praradimams ir mirčiai.
Rūdiškių gyventojai, Rūdiškių kultūros centro ir bibliotekos darbuotojai susirinko miesto geležinkelio stotyje į minėjimą, skirtą Gedulo ir vilties dienai atminti. Vėliau Rūdiškių bibliotekoje vyko tremtinių atsiminimų ir poezijos skaitymai, kuriuos pristatė Rūdiškių gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja ekspertė Zita Bartkevičienė ir moksleiviai. Rūdiškių bibliotekos vedėja Laima Franckevičienė taip pat pasidalijo Rūdiškių gyventojų, tremtinių istorijomis ir pasakojimais. Renginyje trumpus savo išgyvenimus papasakojo ir patys gyventojai.
Apie žiaurius 1941–1952 m. Lietuvai įvykius, trėmimus ir išgyvenimus nežmoniškose sąlygose atskleidžia Rūdiškių bibliotekoje esanti medžiaga „Žmogaus likimas Lietuvos istorijos sūkuriuose“ (Rūdiškių tremtinių keliais), kurią sudarė buvusi ilgametė bibliotekos vedėja, tremtinė Lionė Verseckienė. Vėliau Rūdiškių kultūros centre žiūrėjome Audriaus Juzėno filmą „Ekskursantė“.
Žinoma, tautos sąmonėje visi šie išmėginimai liks amžiams. Tačiau Birželio 14-oji kartu yra ne tik tautos gedulo, bet ir vilties diena. Viltis išsigelbėti, išgyventi, iškęsti viską ir sugrįžti. Sugrįžti namo pas draugus ir artimuosius. Viltis visada palaikė tremtinius sunkiausiais gyvenimo momentais, suteikė jėgų. Ir jie sugrįžo. Gyvi arba artimųjų atmintyje. Parveždami viltį, kad daugiau tai nepasikartos.
Dėkojame jaunimui už tai, kad jie domisi mūsų tautos praeitimi.